צלילה (צילום: ניר חולי)
צלילה חופשית | צילום: ניר חולי

מכורים אמנם לא מחכים לקיץ כדי לנהל פגישה אחד-על-אחד עם סוסון ים, אבל אצל רבים אחרים צורך זה מתחיל להתעורר בימים אלה, עם תחילתו הרשמית של הקיץ.
שפע של מועדוני צלילה מציעים קורסים למתחילים ולמתקדמים ברחבי הארץ - באילת, בתל-אביב, הרצליה, במכמורת ועוד, כאשר צלילת היכרות, שאיננה מצריכה רישיון צלילה, אפשר לבצע כבר מגיל 7. הצלילה מתקיימת עם מדריך, אורכת שעה-שעה וחצי והיא חוויה מיוחדת ומעשירה. מי שיתאהב בתחום, יתמכר לעולם דומם, ססגוני ומרתק. "השקט המוחלט שיש ברגע שיורדים מתחת למים הוא החלק האהוב עלי בצלילה", מספר עודד סלומון, צולל ותיק, "הצלילה בתוך נחילי ולהקות דגים פשוט מדהימה".

מה צריך כדי להפוך לאמודאי מקצוען? כמו כל ענף בשוק, גם כאן יש קשת רחבה של אופציות, החל מצלילת היכרות עם מדריך ועד לקורס מדריכים. עלויות הקורסים אינן מאוד גבוהות, כאשר הקורס הבסיסי (כוכב ראשון) עולה כ-1,100 שקל. רבים ממשיכים לקורס כוכב שני, שעלותו נמוכה יותר ועומדת על 500-700 שקל. קורס מרוכז של כוכב ראשון ושני יחד יהיה לרוב זול יותר, ויכול להסתכם בכ-1,400 שקל. מחירי הקורסים לא אחידים, ומומלץ לעשות סקר השוואתי ולקבל המלצות. עלותו של הציוד משתנה, כאשר חליפת קיץ קלה מתחילה במחיר של 500 שקל, והמכורים לדבר המתעסקים בצלילה טכנית יקנו חליפה במחיר של עד 10,000 שקל.

איפה לומדים?

אין כלל אצבע לגבי בחירת מועדון צלילה. כל אחד וההעדפות שלו. יש מי שיעדיף אווירה ותשומת לב אישית ממדריך צמוד, אחרים מחפשים דווקא חוויה חברתית. חשוב לבחון את איכות הציוד שישמש במהלך הקורס ולוודא שאינו שחוק יתר על המידה. ניתן גם לבקש מידע לגבי תחזוקת הציוד ובדיקות בטיחות שהוא עובר.
אם חשבתם שאין מה לראות בים התיכון טעיתם בגדול: "היתרון של קורס צלילה בים התיכון הוא בהיותו קרוב לבית, עובדה שחוסכת הוצאות על לינה", מסביר דן דוידי ממועדון הריף בהרצליה. "בנוסף, הקורס בים התיכון קשה יותר. כמו שאומרים, "קשה באימונים - קל בקרב".

מועדונים שונים מעניקים לצוללנים רישיון צלילה בעל תוקף בינלאומי. עם זאת, קיימים מספר ארגונים בינלאומיים המעניקים רישיונות צלילה. ההכרה בהם משתנה במקומות שונים בעולם. לכן, חשוב מאוד לדעת איזה רישיון ומטעם איזה ארגון יתקבל בסוף הקורס. צלילה ללא רישיון היא בגדר עבירה על החוק בישראל. כמו כן, נדרש ביטוח צלילה בתוקף.

קורסי צלילה

אילן ברקוביץ', מנכ"ל בי"ס לצלילה דיפ-סיאם באילת, מסביר כי הענף מתחלק לשניים: צלילה ספורטיבית וצלילה טכנית. דיפ-סיאם, לדוגמה, הוא בית ספר המורכב משני חלקים: ב"סיאם" מתקיימים קורסי צלילה ספורטיבית וב"דיפ" הסמכות וקורסים טכניים המיועדים לצוללנים מנוסים שרוצים להתנסות בצלילות אקסטרים, צלילות עומק קיצוניות, צלילות במערכות סגורות וכו'.

