למשך שנתיים או שלוש, לכל הפחות, צה"ל לוקח אתכם ומשנה את החיים מהקצה אל הקצה. ההכשרות השונות, החוויות והמסגרת הצבאית לפעמים לא קלות במיוחד, אבל מה שבטוח – לא חסר מה ללמוד מהן. הגולשים בעמוד הפייסבוק שלנו חושפים איך הצבא שינה אותם, וגם אתם יכולים לשתף בטוקבקים בתחתית הכתבה.

קרקל (צילום: שי לוי)
לישון, והרבה. כישרון צה"לי נפוץ | צילום: שי לוי

איך לישון בכל מצב: "אם יש משהו שלמדתי בצה"ל, הוא איך להירדם בכל דקה ושנייה פנויה. אם הייתם שואלים אותי לפני הגיוס אם אפשר להירדם בעמידה, כששיח קוצני תקוע לך בלחי, כנראה שהייתי צוחק. אבל היום אני יודע שזה לגמרי אפשרי. הירדמות על זווית חדה בנגמ"ש שנוסע בדרך קופצנית, הירדמות בזמן שכולים יורים מסביבך (ואז לחטוף שבת מהמ"מ), הכול הולך. חבר שלי טוען שהוא אפילו נרדם תוך כדי הליכה במסע לילי. אין לי ספק שהיכולת הזאת זה משהו שאני בטוח לוקח לאזרחות".

לפקד על אנשים: "לפני הצבא לא הייתי בחור עם הרבה ביטחון עצמי. הייתי "נגרר" - ובטח שלא מהחבר'ה המקובלים. הצבא גילה אצלי דברים חדשים לגמרי. קיבלתי ביטחון עצמי, ולמרות שלא האמנתי שזה יכול לקרות, הוסמכתי למפקד, והיום אני מוביל אנשים ואומר להם מה לעשות. לא רק בצבא - גם בבית. היום המשפחה וגם החברים אומרים לי לפעמים שהם לא מכירים אותי. היה שווה להתגייס רק בשביל זה".

להסתדר בכל מצב: "הצבא לוקח אותך מהאזרחות המפנקת וזורק אותך לתוך מצבים בלתי אפשריים. נכון, יש מסגרת ומפקדים והכול, אבל בסופו של דבר אתה צריך ללמוד להסתדר לבד. רוצים דוגמה? היינו בשבוע שטח, ופתאום מצאתי את עצמי לבד לגמרי, באמצע הלילה, באמצע יער. התנתקתי מהחבר'ה, לא היה לי מושג איפה הם. השתמשתי בכישורים שלמדתי בצבא והצלחתי למצוא את הדרך החוצה לכביש הסמוך. אחר כך זה כבר היה עניין פשוט לחבור למחלקה. הצבא לימד אותי לא לקפוא - הוא לימד אותי תושייה".

מטייל בטרק (צילום: tbabasade, Istock)
בטרק שאחרי השחרור. העצמאות? בזכות צה"ל | צילום: tbabasade, Istock

לשאוף גבוה: "בצבא, אם אתה משחק אותה ראש קטן, אז אתה תישאר פישר לשלוש שנים ארוכות. הצבא לימד אותי להוציא מעצמי כמה שיותר, ולשאוף להגיע כמה שיותר רחוק. מצד שני למדתי גם לבחור את הקרבות שלי, ולא להילחם על דברים שאני לא יכול לשנות. אין לי ספק שזה לקח שאני לוקח אותו גם לאזרחות".

לא להתפנק: "הצבא לימד אותי לאכול דברים מגעילים בלית ברירה, לאכול בוץ, להתמודד עם שפשפת, להסתפק במועט, ובכלל, לא להתפנק. האמת שזה לא כזה גרוע, ירדתי שבעה ק"ג בחצי השנה האחרונה".

להיות בן אדם: "המוטו של אחד בשביל כולם וכולם בשביל אחד הוא אולי קלישאה, אבל הוא הכי נכון שיש, ובטח בצבא. מלמדים אותך על הערך רעות, אבל עד שאתה לא נכנס לסיטואציה בה אתה תלוי בחברים שלך, אתה לא יודע עד כמה הערך הזה חשוב. ואני לא מדבר על קרבות או משהו כזה. אני מדבר על השגרה - שאתה צריך לסמוך על חבר שלך שיחליף אותך בשמירה בזמן, למשל. להיות בן אדם זה הדבר הכי חשוב שיש. ועוד דבר חשוב שהצבא לימד אותי - למדתי שבכל מקום אפשר למצוא אנשים שתאהב ויאהבו אותך בחזרה".

