באיזה שבוע את?
היום: 4 שבועות + 3 ימים תאריך לידה משוער
תשעה חודשים

מתי מתחילים להרגיש תנועות עובר?

יש כאלה שמרגישות שבלעו פרפר שמלטף את הבטן שלהן מבפנים ויש כאלה שמתארות זאת כדג ששוחה ברחם; יש שחשות אותו כבר בשבוע ה- 15 ויש שרק אחרי השבוע ה- 24. העיקר שכל העוברים זזים ברחם, וכולן סופגות בסופו של דבר את הבעיטות המפורסמות. איך מזהים את התנועות ומאיזה חודש רצוי לבצע מעקב? האיגוד האמריקאי להריון ממליץ

9 חודשים | פורסם 29/06/09 17:57:05
לכו עם הבטן
זה העובר שלי או השקשוקה שטחנתי לפני רגע?
צילום׃  mako

כל אישה בהריון מחכה לרגע בו תרגיש את העובר שלה זז. בהריון ראשון קשה לעיתים לזהות את תנועת העובר, אבל ישנן אמהות שיכולות להרגיש תנועתיות בבטן כבר בשבועות 13- 16 מתחילת המחזור האחרון, כך מפרסם הארגון האמריקאי להריון.

מחושי בטן או תנועות עובר?

תנועות העובר הראשונות הן מעין רפרוף של פרפרים בבטן. יש שמשוות את התחושה לדג קטן ששוחה ברחם.
בחודשי ההריון הראשונים לא תמיד ניתן לקבוע אם מדובר במחושי בטן או בתנועות העובר, אבל עם התקדמות ההריון ניתן לשים לב לתבנית תנועה קבועה.
נשים בהריון שני יכולות לעיתים לזהות את התחושה בשבועות מוקדמים יותר. נשים שלהן זה הריון ראשון, עשויות להרגיש תנועות רק אחרי השבועות 20-18.
חשוב לזכור שכל אישה שונה וכך ההריון שלה. טווח הזמן בו אישה הרה יכולה לחוש לראשונה את תנועות העובר הוא רחב ונע בין שבוע 13 לשבוע 25.

מדוע התינוק זז בבטן?
כשהעובר מתפתח הוא מתמתח ומכופף את אבריו. ככל שההריון מתקדם, תנועות העובר נעשות ברורות ותכופות יותר; האם עשויה להרגיש בעיטות, אגרוף וגלגולים. בנוסף, העובר עשוי להגיב בתנועה לצלילים שונים, לרעש או למצבי רוח ורגשות של אמו.
אם לא נוח לעובר בתנוחה מסוימת, הוא עלול להתחיל להתפתל. גם מאכלים שונים שהאם צורכת יכולים לגרום לו להיות פעיל יותר. עם הזמן, האם עשויה להרגיש מחזור קבוע של שינה וערנות.

באיזו תדירות צריך התינוק לנוע?
ככל שההריון מתקדם, על האם לעקוב אחרי תדירות התנועות של העובר במהלך היום. במהלך השליש השלישי להריון, ייתכן שהאם תרגיש שתנועות העובר תכופות ונמרצות יותר ומתרחשות בזמנים קבועים. למרות שהתנועות עדיין קבועות, הן עלולות לפחות אחרי שבוע 32 מכיוון שהעובר גדול יותר ומוגבל ברחם.

ממתי מומלץ להתחיל לספור את תנועות העובר במשך היום?
החל משבוע 28. הספירה תסייע לאם לזהות בעיות פוטנציאליות ותשמש הזדמנות טובה לתקשר עם העובר.
מומלץ לבצע את הספירה בזמן ומקום קבועים: לשכב על צד שמאל ולבצע רישום משך הזמן שלוקח להרגיש 10 תנועות.

מה לעשות אם אינך מרגישה את תנועות העובר?
אם את מנהלת טבלת מעקב אחר תנועות עוברך, ואת מרגישה שינוי משמעותי מתבנית התנועות, יש להתקשר לרופא המטפל. אם אינך מרגישה 10 תנועות במהלך שעתיים, נסי שוב בהמשך היום. אם עדיין אינך מרגישה 10 תנועות בתוך שעתיים, עלייך לפנות אל הרופא המטפל או למוקד קופת חולים.

קורס הכנה ללידה: כל האינפורמציה במדריך וידאו מפורט
בואי להתייעץ בפורום הריון ולידה

ותקבלו את כל הסיפורים ישירות לפייסבוק שלכם
תגיות: הריון   עובר   רחם  
כללית אפליקציה
תגובות

הוסף תגובה

 
שם
נושא
תוכן
 
ביטול  |  
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן  
 
השורה התחתונה