אישה מחבקת מחשב - פייסבוק (צילום: istockphoto)
בוקר טוב אהובי | צילום: istockphoto

אז מה את עושה כשאת מתעוררת בבוקר? אם "מעדכנת את הסטטוס שלי בפייסבוק על חלום שחלמתי בלילה" היא התשובה שלך, דעי שאת לא לבד. זה כמובן לא הופך אותך לשפויה או נורמלית, אבל את עדיין במקום טוב בסטטיסטיקה העדכנית. מחקר חדש מצא כי דווקא אנחנו המועמדות המושלמות להפוך למכורות לפייסבוק, ויותר ויותר נשים צעירות לא יכולות להעביר כמה שעות בלי להתחבר לרשת החברתית, עד כדי כך שהדבר הראשון שהן עושות, עוד לפני פיפי וצחצוח שיניים, זה לבדוק מה התעדכן במהלך הלילה.

תראו אותי, אני שיכורה בלי חולצה

המחקר מטעם שאל 1,605 גולשים מה הם הרגלי הגלישה שלהם, ומצא כי שליש מהנשים בין הגילאים 18-34 מתעוררות עם הפייסבוק לצידן. שזה פרט חינני ומעלה גיחוך לצד הממצא המפחיד הבא: 42 אחוז מהבנות מעלות תמונות שלהן שיכורות כלוט. כבר הרבה פחות מצחיק, הא?

המחקר ביקש לבדוק הרגלי גלישה ברשתות החברתיות, ועל הדרך, יצא שפייסבוק קיבל יופי של יחסי ציבור. למעלה ממחצית הנשים במחקר אמרו כי הן מנהלות קשרי אונליין הדוקים הרבה יותר מקשרים של פנים מול פנים. 39 אחוז עברו את שלב ההכחשה והן מודות שהן מכורות, מה שגורם להן, כאמור, לשנות את הסטטוס לפני שהן פוגשות במברשת השיניים. ולא רק. 21 אחוז מהנשים חייבות לבדוק מה מתרחש בפייסבוק במהלך הלילה. וכאמור כמעט חצי מאיתנו מאמינות שזה בסדר גמור להפיץ תמונות שלנו כשאנחנו שיכורות. אחרי הכל, פייסבוק זאת משפחה. 70 אחוז גם חשות שתמונה שלהן כשהן מנשקות מישהו מקובלת ורלוונטית לחלוטין.

אבל לא כולנו  אובססיביות וחשופות לכל מי שרק רוצה. למעלה מחצי מהנשים עדיין חושדות באמינות הפייסבוק, ולכן מצנזרות פרטים אישיים מסגירים. רוב מוחץ של הבנות (89 אחוז) לא מוכנות לפרסם פרטים שהן לא רוצות שיגיעו לאמא ואבא, מה שסותר את נתוני הצפת התמונות השיכורות. האם יכול להיות שאבא לא יתנגד לראות את הבת שלו מרוחה על אסלה בבר מקומי?

שותים לבריאות: היתרונות באלכוהול (צילום: רויטרס)
מתוך אלבום: שיכורה, יולי, 2010. האם פייסבוק יודע עלייך הכל? | צילום: רויטרס

ובזמן שהנשים מאתגרות את עצמן בעיקר בשינוי סטטוס ופרסום תמונות, הגברים רואים בבנות הרשת טרף קל. בכל הקשור לזירת הדייטינג, נמצא כי 65 אחוז מהגברים מוצאים כי הרשת היא יופי של דרך להכיר נשים, בעוד שרק 50 אחוז מהנשים מרגישות כך. ובעוד שרק עשירית מאיתנו סיימו מערכות יחסים דרך הפייסבוק, הרי ש-24 אחוז (!) מהגברים ניצלו את הרעיון הנוראי של להיפרד דרך הרשת. אז אולי אנחנו משתטות, משתכרות, מתנשקות עם זרים ושוכחות לצחצח שיניים, אבל כשזה מגיע לרגשות, אנחנו עדיין יותר מתחשבות מהגברים. נו, לפחות זה.

>> כשזה מגיע לנקמה במישהו שבגד בנו, אין לנו רגשות בשיט