להיות מבוגר: "אין ספק, ללפני שהתגייסתי הייתי נורא ילדותי. ממש ילד. ובצבא, התבגרתי תוך כמה חודשים. עצם העובדה שאמא ואבא כבר לא נמצאים בדקת קריאה, שאתה צריך לקבל החלטות קשות ולהסתדר בסביבה הצבאית, זה הופך אותך למבוגר, תרצה או לא תרצה".

להקשיב לאחרים: "בצבא למדתי להקשיב. פשוט להיפתח וללמוד ממי שוותיק ומנוסה ממני. התכונה הזאת, של לשתוק לרגע אחד ולראות אם יש לאחרים משהו חכם ששווה להקשיב לו - זה משהו שלא היה לי באזרחות".

לשמור על כושר: "טוב לא צריך באמת להסביר מה זה כושר קרבי, נכון? בהתחלה זה היה חתיכת תיק, לקום כל בוקר, לעשות מד"ס, פק"לים, מסעות. ואז, אחרי כמה זמן, הבנתי שאני אוהב את זה. ירדתי כמה קילו, הפכתי לשרירי יותר, היה לי קל לרוץ, וגם להתחיל עם בחורות... אין ספק שלהיות בכושר זה אחד הדברים החשובים שהצבא לימד אותי. ובהחלט משהו שאני לוקח איתי לאזרחות".

שכיבות סמיכה (צילום: דובר צה"ל, מערכת את"צ)
נכנסים לכושר. ותודה לשירות הקרבי | צילום: דובר צה"ל, מערכת את"צ

והנה עוד כמה דברים שהחבר'ה למדו בצבא:

"מה למדתי בצבא? הפיכת חביתה על המחבת במהירות על, ללא ספק"

"בעיקר עצבים, ולא מעט כישורי משחק"

"למדתי בצה"ל מה זאת שביזות"

"כישרון מהותי במיוחד: להרוג זבובים"

"למדתי להתחפ"שן"

"למדתי מה זה לסגור 28. לא פשוט"

"איך לנקות נגמ"ש ב-1 בלילה. אמנות"

"אני ספגתי כישרון רב תחומי לכל מה שקשור למטאטא"

חייל ננזף עי המפקד - טירונות מבט מבפנים (צילום: עודד קרני)
והדרת פני פז"מניק. לומדים קצת כבוד | צילום: עודד קרני

"למדתי שהמפקד אף פעם לא מאחר, ושאני לפעמים מקדים"

"למדתי לעמוד בזמנים. גם למדתי שאפשר להתעורר בכל שעה ולהיות עירני"

"למדתי להיות קר רוח. במצבים מבצעיים, כשאתה נדרש לבצע הכי טוב שאפשר כדי שלא תיפגע וגם כדי שהחבר שלידך לא ייפגע, אתה לומד לפעול גם תחת לחץ"

"אני הבנתי אחת ולתמיד שלנייר טואלט יש ערך רב"

"למדתי איך להתלבש ולעשות גלח"צ תוך שתי דקות. היום אני מומחה"

"מסתבר שבן אדם לא מודע לכוחות שיש לו. הבנתי על עצמי המון דברים, ובעצם גם השתניתי מאוד. התבגרתי והפכתי להיות הרבה יותר שקול"

"אני למדתי להעריך את הבית, ובמיוחד את המיטה שלי, את האוכל של אמא, את החברים"

"במילה אחת: משמעת"

"למדתי לא להגיד 'עד מתי' בלי לחשוב קודם, וגם שאסור להתעסק עם פז"ם"

"למדתי לישון עם נעליים ולחיות בשעות לא שעות"

"כשנפלתי מקורס טיס הבנתי שלא תמיד מה שאתה חושב שאתה הכי רוצה זה מה שבאמת הכי טוב בשבילך"

"למדתי מה זה שני לילות לבנים רצוף"

"הבנתי, אחרי לא מעט ייסורים, שחלודה בסכו"ם של חדר האוכל זה טעם נרכש"

>> איפה אבקת החשמל? ההנפצות הצה"ליות הכי מופרכות