בעיצומם של לימודי משחק ב"ניסן נתיב", מאיה קורן קיבלה את ההזמנה לאודישן לסדרת הדרמה "כיפת ברזל". אחרי שהשתתפה בכמה הפקות, כולל תפקיד בסדרת הנוער המצליחה "גאליס", היא החליטה לנסות את מזלה בתפקיד בפריים טיים. כשהתשובה לגביי התפקיד אליו נבחנה – הקצינה אלישבע – לא הגיעה, מאיה כבר חשבה שלא התקבלה. בינתיים היא החלה לעבוד על מחזה של חנוך לוין, שתורגם לצרפתית. "בדיוק עבדתי על הצגה בצרפת", היא נזכרת, "אני זוכרת שהייתי קצת עצבנית באותו יום ובדיוק קיבלתי שיחת וואטסאפ מהסוכנת שלי, שהודיעה לי שהתקבלתי לסדרה, בתפקיד אחר. אחרי השיחה הזאת כל מצב הרוח השתנה ומאוד שמחתי".

אם זה לא ברור מהדברים שלה, השחקנית הצעירה ממש מרוצה מהמשבצת שבחרו בשבילה בהפקת הסדרה. "קיבלתי את הדמות של לאה בשמחה, לרגע לא התבאסתי שזה בתפקיד שונה. עושים אודישנים כל הזמן וטבעי שלא תמיד מתקבלים. בסך הכל אני ממש בתחילת הדרך, הכל קרה עוד בזמן שלמדתי משחק ועבדתי על ההצגה בצרפת, ככה שמבחינתי כל תפקיד הוא ממש בונוס בשלב הזה. מה שעוד מדהים הוא שאת רוב הקאסט של הסדרה הכרתי קודם, וזה העצים את כל העניין מבחינתי".

"בכלל, כנראה שהדמות של לאה הכי מתאימה לי ואני אוהבת אותה מאוד", היא מוסיפה בהתייחסות לדמות הלא שגרתית שהיא מגלמת. "נראה לי שאני מרגישה כלפיה ככה, דווקא בגלל שהיא מגיעה מעולם אחר לגמרי משלי. אני חילונית, אין לי רקע דתי בבית או במשפחה והדמות הזו היא לא סתם של בחורה דתיה, אלא חרדית מחסידות ויז'ניץ. בדרך כלל לא רואים אנשים שמגיעים מהמקומות האלו על המסך ומבחינתי, זה ממש לא מובן מאליו שהסדרה עושה את זה".

איך מתכוננים לתפקיד ששונה כל כך מכל מה שאת מכירה?
"חקרתי המון על החסידות והעולם ממנו לאה מגיעה. ישבתי שעות בבית של מישהי מוויז'ניץ כדי שתלמד אותי על העולם שלה. אני לא יודעת אם שמים לב לזה, אבל למשל בסדרה, בסצינה של המפגש הראשון בין לאה ויעקב, זו הפעם הראשונה שהיא מדברת עם גבר. למרות שהם יושבים במרחק אחד מהשנייה, עצם הקרבה מביכה אותה, קשה לה להסתכל לו בעיניים. בשבילי זאת הייתה חוויה מדהימה להכיר עולם אחר ומנהגים שונים מאוד ממה שאני רגילה אליו".

מתוך "כיפת ברזל" (צילום: כיפת ברזל, קשת 12)
"לאה מתגלה לאט-לאט" | צילום: כיפת ברזל, קשת 12

אפשר להגיד שבעונה הראשונה לאה יוצאת מישהי קצת מבאסת וסגורה?
"משיחות שהיו לי עם הכותבים אני מבינה שהייתה כוונה להוציא את לאה כמישהי כזו בהתחלה ולבנות אותה משם. לצופים חילונים קל מאוד לשפוט את לאה, אבל היא באמת גדלה לתוך עולם מסוים ולא מכירה משהו אחר. בהתחלה יש את כל הסיפור עם יעקב ודי ברור שהלב שלו נוטה לכיוון של תמר. בעונה השנייה, היא מרחיבה את העולם שלה. בעיניי זה מקסים שמראים על המסך מישהי שעוברת תהליך כזה עם עצמה, לאה מתגלה לאט-לאט". 

איך ההרגשה לראות את עצמך על המסך ולקבל את החשיפה הזו כבר בתחילת הקריירה?

"עבדנו על הסדרה המון זמן ומוזר לראות פתאום איך הכל משתלב. באופן אישי אני אוהבת מאוד את התוצאה, כיף להיות חלק מסט שמורכב מהרבה שחקנים צעירים. זה לא מובן מאליו שכל כך הרבה שחקנים בתחילת הדרך מקבלים במה בסדרה הזאת, ועושים תפקידים דומיננטיים. לי אישית כיף לראות פנים חדשות, ואני מאמינה שגם בשביל הקהל זה מרענן".

בעונה הראשונה בסדרה, הדמות של לאה, אותה מגלמת השחקנית, שודכה לזו של יעקב. בגלל בחירתו להישאר בצה"ל האירוסים של השניים מתבטלים, אבל בפתיחת העונה השנייה הדמויות נפגשות שוב, ומנסות לחדש את הקשר. "לפני הסדרה ההיכרות ביני לבין דולב הסתכמה ב'שלום שלום', מתייחסת מאיה לשיתוף הפעולה על הסט עם דולב מסיקה, שמגלם את יעקב. "פתאום לראות אותו בדמות בזמן הצילומים, זה היה ממש שוק. גם הוא עשה תחקיר רציני על חסידות ויז'ניץ ומאוד הקל עליי להסתכל עליו ולהבין ממנו איך מרגישים בחור ובחורה, שקשה להם להסתכל אחד לשנייה בעיניים מרוב מבוכה. אני חושבת שדולב עושה בסדרה עבודת משחק מדהימה".

תגובות ברחוב להופעה שלה בסדרה היא עדיין לא מקבלת בתדירות גבוהה, ככל הנראה בגלל שעל הסט של  "כיפת ברזל" הצליחו לייצר מהפך חרדי של ממש, מבחינת הלוק של השחקנים. "אנשים לא מקשרים בין הדמות על המסך לאיך שאני נראית במציאות, ובעיניי זה דווקא נחמד", משתפת מאיה, "אני חושבת שזה קודם כל מחמיא להפקה שהצליחה לייצר פה נראות שונה לגמרי מאיך שאני במציאות, ומקווה שזה מעיד קצת גם עליי, שהצלחתי להביא משהו אחר בתפקיד".

מה הדבר שהכי זכור לך מכל החוויה הזו של ההיכרות עם העולם החרדי-חסידי?
"מישהי מוויז'ניץ סיפרה לי שהיא נפגשה עם בעלה ל-20 דקות והסכימה לשידוך. הם ישבו כמה דקות עם דלת פתוחה, דיברו כמה מילים ואמרו 'יאללה, בוא נסגור'. זאת הייתה הפגישה היחידה שלהם לפני שהתחתנו, משהו שלנו, החילונים, קשה מאוד לקלוט. אני כמובן מאמינה בדרך שלי, אבל שידוכים זה בהחלט קטע. יכול להיות שזה באמת עובד".

>> לצפייה בפרק השני של "כיפת ברזל" לפני כולם ב-makoTV לחצו כאן

עוד ב"כיפת ברזל":

"כיפת ברזל" - העונה השנייה: מוצ"ש אחרי "מאסטר שף" בערוץ 12