מדיטציה אינה מילה בעברית. זוהי מילה מאוד מזרחית, פאסיבית. האופי של היהדות, לעומת זאת, הוא מאוד אקטיבי. ולכן, אין מילה בעברית מקורית למדיטציה. לעומת זאת, במסורת היהודית ישנה מילה אחרת, שמקובלים משתמשים בה זה דורות רבים - "כוונה".
הסוד שבמדיטציה של הקבלה נמצא במשמעויות השונות של המילה כוונה בעברית. כשאנו עושים משהו עם כל הכוונה, פירושו שאנחנו עושים משהו מתוך רצון אמיתי, וככל שנהיה נחושים יותר וממוקדים יש יותר סבירות שנצליח.

אישה בלבן  (צילום: istockphoto)
מה הכוונה שלך? | צילום: istockphoto

משמעות נוספת במילה כוונה היא כיוון, קרי: למקד את המחשבה שלנו ולכוון אותה אל מטרה מסוימת. סוד ההצלחה בחיים הגשמיים והרוחניים כאחד תלוי ביכולתו של האדם לשמור על הכיוון לקראת המטרה אותה הוא קבע לעצמו. בלבול, ספקות וחוסר בהירות הם תוצאה של חוסר יכולת התכוונות. כוונה היא גם ריכוז, מסירות נפש ודבקות במטרה, שכנוע פנימי ומשמעות. אדם מוצלח מצליח לשלוט בכל אלה, ולכן הקבלה קוראת לזה כוונה ולא מדיטציה.

המקומות שנכשלנו בהם בחיים שוב ושוב אלו המקומות שבהם היתה חסרה כוונה שנותנת את הכיוון, הריכוז, האנרגיה והכח הדרושים להצלחה. את הכוונה הזו כל אחד יכול להשיג באמצעות תרגול. שליטה במחשבה מאפשרת לנו לכוון אותה למקום הנכון ולא להיות מוסחים ע"י מחשבות או רגשות שמסיטים אותנו ממשאלת נפשנו. באמצעות הכוונה ניתן לרכז עוצמה ואנרגיה אישית, ולא לבזבז אותן על דברים שלא לצורך. מיומנות גבוהה במדיטציה/כוונה יכולה לשפר את יכולת הדמיון, שהוא תנאי הכרחי להשראה, לאינטואיציה וליצירתיות. באמצעות הכוונה אפשר להפליג ולהגיע רחוק, הן בעולם הגשמי והן ברוחני.

אם נתרגל מדיטציה באופן יום יומי, נוכל לאמן ולאלף את המחשבות שלנו כך שישרתו אותנו ואת המטרות אותן נציב לעצמנו.

רבע שעה, זה הכל

בשיעורים הקודמים למדנו שחוקי החיים להצלחה סובבים בעיקר סביב המחשבה והרגשות. כאשר אנחנו מתחברים לאני האמיתי שלנו ומצליחים לברוא אור מתוך החושך, הצלחה מתוך כישלון, זה רק בזכות כח הריכוז והכוונה. כאשר אנחנו מזהים את האויב האמיתי שלנו, אותם רגשות שליליים שמנתקים אותנו מהמטרה שלנו בחיים שהיא להיות בורא ולחיות חיים של מילוי, סיפוק, הארה, ומשמעות, זה בעיקר כאשר אנחנו מרוכזים מספיק כדי לזהות את האויב הפנימי. אז יש לנו יכולת לשנות את ההתמקדות למה שאנחנו כן רוצים להשיג ובמי שאנחנו באמת רוצים להיות. כל זה דורש יכולת גבוהה של ריכוז, התמקדות ומודעות.

היכולת הזו להשיג שליטה עצמית אמיתית על המחשבה והרגשות שלנו ולכוון אותם כרצוננו אמורה להשפיע על כל רגע בחיינו - בזמן הליכה, שיחה, נהיגה, עבודה ועוד. אבל כדי שנוכל להשיג מיומנות גבוהה של שליטה עצמית, עלינו להשתמש בתרגילים ולהתאמן במצב של שקט וריכוז. לשם כך עלינו להקדיש זמן של 15-20 דקות, לפחות פעם אחת ביום, בו נוכל לשבת בשקט ללא הפרעה.

איך מתרגלים מדיטציה/כוונה?

נתחיל בתרגול טכניקה של מדיטציה פשוטה.

ראשית, חשוב לשבת באופן ישר וזקוף אך נינוח. אין לשלב ידיים ורגליים. רצוי לשבת על כסא ולא על הרצפה.

