צריך הרבה אומץ בשביל לשנות את עיצוב הבית מקצה לקצה. אינספור שאלות עולות לנו בראש ברגעים אלו: איך ניגשים לתכנון הסלון או המטבח מאפס? באיזו תאורה נבחר? האם אנחנו רוצים ספת רביצה או אירוח - ועד כמה השטיח קריטי בעיצוב המקום המהווה עבורנו מפלט ממרוץ החיים.

על השאלות האלה, תענה מדי שישי (15:00), ירדן הראל, שלאחר גירושיה החליטה להתחיל מחדש ולעצב את ביתה. בכל פרק של "להתחיל מחדש" הראל ואורחת מפורסמת נוספת, יתמקדו באזור אחר בבית, ויבדקו עם מיטב אנשי המקצוע המובילים את כל מה שחייב לדעת על מנת שהבית יהיה נעים ואסתטי.

אנחנו מבלים שעות רבות בסלון, המהווה את מוקד ההתרחשות בבית. שם אנחנו מארחים, אוכלים, משחקים עם הילדים וכן, גם רובצים מול הטלוויזיה. לכן, הראל יצאה לבדוק כיצד נוכל להפוך את הסלון הרגיל והסטנדרטי לסלון החלומות שלנו - ממנו לא נרצה להתפנות לעולם.

בחירת צבעים - שרי מיכלוביץ' אדריכלית ומעצבת פנים

כשמגיעים לשלב של צביעת קיר בבית, נראה כי ישנו חשש לבחור בצבע שהוא דרסטי, אשר לא ישתלב בבית בצורה הרמונית. לכן, מדובר בבחירה חשובה ביותר, עליה יש לשים דגש. "צריך לראות לאיזה צבע מתחברים, מה מדבר אליכם ומה אתם אוהבים. איזה צבע עושה לכם תחושה נעימה, חמימה ומרגיעה", פתחה מיכלוביץ' את דבריה. 

במהלך השיחה, הראל העידה כי הצבע האהוב עליה הוא חמרה, ממשפחת הגוונים החומים והחמימים. לכן, מיכלוביץ' ייעצה לה להתמקד בגלגל הגוונים החומים ולהסתכל על הגוונים אשר משלימים אותו. או אפילו ללכת כנגד, לצבע מנוגד, המקביל אליו. כלומר, במידה והקיר הוא בצבע חמרה, אז האקססוריז יהיו מעולמות הכחולים. "זה ייתן לו קונטרסט מאוד טוב ויפה", אמרה מיכלוביץ'. 

אז כמה צבעים אפשר לשלב בבית בטוב טעם? על פי דבריה של מיכלוביץ' רצוי לבחור שלושה גוונים, שיתנו את המענה האידאלי לבית. כאשר הטעות הכי נפוצה שאנשים עושים היא לבחור צבע נועז מידי. "כשבוחרים צבע שלא עושה להם טוב, אנשים מגיעים הביתה ואז הקיר לא עושה להם טוב". 

האם יש דרך לדעת איך הצבע יראה טרם הצביעה? מיכלוביץ' הסבירה כי קיימות היום מספר אופציות. "יש היום הדמיות תל ממד, שממחישות את החלל. במידה ואין מעצבת קיימות אפליקציות שחברות הצבעים נותנות לנו בחינם. יש אפשרות לצלם את הבית ופשוט להוסיף את הצבע של הקיר".

בחירת ספה - אורלי גוהר בן הרוש אדריכלית Ellita Living

כדי להימנע מהחלפת ספה בתוך שלושה חודשים, הראל התיישבה לשיחה צפופה עם אורלי גוהר בן הרוש, שהסבירה לה את כל מה שצריך לדעת על האלמנט החשוב ביותר בסלון. "התאמה לחלל בעיניי זה הדבר הכי חשוב", אמרה אורלי.

במידה והסלון קטן יחסית, אורלי הסבירה כי חשוב ללכת על ספה שהיא מורמת מהרצפה, מרחפת באוויר בעזרת רגליים דקיקות ומועצבות. במידה ומדובר בחלל שאין בו בעיה של גודל, אפשר לתחום אותו בעזרת הספה. "לדוגמה אפשר ללכת על ספה ארוכה ועוד שזלונג ושתי כורסאות. אז רואים את הספה מכל הכיוונים. כשיש לנו חלל גדול חשוב למקסם אותו ולשים את הספה בצורה כזו, שהיא תיראה יפה מכל הכיוונים".