נהוג לנהל לוג בוק - ספר בו מתועדות הצלילות. לאחר כל צלילה המועדון והמדריך חותמים בלוג בוק. על-פי הרישומים ניתן לבחון עמידת צוללן בתנאי קבלה לקורסים שונים.

קורס כוכב ראשון: הקורס מתאים לבני 12 ומעלה ונמשך 5 ימים - בכל יום 6-8 שעות. בבתי הספר באילת קיימת נגישות לים. במועדון הריף הרצליה, למשל, שני הימים הראשונים מתקיימים בבריכה במלון דן אכדיה ואח"כ יוצאים לים עם סירה. בסיום קורס זה ניתן לצלול רק בחברת מי שיש לו שני כוכבים ומעלה, לכן אנשים רבים בוחרים להתקדם לשני כוכבים.

קורס כוכב שני: הקורס מתאים לבני 15 ומעלה ונמשך יומיים. בקורס זה מתמקצעים בצלילה יותר עמוקה. הקורס מיועד למי שעשה כבר את הקורס הראשון. אחריו ניתן לצלול לבד. אחרי שני הקורסים הללו יש לצולל בסיס שממנו הוא יכול להתקדם. לאחר מכן יש קורס הצלה המיועד למי שמוסמך כוכב ראשון ושני. אורכו 3 ימים ומחירו 1,200 שקל.

קורס 3 כוכבים Dive Master: מיועד למי שמוסמך כוכב ראשון ושני ורוצה להעשיר את הידע שלו. "באופן הזה ניתן להתקדם בדרגת הצלילה ולסייע לבני הזוג בעת הצורך", מסבירים בריף. הקורס מתאים למי שמעוניין להוביל צוללים מוסמכים. יש לציין שתנאי הכרחי הוא צבירה של 40 צלילות קודמות לפחות.

צלילה באווירה אישית

כמו בכל ענף, גם בענף הצלילה יש מי שיעדיף להשקיע יותר כסף ולעבור חוויה אישית ומיוחדת יותר. תומר לביא, מדריך צלילה פרטי והבעלים של Scuba-dive Israel, המעביר קורסים, צלילות היכרות וצלילות הדרכה לצוללנים מוסמכים, מספר: "אני מתמחה בהדרכה אישית ובקבוצות קטנות. התוצאה היא צלילות ארוכות, מהנות ומעמיקות. אני עובד הרבה עם תיירים, אך גם עם ישראלים שרוצים לטעום את חוויית הצלילה באופן שונה ומעמיק יותר. הרבה מזמינים צלילות כמתנת יום הולדת או הצעת נישואים, שיכולים להיות מלווים בצילום סטילס או וידאו תת-מימי".

צלילה טכנית

צלילה מסוג זה מתאימה לבעלי ניסיון בצלילה, שמחפשים דרך להעמיק את החוויה שלהם גם בתכני הצלילה וגם בעומק. היא מאפשרת לצולל לצלול לזמן ארוך יותר ופותרת את הצוללנים מהגבלת הזמן. ברקוביץ' מסביר שצלילה טכנית היא ענף הכולל צלילות עומק קיצוניות, צלילה במערכות סגורות וממוחשבות ועוד.

חשוב לציין כי הצלילה הטכנית פתחה דלת חדשה עבור צוללנים ותיקים כי היא מהווה אתגר מהנה: "מי שנהנה מצלילה ספורטיבית ומעוניין לקדם את עצמו - הצלילה הטכנית היא הדבר הבא בשבילו, היא מאפשרת לצלול למעמקים באופן בטוח", מסביר אסף לוי, מדריך צלילה, ובעל ותק של 11 שנות צלילה.

