אין תמונה
לרדת אל השפע של המעמקים

לצלול מתחת לפני המים, ולהיכנס לעולם שותק ומופלא של בעלי החיים הימיים, האלמוגים, הסלעים והצמחייה – ירדנו למטה למטה אל המעמקים, ובחרנו את אתרי הצלילה הכי יפים בעולם.

החור הכחול בבליז: מסתורי ומרתק

יש לא מעט חורים כחולים בעולם: באיי הבאהמה, בשונית המחסום הגדולה באוסטרליה ואפילו כאן לא רחוק, בדהב שבסיני, אבל עבור צוללנים רבים החור הכחול שבבליז, במרכז אמריקה, הוא המרשים ביותר. הוא כמעט עגול לחלוטין ועצום בגודלו – 300 מטרים קוטרו ו-125 מטרים עומקו, ואולי הגודל והצורה המושלמת הם שמעוררים את תחושת המסתורין ומגבירים את ההתלהבות שבצלילה לתוכו.
הצלילה בחור של בליז מתאימה לצוללנים מקצועיים; קצהו העליון של החור מכוסה באלמוגים יפיפיים, והיורדים לעומקו יגיעו למערות נטיפים. האזור הוכרז זה מכבר כאתר מורשת עולמית.

החור הכחול הגדול בבליז (צילום: האתר הרשמי)
החור הכחול הגדול בבליז | צילום: האתר הרשמי

שונית המחסום הגדולה באוסטרליה: אין סוף אלמוגים ודגים

גם שונית המחסום הגדולה היא אתר מורשת עולמי, ובעיני רבים היא נחשבת לאחד מפלאי הטבע המדהימים ביותר בתבל. השונית משתרעת לאורך של יותר מאלפיים קילומטרים, וניתן לראות אותה מהחלל. זוהי מערכת השוניות הארוכה ביותר בעולם, ולמעשה המבנה הגדול ביותר בעולם המורכב מאורגניזמים חיים.

השונית מכילה מעל 360 מיני אלמוגים ולמעלה מ-1500 מיני דגים, וחיים בה שישה מתוך שבעת מיני צבי הים שבעולם. הצוללים בשטחה יזכו להיתקל גם בפרות ים ובלווייתנים גדולי סנפיר.

שונית המחסום הגדולה, אוסטרליה (צילום: mevans, Istock)
רואים אותה אפילו מהחלל. שונית המחסום הגדולה באוסטרליה | צילום: mevans, Istock

מערות הלבה בהוואי: דגים צבעוניים על רקע שחור

הלבה הרותחת שנשפכה מהרי הגעש התגלגלה לה ברעם גדול אל הים, ותחת פני המים יצרה מערות וצורות מרהיבות. מי שירד אל המעמקים יזכה למראות מדהימים של סלעי לבה שחורים, ביניהם משייטים דגים צבעוניים. בחלק מהמקומות יצרה הלבה מעין שערים גדולים, ובמקומות אחרים מנהרות של ממש בהן צריכים הצוללנים להשתמש בפנס כדי לפלס את דרכם.

מנהרות הלבה בהוואי (צילום: istockphoto)
סלעים שחורים, דגים צבעוניים ופנסים. מערות הלבה בהוואי | צילום: istockphoto

קנקון במקסיקו: עולם הזוי ועדין

זהו מחסום השונית השני בגודלו בעולם, והראות מתחת למים באתר הצלילה המקסיקני הזה מדהימה במשך כל ימות השנה. אחד המקומות המסקרנים ביותר לצלילה בקנקון הוא דוס אוג'וס (Dos Ojos), שם יתגלה להרפתקנים שירדו מטה עולם הזוי של מערות, עמודי ענק, קירות נטיפים ותצורות עדינות שנדמה כאילו יישברו בכל רגע.

אין תמונה
זהירות, שביר! אתר הצלילה דוס אוג'וס במקסיקו

איי גלפגוס: כרישים וכלבי ים

בהיות היעד הזה אחד המקומות המוגנים ביותר בעולם, חווית הצלילה באיים נקייה וצלולה ומאפשרת ראות ברורה של מגוון עצום של יצורים ימיים, חלקם נדירים מאוד. כלבי הים שעל היבשה ילוו אתכם אל המעמקים, בהם תגלו גם אלמוגים שחורים וגם שפע של כרישים.

אין תמונה
חייך, אכלת אותה. צלילה באיי גלפגוס
מדהים: המלון הראשון מתחת למים באיי פיג'י