באיזה שבוע את?
היום: 4 שבועות + 3 ימים תאריך לידה משוער
תשעה חודשים

תפור עלייך: איך מטפלים בתפרים אחרי לידה?

את צריכה להניק, לחתל ולקלח אבל את בקושי מצליחה לשבת עם התפרים. וזה עוד לפני שאמרנו מילה על הביקור בשירותים. איך מתמודדים? קבלי כמה טיפים שעוזרים

דנה בן שלומי | 9 חודשים | פורסם 12/06/11 11:02
אישה בחדר לידה 2
חיתוך האזור נעשה כיום רק במקרה הצורך. ובדרך כלל יש צורך. אישה בחדר לידה
צילום׃  istockphoto

אין ספק שלידה ללא תפרים היא חלומה הרטוב של כל אישה. מה בסך הכול בקשת? לשבת, ללכת, לעמוד, כמה פעולות פשוטות שפתאום הפכו מסובכות עד בלתי הגיוניות בעליל.
עכשיו, אחרי שילדת ותפרו אותך יפה יפה, התמונה התמוהה שראית אז מזמן בבית היולדות, של גבר עם גלגל ים על צווארו ואישה מדדה אחריו, הולכת ומתבהרת. אז זה הצחיק אותך, אבל היום היית מבקשת גם מזרון מתנפח ומצופים, הכול, רק לא לבוא במגע ישיר עם הכיסא.

אז מה עושים התפרים? נכון שנדרשת סבלנות, אבל יש עוד כמה דברים (קטנים) שיוכלו לעזור, שנייה לפני שאת יוצאת מדעתך.

לידה בלי תפרים: החלום ושברו

"בעבר, היה נהוג לבצע חתך מבוקר של הנרתיק (חתך אפיזוטומי ) בכל לידה ראשונה, בין אם האישה נזדקקה לו ובין אם לאו", מסביר ד"ר בני שכטר, מומחה בגינקולוגיה, מיילדות וטיפול מיני. כך, שאפילו אם התברכת בגמישות יתר, היית נאלצת להתמודד עם תפרים לאחר הלידה. רק שתדעי שהיום החיתוך נעשה רק במקרה הצורך ו"יכולים להיות גם מצבים של לידות ראשונות בלי תפרים, תלוי כמובן בגוף האישה".

ההבדל בין תפרים ובין אושר נעוץ ככל הנראה בגמישות שלך. "גמישות הרקמות באזור היא בדרך כלל גנטית, כך שאין הרבה מה לעשות על מנת למנוע חיתוך או קרעים בעת הלידה", מאכזב אותנו ד"ר שכטר.
אך יחד עם זאת, כשגמישות היא שם המשחק, בפעם הבאה תנסי עיסוי של הפירניאום, שאמור לעזור בהגמשת האזור. את העיסוי, אגב, תוכלי לעשות בעצמך או שבעלך המסור יירתם למשימה, אבל לא לפני השבוע ה-35 של ההריון כי הוא אינו יעיל קודם (אז גברים, שלא יעבדו עליכם).

אבל את כבר ילדת, וחתכו ותפרו אותך, ואת צריכה להתמודד עם השתי וערב שם למטה, שלא היה מבייש גובלן."יש להבחין בין תפרים של חתך וקרעים שטחיים ובין תפרים של חתכים עמוקים יותר", מסביר ד"ר בני שכטר.
"תפרים של חתכים או קרעים קלים, הם לרוב פעולה שגרתית המבוצעת בחדר הלידה וגם ההתאוששות מהם היא יותר קלה. מקרים חמורים יותר, של קרעים עמוקים שיכולים לפגוע בשרירי הסוגר, מצריכים תפירה מורכבת יותר שלעיתים תבוצע בחדר ניתוח".
בדרך כלל התפרים נעשים באמצעות חוט נמס, שאמור להתמוסס בגוף לאחר כשלושה ימים. מבחינה זו לא נדרש מאיתנו דבר, לא תזדקקי להוציא את התפרים והם, יידעו לעשות את שלהם כשיגיע זמנם.  

