התחזית הצפויה לשבת ׁ(3.12) במקומות נבחרים:

החרמון עד 11 מעלות, טבריה (הכנרת) עד 24 מעלות, חיפה עד 21 מעלות, תל אביב עד 23 מעלות, ירושלים עד 18 מעלות, מצפה רמון עד 19 מעלות, ים המלח עד 26 מעלות ובאילת עד 26 מעלות.


הסתיו כבר בשיאו וברחבי הארץ השלכת צובעת את הקרקע בצבעים היפים שלה. אבל יש כמה מקומות בארץ שהיא בשיא עוצמתה - אנחנו נתמקד הפעם בהרי ירושלים.

הרי ירושלים הם בעצם חלק מהרי יהודה וכוללים יותר מ-35 פסגות בולטות וכ-30 ישובים. רוב השטח מיוער, ירוק ומלא בפנינות טבע, מסלולי טיול בכל הרמות, מעיינות, אתרי מורשת והיסטוריה וגם לא מעט תצפיות עוצרות נשימה. האזור מתאים לטיולים בכל עונות השנה, אבל לכל עונה יש את הקסם שלה. בקיץ – המעיינות, בסתיו – השלכת, ובחורף - לא צריך להסביר כמה ירושלים יפה בחורף נכון?

 > להמלצה משבוע שעבר: טיול חורפי במוזיאונים לכל המשפחה

לכל ההמלצות לטיולים בשבת

הטיול השבת מתמקד בכביש מספר 1 והכבישים המסתעפים ממנו. בתוכנית שלנו: פיקניק ביער קסום, טיול רגלי עם אגדה עממית, תצפיות ומורשת קרב. חמש המלצות לטיול יומי לכל המשפחה באזור הרי ירושלים, שנתחיל?

תחנה ראשונה: שמורת המסרק

מקום נהדר לפתוח בו את הבוקר לטיול קצרצר, מעגלי וקליל. השמורה נמצאת לא רחוק ממחלף שורש ורובה בתוך שטח מיוער, עם לא מעט אורנים מרשימים ועתיקים. חוץ מזה יש כאן תעלות שנשמרו ממלחמת יום העצמאות ואפילו קבר שייח'. המסלול שאורכו כ-800 מטרים בעצם נמצא באחד החלקים המערביים ביותר של הרי ירושלים ולכן תוכלו לראות תצפית יפיפייה גם לשפלה.

שמורת המסרק (צילום: אדר סטולרו מליחי, רשות הטבע והגנים)
צילום: אדר סטולרו מליחי, רשות הטבע והגנים

חשוב לדעת

גיל מינימום: 0

נגישות: חלקית, יש מדרגות בחלק מהמסלול

משך פעילות: שעה

מחיר: חינם

מה לרשום בוויז? שמורת המסרק


מוזמנים לעקוב אחר הבורבאים בדרכים, משפחה המטיילת בכל ישראל ומביאה לכם את ההמלצות הכי חמות לטיולים משפחתיים: באינסטגרם | בפייסבוק | באתר הטיולים


תחנה שנייה: גן לאומי עין חמד, השלכת בשיא תפארתה

הגן הלאומי הוא אחד המקומות היפים בארץ לראות שלכת. המון גוונים של חום-אדום-כתום שממלאים את הקרקע ויתנו לכם הרגשה של חו"ל. מעבר ליופי המושלם הזה, יש כאן המון מקומות נחמדים לפיקניק – שולחנות ומרבדי דשא.

למי שמעוניין גם בטיול קצר מעבר לפיקניק, יש כאן מבצר צלבני ושרידי חווה חקלאית, מערכת סגורה למחזור מים ומערת קבורה, מה שנותן המון לוקיישנים יפיפיים לצילומים.