האם צריך לעשות שיעורי בית לפני שקונים ספה? על פי דבריה של אורלי התנאי ההכרחי להתאמת הספה הוא הגעה עם תוכניות או מדידות, אפילו קלות עם מספר תמונות של החלל. זאת על מנת שתוכלו להתאים את הספה המושלמת עבורכם.

קיימים מגוון סוגים של ספות; ספות רביצה, ספות אירוח וספות אשר מתאימות לאנשים מבוגרים יותר. "בדרך כלל ספת רביצה תהיה יותר רחבה, עמוקה ונמוכה - כדי לא לתפוס יותר מידי מקום ויזואלי בחלל. ספות לאירוח יהיו פחות עמוקות ויותר מורמות מהרצפה כדי שיהיה יותר קל לקום".

התאמת תאורה - אסף בר-און יועץ תאורה, מחסני תאורה

התאורה היא מרכיב חשוב מאוד בחיינו, היא משפיעה על מצב הרוח שלנו, על הנראות של הבית - ועל הנראות שלנו. יש נטייה לחשוב כי בשל העובדה שהסלון משמש כחלל המרכזי של הבית, יהיה קשה להתאים תאורה אליו. אך על פי דבריו של אסף, נראה כי בסך הכל הדבר הראשון שצריך לעשות הוא לבדוק את גובה התקרה ולבחור עבורה תאורה. 

"קודם כל בוחרים את מרכז הסלון שזה בתקרה, אשר נותן את התאורה המרכזית לכל החלל. לאחר מכן מתאימים גוף תאורה עומד, או גופי תאורה לקיר", אמר אסף והסביר למה זה קריטי לבדוק את גובה התקרה: "ברוב הבתים במדינת ישראל גובה התקרה הסטנדרטי הוא 2.60 ולתקרות כאלה אני בדרך כלל ממליץ צמודי תקרה. גוף שהוא צמוד תקרה מאיר את החלל מלמעלה כלפי כל החלל, לכן זה חשוב מבחינת פיזור האור".

אז מה הטעויות הכי נפוצות שאנשים עושים? "כשלוקחים תאורה שהיא לא 3,000 קלווין. יש אנשים שאוהבים תאורה לבנה, אבל אני לא אמליץ על כך. תאורה לבנה היא יותר קרה - ואנחנו אנשים חמים". בנוסף, אסף הדביר כי בעזרת תאורה נסתרת ניתן ליצור אפקט של חלל גדול יותר. "תאורה נסתרת זאת תאורה שאנחנו עושים בדרך כלל בהיקף הסלון, בלוחות גבס, שנותנת תחושה של הגדלת החלל".

בחירת שטיח - אופל שוורץ מנהלת תפעול שטיחי איתמר

בשנים האחרונות ישנה תחושה כי יש התייחסות רחבה יותר לבחירת השטיח, שיכול להקפיץ את עיצוב הסלון כמה שלבים למעלה. "שטיח נוכח בתוך הסלון והוא עוצמתי. הוא יכול לתת תחושה הנעה מרוגע ועד רעש אטומי והתפוצצות", אמרה שוורץ והדגישה כי אין דבר כזה שטיחים לעונות השנה, כי שטיח לא מחמם או מקרר, הוא מבודד. 

כשחדר מלא בטקסטורות, צבעים ואלמנטים שונים, עדיף לבחור שטיח רגוע יותר בצבעים שלו, שקט וקלאסי, אשר המרקם שלו נותן לו טיפה גוונים. לגבי בחירת הגודל, התאמת השטיח נעשית בדרך כלל לפי הספה. כלומר אם מדובר בספה של 2.80 אז צריך לקחת שטיח 2 על 3 ולהכניס 10 ס"מ מתחת לספה. חשוב להכניס את השטיח כי הדבר יוצר המשכיות ומגדיר את השטח. "זה נותן תיחום של הסלון עצמו ואם הוא לא יגע בריהוט אז הוא ירגיש מנותק מהסלון".

כיצד ניתן להביל בין שטיח שהוא עבודת יד לבין שטיחי מכונה? על פי דבריה של שוורץ, שטיחי מכונה הם הרבה יותר צפופים ובשטיחי עבודת יד ניתן לראות את הקשירות שלהם בדרך כלל, ניתן להרגיש את התיפור מאחור.

בנוסף לחומרים הקלאסיים, שוורץ מסבירה כי לשטיחי איתמר ישנם שטיחים העשויים מפולי פרופילן, שזה בעצם פלסטיק שעבר תהליך כימי אשר הפך אותו לסיב עמיד לכל דבר. כשהשוס הוא שניתן להשתמש בשני צדי השטיח בעלי העיצוב השונה.