פתחו את הפריזר, פתחוהו רחב

חמש סיבות להימנע מזירוז לידה
מדריך מקוצר
חמש סיבות להימנע מזירוז לידה

אחד הפתרונות המקובלים להרגעת שטח האש הם פדים קפואים, מה שיכול להסביר לך את נחיל הבנות השועט לכיוון מטבח בית היולדות. כמו שבטח כבר הבנת, לא האוכל הנפלא מושך אותן לשם אלא דווקא הפריזר, שהפך לבית גידול לתחבושות קפואות. בדרך כלל בבית היולדות הפדים הקפואים יכילו גם מגנזיום, שעוזר במניעת בצקות, אבל כדאי ורצוי לנסות גם בבית. להלן המתכון:

הרטיבי פדים ענקיים (וזולים) שמצאת בבית המרקחת. הניחי אותם בשורה מסודרת בפריזר והמתיני מספר שעות (על אקמול) עד שהפדים יקפאו למוות. מלאי הפדים הקפואים הביתי שלך יעניק לך מזור והקלה, רק אל תשכחי להזהיר אורחים תמימים (ואולי גם את בעלך) לנוכח המראה עוצר הנשימה שמתגלה בין העוף הקפוא והפיתות.

למעט הפדים הקפואים, חשוב לשטוף את האזור לעיתים תכופות. בבית החולים להעביר ויש בכל פעם עם הטוש ובבית לקחת כמה דקות לאמבטיות ישיבה פושרות.

מעבר לכל אלו, הרפואה המערבית לא מכירה בעוד גורמים רשמיים שעוזרים בטיפול בתפרים, אבל ישנן שיטות נוספות שד"ר שכטר מציין אותן כ"לא מזיקות" שבהחלט שוות בדיקה: שמן נבט חיטה: אפשר למרוח על התפרים כמות נדיבה (תחשבי בכיוון של הצפה) של השמן, שידוע בסגולות המיוחדות שלו בכל הקשור לריפוי והתחדשות העור; רוזמרין ומים חמים: שימי בגיגית מים חמים עם ענפי רוזמרין ושבי מעליה.
כי כשכואב כדאי להשתמש בכל התותחים הכבדים ולכי תדעי, אולי תרוויחי החלמה מהירה יותר.

גלגל הצלה
יותר משימוש אחד. גלגל הצלה לתפורה
צילום׃  SXC
סבלנות, יקירה, סבלנות

בתפרים, כמו בחיים, הזמן משחק תפקיד חשוב. ד"ר שכטר מסביר שצריך, שוב, להתאזר בסבלנות. "ההתמודדות עם התפרים מצריכה זמן, והקלה משמעותית אמורה להגיע תוך מספר ימים". יחד עם זאת, כדאי לא להגיע לקצה גבול הכאב (רק לפני שנייה חצית אותו בגאון, זוכרת?) ורצוי להיעזר במשככי כאבים. בשביל להניק ולטפל בתינוק את חייבת להרגיש טוב בעצמך, ואם לא טוב לגמרי אז לפחות לבצע פעולה פשוטה כמו לשבת. 

שימי לב שאם הזמן לא מעביר את הכאב, כל הסבלנות שבעולם לא תעזור. "אם אחרי שלושה ארבעה ימים אין הקלה בכאבים והם אפילו מחמירים, חשוב מאד לפנות לרופא כי יכול להיות שישנו תפר אחד הדוק מדי", מציין ד"ר שכטר. שחרור תפר כזה, קטן, מעיק ומציק, יכול להפוך בשנייה את הקערה על פיה ואת תרגישי שנגאלת. ברוכה הבאה לגן עדן.

ותקבלו את כל הסיפורים ישירות לפייסבוק שלכם
תגיות: תפרים   הריון   לידה  
לינק כללית רופא ילדים
תגובות

הוסף תגובה

 
שם
נושא
תוכן
 
ביטול  |  
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן  
 
השורה התחתונה