בזמן שמשטרת ישראל קורסת ברחובות הערים אל מול המהומות, בשל מחסור ארוך שנים בכוח אדם, יש מי שמנסה לדחוף לכניסת חיילי צה"ל לערים. נכון לרגע זה שר הביטחון, בני גנץ, בולם את היוזמה ובצה"ל יש לא מעט בכירים שמתחלחלים רק מעצם המחשבה.

כניסה של חיילים לערי ישראל כדי לפזר מהומות של אזרחים בעלי תעודת זהות כחולה, הוא מהלך שנראה רע ולא מתאים ליכולות המבצעיות של צה"ל. לחיילים בני ה-18 אין את ההכשרה למשימות מהסוג הזה, שדורש גם מוכנות נפשית מסוג אחר.

מי שדוחף לכניסת חיילי צה"ל לערים בישראל רואה לנגד עיניו את המשמר הלאומי של ארה"ב, שמגויס לא פעם לסיוע במקרים הומניטריים או לפיזור התפרעויות ומהומות ענק.

אבל לישראל אין גוף כזה ולצה"ל אין יכולת דומה, לא בהכשרה ולא בחקיקה. אנשי המשמר הלאומי האמריקאי הם 'מילואימניקים' מבוגרים עם שנות ניסיון חיים רבות. שוב ולא פחות חשוב, בעלי הכשרה מתאימה וסמכות חוקית.

מנגד, חיילי צה"ל הם צעירים בני 18 שבגלל השירות הסדיר הקצר, מוכשרים רק למשימה הצבאית שלהם. גם להכשרה שלהם לתעסוקה בשטחי יהודה ושומרון אין שום רלוונטיות לסיטואציה של התפרעויות בערים שנעשות על ידי אזרחים ישראלים.

מישהו יכול לדמיין איך יפעל נהג טנק אל מול מבצעי לינץ' או סתם התפרעות? או למשל לוחם חי"ר שכל השרות שלו למד להסתער ולהרוג אויב? אם יש משהו שאזרחי ישראל לא רוצים לראות, זה את בני ה-18 החמושים שלנו מפזרים הפגנות בעכו, לוד, יפו או כל מקום אחר. זה מתכון לאסון. בטח כשצה"ל הוא מראה לגווני החברה הישראלית.

בצה"ל, יש לציין, מודאגים ממה שקרה בפנים הארץ. על פי גורמים בצבא, הבעיה הראשונה היא שלא מעט חיילים גרים באותן ערים כשחלקם מודאגים וחלקם רוצים ללכת ולהגן על הבית. הבעיה השנייה ולא פחות חמורה, הצבא יוצא למלחמה מתוך ידיעה שיש לו גיבוי מלא ותמיכה מבית. מתוך אמונה במשימה. כרגע המצב שונה ובהחלט משפיע על מצב הרוח.

גם אם יוחלט להכניס את לוחמי צה"ל לערים, כלל לא ברור מאיפה יביאו אותם. בשנים האחרונות קברניטי הצבא ומשרד הביטחון דחפו לצבא חכם וקטן. הצבא מתוח עד הקצה בכל המשימות שלו, בטח עכשיו כשמרכזים כוחות מול עזה וגם שלחו יחידות להחליף אותו כוחות מג"ב הסדירים באיו"ש, כדי שיצאו לערים הבוערות.

למצב החמור יש רק פתרון אחד. מה שמדינת ישראל צריכה לבצע באופן מידי, למעשה כבר לפני יומיים, זה גיוס כולל של כל פלוגות ולוחמי מג"ב במילואים. לא להסתפק ב-26 הפלוגות שגייסו עד היום, את כולם. להם יש ניסיון והכשרה מתאימים ובשונה מצה"ל, גם את הסמכות החוקית לפעול שם בהתאם.

פיזור מהומות (צילום: THOMAS COEX/AFP, GettyImages)
הם הפיתרון. לוחם מג"ב בפעולה | צילום: THOMAS COEX/AFP, GettyImages

בניגוד לצה"ל, לוחמי מג"ב הם שוטרים בהגדרה החוקית שלהם על כל הסמכות הנלווית לזה. כמו כן, כחלק מההכשרה שלהם גם כשוטרים, לוחמי מג"ב לומדים על חוקי המדינה, סמכויות עיכוב ומעצר וכמובן הכשרה בפיזור של הפגנות.

בישראל יש גם לא מעט גורמים המעוניינים להכניס את שב"כ כדי לטפל במצב. בניגוד לשנת הקורונה, מדובר במהלך מאוד בעייתי אל מול אזרחים ישראלים הדורש אישורים משפטיים. ובכלל, גם בשב"כ עצמו ממש לא משתגעים על הרעיון, אם כי יבצעו אותו באם לא תהיה ברירה.

לשב"כ יש יכולות טכנולוגיות ואחרות שיסייעו לטיפול בבעיה. אנשי השב"כ גם מכירים חלק משטחי המגזר הערבי בשל המשימות של הארגון. אם אכן יכנסו, היכולות והכרת השטח יסייעו למשטרה באופן משמעותי, אך מנגד האפשרות שאני שב"כ יעקבו אחרי, יעצרו ויטפלו בבעלי תעודת זהות כחולה היא מורכבת לא פחות.