עין חמד (צילום: איתי בורבא)
צילום: איתי בורבא

חשוב לדעת

גיל מינימום: 0

נגישות: מלאה

משך פעילות: שעה-שעה וחצי

מחיר: 22 ₪ למבוגר | 9 ₪ לילד | חינם לבעלי מנוי מטמון

מה לרשום בוויז? גן לאומי עין חמד


תחנה שלישית: נחל חלילים

המסלול של נחל חלילים כולל הליכה בנוף מהמם, אגדת עם כפרית ומערות ייחודיות שלא תראו באף מקום בארץ. תחילת המסלול היא ממש בתוך מבשרת ציון ויהיה לכם אולי טיפה מאתגר למצוא את נקודת ההתחלה, שימו לב להנחיות שלנו למטה. ניתן להאריך את המסלול כדי שיהיה קווי אבל אז תצטרכו שני כלי רכב ויכול להיות שיהיה קשה מדי לילדים, לכן נמליץ לכם על מסלול הלוך-חזור עד המערות (כ-1 ק"מ לכל כיוון) ואם יהיה לכם כח אז עד עמק הארזים (כ-1.5 ק"מ לכל כיוון).

ההליכה עד המערות היא בירידה ואני ממליץ לכם לספר לילדים את אגדת העם הערבית על הסיבה שבגינה קוראים למערה: "מערת חלילים" חפשו בגוגל "האגדה על נחל חלילים" וזה יופיע לכם בראש החיפוש. למערה יש כמה פתחים שמדמים את פתחי הנגינה של החליל, לוקיישן יפה לצילומים. אם יישארו לכם כוחות, תרדו עוד קצת לעמק הארזים היפה, רק קחו בחשבון שכל החזרה היא בעלייה.

נחל חלילים (צילום: איתי בורבא)
צילום: איתי בורבא

חשוב לדעת

גיל מינימום: 0 (עם מנשא) | ילדים מגיל 4 בהליכה עצמאית

נגישות: אין

משך פעילות: שעתיים

מחיר: חינם

מה לרשום בוויז? רחוב השלום 80 מבשרת ציון. חונים בחניון העפר ועוקפים את מגרש הכדורסל עד שרואים שילוט הכוונה לירידה לנחל.


תחנה רביעית: יער עמינדב

"אוויר הרים צלול כיין וריח אורנים נישא ברוח הערביים" כנראה שאלו האורנים ביער עמינדב. מדובר ביער של קק"ל שנפרש על 7,000 דונם ומכיל בתוכו לא מעט מוקדי משיכה כמו חרבת סעדים, יד קנדי ומצפה רובינשטיין (עליהם כתבנו בהמשך בנפרד).

בתוך היער יש מסלולי טיול מונגשים שיגרמו לכם להרגיש כמו בתוך אגדה, עם ספסלים פזורים לאורך המסלול וצפיפות אורנים מהפנטת. ליד רחבת החניון יש גם מתקני משחק ומגרש כדורסל וכן אזורי פיקניק ומנגל, אבל אם בא לכם קצת ליהנות מהשקט, כנסו לתוך היער, הנאה מובטחת.

יער עמינדב (צילום: איתי בורבא)
צילום: איתי בורבא

חשוב לדעת

גיל מינימום: אין

נגישות: מלאה

משך פעילות: שעה-שעה וחצי

מחיר: חינם

מה לרשום בוויז? יער עמינדב


תחנה חמישית: יד קנדי ומצפה הפסנתר

יד קנדי היא אנדרטה לזכרו של נשיא ארה"ב שנרצח ג'ון פ. קנדי. היא מדמה גזע עץ כרות, כפי שחייו נגדעו. 53 עמודי בטון בגובה של מעל 7 מ' מרכיבים את האנדרטה כשכל עמוד מוקדש למדינה אחרת ממדינות ארה"ב כולל הטבעת הסמל שלהן, פלוס שני עמודים לקק"ל. יש כאן נוף משגע, אבל הנוף היפה יותר, נשקף ממצפה ארתור רובינשטיין (מצפה הפסנתר) ובו פסל המדמה קלידים של פסנתר לזכרו של הפסנתרן המפורסם. שתי האנדרטאות נמצאות האחת בסמוך לשנייה ומומלץ לבקר בשתייהן.

יד קנדי (צילום: איתי בורבא)
צילום: איתי בורבא

חשוב לדעת

גיל מינימום: 0

נגישות: מלאה

משך פעילות: כמה שתרצו

מחיר: חינם.

מה לרשום בוויז? יד קנדי