שנית, יש להרפות את כל השרירים בגוף, מהראש ועד הרגליים. כל שריר ושריר. גם כאן ניתן להיעזר בדמיון. כידוע, שרירים בנויים כסריגים של סיבים, וניתן לדמיין כיצד הם נעשים רכים כאילו היו אטריות מבושלות היטב. כדאי לעבור בדמיון על השרירים באיברים השונים, לפי סדר קבוע ובעיניים עצומות, כי כך יש יותר יכולת להתרכז.

שלישית, יש לקחת שורת נשימות ארוכות ואיטיות, דרך האף, ולהתרכז בהן.

רביעית, יש לדמיין לפרטי פרטים מקום שבו אנו שוהים בזמן המדיטציה. זה יכול להיות מקום דמיוני או מקום אמיתי שחווינו בו חוויה של ביטחון, שלווה ושקט פנימי. יש לדמיין את המקום על צבעיו, ריחותיו, צליליו והתחושות והרגשות שהוא מעלה בנו. על ידי כך נלמד את החלק במח שאחראי על חמשת החושים, להתכוונן בהתאם למחשבה ולא לגירויים חיצוניים.

אורן זריף מניח ידיים על הראש בתנועת ריכוז (צילום: דדי'ס אולפני צילום)
הוא כבר מרוכז, ולכן קיבל פטור מהמדיטציה | צילום: דדי'ס אולפני צילום

חמישית, כאשר חוויית הדמיון של המקום בו אנחנו שוהים הושלמה, נדמיין מולנו מקור של אור. יש לדמיין את האור הזה כשלוחה של אור אינסוף, ולהתמקד ברגשות אינסוף של אהבה, אנרגיה, שפע, כוח, עוצמה, חמלה ורגישות הקורנים אלינו עם האור הזה. יש לנסות ולזכור מצבים שבהם חווינו תחושות שכאלה, ולהלביש אותם על אותו אור שאנו מדמיינים.

שישית, יש לדמיין כיצד האור הזה מתפשט לעברנו ונכנס וממלא אותנו. נדמיין כיצד האור הזה מתפשט בתוכנו, מעניק לנו מכוחו ונוסך בנו את עוצמתו. בשלב הזה אנחנו מדמיינים כיצד האור הזה מתפשט לכל איבר ואיבר בגוף שלנו, וכיצד הוא ממלא את כל הרגשות שלנו בטובו. כלומר כיצד הוא מחליף רגשות שליליים ומטביע אותם תחת שפע אינסופי של טוב.

מכיוון שכולנו משתוקקים להיות בורא, ופירושו להיות אינסוף ולא סוף, לא כדאי להתמקד אך ורק בעצמנו אלא לחלוק את האור הזה עם אחרים. אפשר להעביר את האור באמצעות הדמיון לקרובים ולחברים, לכאלה שאנחנו אוהבים וגם לכאלו שאנחנו לא כל כך אוהבים.

הכי טוב בבוקר

עצה למתחילים: בהתאם למה שנאמר לעיל, מחשבות טורדניות מגיעות תמיד בזמן התרגול של המדיטציה. הדרך הטובה ביותר להתמודד איתן היא להתמקד בדמיון המודרך שלנו ולהתעלם מאותן מחשבות. צריך לזכור שכוונה ושליטה עוסקים ביכולת שלנו להתמקד במטרה, כלומר להתמקד במה שאנחנו רוצים ולא במה שלא רוצים.

הזמן הטוב ביותר לתרגול הוא בשעות הבוקר, לפני שאנו מתחילים את היום שלנו - בדיוק כמו חייל שמתאמן לפני היציאה לקרב או ספורטאי שמתאמן לפני התחרות. אפשר ומומלץ להדליק נר או להשמיע מוסיקה מרגיעה ומשחררת.

תרגול יום יומי יעניק לנו תוצאות בתוך מספר שבועות. לאחר כמה ימים של תרגול אפשר להוסיף כלים נוספים שיעצימו את החוויה ואת התוצאות - ועל כך בשיעור הבא.

>> לשיעור הקודם: מזל תאומים לפי הקבלה
לכל שיעורי הקבלה
רוצים לקרוא עוד על קבלה? כנסו לאתר של חיים קבלה

על חג השבועות לפי הקבלה

העדכונים הכי חמים ישירות לנייד:
שלחו את המילה "מבזק" למספר 5000 ותתחילו להתעדכן