צלילה חופשית

צלילה חופשית היא צלילה שמתבצעת בעצירת נשימה וללא עזרים. שיא העולם בצלילה חופשית הוא 10 דקות (!). דן זלגלר, מדריך בכיר במועדון אפנאה, בי"ס לצלילה חופשית באילת, מסביר: "הגיל הממוצע של צוללים בקורסים אצלנו נע בין 30 ל-50. צלילה חופשית מצריכה ידע מעמיק בפיזיולוגיה ולכן איננה מתאימה לילדים. גיל הכניסה הוא 16 ומעלה.

בארץ התחום נפוץ יותר עבור גברים, אך בעולם המצב הפוך. מעניין לדעת שבארץ התחום נפוץ בקרב אנשי היי-טק, אולי מאחר שהם מחפשים מפלט מהטכנולוגיה. חוויית הצלילה החופשית מעניקה תחושת שלווה ורוגע מוחלט, ממש כמו במדיטציה. על מנת להגיע להישגים בתחום זה, דרושים כישורים פיזיולוגיים אך הפן הפסיכולוגי משחק בו תפקיד מרכזי". לדברי זלגלר, צלילה חופשית פחות מסוכנת מסוגי צלילה אחרים, כי הצולל יכול להחליט מתי הוא עולה מעל פני המים ללא תלות במגבלות הציוד".

קורסים ומחירים: קורס בסיסי: כוכב אחד - קורס היכרות. עומק 20-16 מטר. נמשך יומיים, 8 שעות ביום. עלות - 1,200 שקל.

קורס שני כוכבים - מקנה כישורים בסיסיים וידע פיזיולוגי.

קורס שלושה כוכבים - ליטוש היכולת הטכנית ופיתוח שיאים אישיים - 1,750 שקל.

קורס ארבעה כוכבים - עד 38 מטרים. התמחות בעומק. הכשרה ל"עוזר מדריך" - 2,300 שקל. 

קייטנות צלילה

תמורת החל מ-1,380 שקל תוכלו לספק לילדכם חוויית קיץ תת-מימית

אחד מהדברים היפים בצלילה היא העובדה שילדים יכולים להתנסות בה. במועדון הריף בהרצליה מתקיים קורס כוכב אחד, אשר במהלכו עוברים החניכים שיעורים תיאורטיים ומעשיים, בתחילה בבריכת מלון דן אכדיה ולאחר מכן בים. סיום הקורס מקנה רישיון צלילה בינלאומי עד לעומק 20 מטרים. קייטנות דומות מתקיימות במועדון הצלילה ישרוטל מנטה באילת. במועדון ריף הדולפינים באילת של קבוצת הריף מתקיימת קייטנת הכוללת צלילה לצד דולפינים.

קייטנת צלילה באילת מתקיימת בשיתוף בין החברה להגנת הטבע ובית ספר שדה אילת, במועדון הצלילה מנטה ישרוטל. מדובר בקייטנה ירוקה של חמישה ימים במהלך אוגוסט לבני 12-15, המתקיימת בתנאי פנימייה, כולל לינה וארוחות מלאות. מעבר לצלילה מבקרים הילדים במצפה התת-ימי ועוברים פעילויות נוספות. גם כאן עוברים הילדים קורס צלילה ברמה של כוכב אחד, ובסופה יקבלו תעודת צולל של PADI שתאפשר להם להמשיך ולצלול עד לעומק של 18 מטרים.

מחירים: 1,380 שקל במועדון הריף הרצליה; עלות: 2,100 שקל לקייטנה ירוקה באילת (1,600 שקל ללא לינה וארוחת בוקר). ריף הדולפינים של קבוצת הריף - 1,750 שקל.

עוד בנושא:

עולים על הגל: חופי הגלישה היפים בעולם
דניאלה וירצר גולשת על הגלים ועושה ספורט אקסטרים