בישיבה שנערכה אתמול (8.12), הוחלט שנכון לעכשיו רשימת המדינות שמשרד הבריאות הגדיר כאדומות לא תשתנה. כזכור, לפני כשבועיים, בעקבות זן האומיקרון, הוגדרו 50 מדינות מאפריקה ככאלה שהנסיעה אליהן אסורה וכל מי שנוחת מהן חייב בבידוד של שבעה ימים.

יחד עם זאת, בחדשות הבוקר עם ניב רסקין, אמר הבוקר (8.12) פרופ' ארנון אפק, המשנה למנהל בית החולים שיבא, שייתכן שבקרוב המצב ישתנה ויתווספו עוד מדינות אדומות לרשימה, היות ולא נקטו בפעולות דרסטיות: "אנחנו רואים את הפער בין מה שדיווחת רק לפני שנייה, לונדון שהולכת להיות אדומה, לבין מדינת ישראל. אירופה לא למדה מישראל ולא התחסנה ולא לקחה את הבוסטר והיום היא משלמת מחיר מאוד מאוד יקר עם סגר ועוד מעט סגר סלקטיבי, ובישראל למרות שיש, אני מאוד מוטרד שיש מיליון ישראלים שעוד לא לקחו את הבוסטר ו-600,000 שבכלל לא התחסנו, ישראל הולכת צעד אחד קדימה ולראשונה בעולם מאפשרת חיסון של ילדים פחות מגיל 5 ומעל גיל חצי שנה עם מחלות רקע כפוף לוועדת אישורים".

"גם כשאנחנו מדברים על אירופה, אנחנו מדברים על מדינות מחוסנות שאמנם לא לוקחות את הבוסטר וזאת הסיבה אגב לכל הצבע האדום שמכסה כרגע את אירופה, אבל דרום אפריקה בכלל לא התחסנה, הא עומדת על בין 20 ל-30% אחוזי חיסון זה מאוד מאוד נמוך וזה עוד טוב יחסית לשאר אפריקה, לכן להערכתנו החיסון כן מגן וזה הערכה בלבד בפני גם זן האומיקרון ואנחנו בוודאי כל האמור למחלה הקשה ולכן מה שצריך - להתחסן".

ישראל היא אחת המדינות שנקטו בצעדים הכי דרסטיים כדי להתמגן נגד האומיקרון כשרק היא ועוד שתי מדינות מסביב לעולם (מרוקו ויפן), החליטו לסגור לגמרי את הגבולות לתיירים בגלל הזן החדש. ההחלטה הזו גררה לא מעט ביקורת, בעיקר מצד סוכנויות התיירות ומדריכי תיירות נכנסת. 

כרגע מסתמן שביום הראשון הקרוב (12.12) יהיו הקלות הכוללות בין השאר קיצור בידוד לבעלי תו ירוק החוזרים מחו"ל ואולי אף פתיחת הגבולות מחדש לתיירים. לגבי ביטול או צמצום המדינות האדומות, כאמור, כרגע אין שינוי בפועל.

הגבלות חדשות מסביב לעולם

בכל העולם חידדו והקשיחו נהלים בנוגע לכניסת תיירים לתחומיהן, אך כאמור, בניגוד לישראל, שסגרה את הגבולות לגמרי, ברוב העולם השאירו אצת הגבולות פתוחים. כך למשל, בארה"ב החלו לדרוש להציג בדיקת קורונה שלילת שנעשתה 24 שעות לפני ההמראה (במקום 72 שעות). גם בבריטניה החלו לדרוש בדיקת קורונה 48 שעות לפני הטיסה. בדובאי החזירו את החובה לעשות בדיקת קורונה אחרי הנחיתה וגם מדינות כמו בלגיה, שוויץ, צרפת ופורטוגל החלו לחייב בהצגת בדיקה שלילית שנעשתה לפני הטיסה.

ביום ראשון (12.12) אוסטריה, שנכנסה לסגר בגלל עלייה בתחלואה עוד לפני בהלת האומיקרון, צפויה לסיים אותו' אך עדיין לא ברור האם תאפשר כניסת ישראלים לתחומה ובאילו תנאים. על פי הדיווחים גם רומניה צפויה לדרוש בדיקת קורונה שלילית כתנאי כניסה לתחומיה כבר בסוף השבוע הקרוב, ופולין עשויה לעשות זאת במהלך השבוע הבא.