טירוני גולני  (צילום: אורי ברקת, עיתון "במחנה")
אל תהיו נבוכים. תשאלו | צילום: אורי ברקת, עיתון "במחנה"

יום הגיוס מביא איתו הרבה מאוד התרגשות. גם אם שומרים על חזות קשוחה ובוטחת, הוא טומן בחובו הרבה מאוד חששות ואי ודאות. אנחנו בפז"ם מאמינים שכשלא יודעים, עדיף פשוט לשאול. אנחנו תמיד שמחים לתת תשובות. בקרוב מתחיל מחזור הגיוס של נובמבר וחג הסוכות למעשה, יהיה החג האחרון של לא מעט מתגייסים לפני שהם עולים על מדים ועוברים למצב צבירה של חיילות.

כדי לפזר את ערפל העמימות בטרם תעברו את שערי הבקו"ם, ריכזנו לכם את מיטב השאלות של הגולשים שלנו בנוגע לגיוס. מקווים שזה יעזור לכם בהמשך. אם לא קיבלתם תשובה לשאלה שממש מטרידה אתכם, נשמח לקבל את השאלות שלכם במייל הירוק של פז"ם  או בעמוד הפייסבוק שלנו (שבכל אופן שווה שגם תעשו לו לייק).

נתחיל עם סוגיה נפוצה שמטרידה חלק נרחב מאוד מהמתגייסים – המקלחות המשותפות.

1. אני ממש מתבייש להתקלח ליד כולם, לא שיש לי במה להתבייש, אבל זה פשוט מאוד מביך. מה לעשות? אפשר לקבל פטור ממקלחות משותפות?

כמו שציינו, המקלחות המשותפות הן המכנה המשותף לחששות של רב המתגייסים והמתגייסות לצבא. עד הגיוס לצבא, רב האנשים רגילים שהם ערומים רק כשהם לחלוטין לבדם. בצבא, פתאום גם המקלחת היא לא עניין פרטי.

אז ככה, זה אולי נשמע כמו קלישאה, אבל כולם עוברים את זה ולמען האמת, אין הרבה ברירה. פטור ממקלחת משותפת לרב מקבלים סלבים שהתגייסו לצבא שיש חשש שחבריהם יצלמו אותם במקלחות ויפיצו את התמונות ברשתות החברתיות. שאר החיילים שעדיין נהנים מאנונימיות מתקלחים במקלחות משותפות. מה אפשר לעשות בכל זאת? הרבה חיילים מתקלחים עם הפנים לקיר והגב לחבריהם, ככה מקטינים חשיפה ו"נהנים" מפחות הנוף.

>> כל מה שצריך לדעת על תנאי שירות בצבא

במקרים חריגים, אפשר לבקש להתקלח בשעות נפרדות כשהנוכחות במקלחות דלילה יותר, אבל גם לזה יש חסרונות – זה בא על חשבון הזמן הפרטי, המקלחת לא תמיד תבוא לפני השינה וככה נאלצים לא מעט פעמים ללכת להתקלח מלוכלכים.

חיילים במקלחות (צילום: חגי הירשפלד, במחנה)
בסוף, הבושה נעלמת כליל | צילום: חגי הירשפלד, במחנה

כאמור, כולם עוברים את זה ומהר מאוד מבינים שמקלחת זו רק מקלחת. כמו כל דבר בצבא, גם לזה מתרגלים מהר מאוד. 

נמשיך עם שאלה שיכולה להטריד לא מעט הורים –

2. בני הוא בן יחיד. אני מאוד חושש מכך שילך לשירות קרבי, אבל מצד שני לא רוצה לפגוע בו ולערער את היחסים בינינו. איך להתמודד מולו כשיבוא אלי ויבקש שאחתום לו על האישור לבנים יחידים?

בעניין הזה, המציאות השתנתה באופן משמעותי. בעבר, בנים יחידים שהיו מעוניינים להתגייס לקרבי נדרשו להחתים את ההורים על אישור מיוחד. הייתה הרבה מאוד בעייתיות עם העניין הזה בגלל ילדים שהפעילו לחצים על ההורים שלהם ולא הותירו להם ברירה. היום, ההליך הוא שונה. בנים יחידים יכולים להתגייס לקרבי כרגיל, אבל בכל שלב בתהליך ובשירות, ההורים יכולים לשים וטו ולחתום בקצין על הצהרה לפיה הם לא מאשרים את שירות הבן בתפקיד קרבי.

לכן, ההתמודדות של ההורים היא בראש ובראשונה מול עצמם. כמובן שרצוי לשתף את הבן בהחלטה.

3. החלטתי לפני מספר חודשים להפסיק לעשן בהדרגה. בינתיים אני מעשן פעם ביום נרגילה. אני אוכל להביא לצבא נרגילה?

ראשית, ברכות על התהליך. אנחנו לא בטוחים שנרגילה זה בריא יותר, אבל אם זה מה שיגרום לך להפסיק לעשן, לך על זה. אבל, בבסיס צבא אסור לעשן נרגילה. הפקודה הצה"לית מאפשרת רק סיגריות שנקנו שהן כבר מגולגלות. הסיבה נעוצה בעיקרון צבאי ותיק – יש ספק, אין ספק. במקרה הספציפי של עיתון – אם יש ספק שבכלי העישון יש חומרים אסורים, כלומר, סמים, אז הוא פשוט אסור בצבא. את הנרגילה תידרש לשמור לסוף השבוע. למהלך השבוע תידרש למצוא פתרון יצירתי אחר.

נרגילה (צילום: ThinkStock)
שמרו את הנרגילה למפגשים בסופ"ש. בבסיס היא תסבך אתכם | צילום: ThinkStock

4. עברתי צו ראשון, קיבלתי פרופיל 97, חתמתי על שלוש שנים כדי להיות לוחמת בקרקל ועכשיו אני רוצה לעשות הגדלת חזה. זה יוריד לי את הפרופיל? לדווח על זה?

נתחיל מהסוף – תמיד עדיף לדווח. רצוי שכל רופא שתפגשי בשירות הצבאי שלך ידע מה ההיסטוריה הרפואית שלך וינהג בהתאם. בהנחה שהוא לא ידע, הבריאות שלך יכולה להיפגע.

נחזור להתחלה: הפרופיל הוא דירוג שקובע מהי הכשירות התפקודית של המתגייס או המתגייסת. רוב התסמינים שמשפיעים על הפרופיל הם כאלו שמשפיעים על התפקוד של המתגייס במצבים שונים בשירות הצבאי. אסטמה לדוגמא, מורידה פרופיל כי קשיי נשימה יכולים להגביל את התפקוד של החייל ואלרגיות למיניהם יגבילו את התפקוד של החייל למיקומים מסוימים ובסביבת חומרים שונים.

אילוסטרציה (צילום: AP)
ניתוח פלסטי לא בהכרח יוריד את הפרופיל, אבל כמו לכל ניתוח, גם לו יש השלכות | צילום: AP

>> כל מה שרציתם לדעת על הפרופיל הצבאי

באשר לניתוח פלסטי קוסמטי – העניין הוא לא על מהות הניתוח, אלא התוצאות שלו – התפקוד שלך אחרי הניתוח. אם כתוצאה מהניתוח תסבלי מבעיה תפקודית כלשהי, זה ישפיע על הפרופיל הצבאי שלך בהתאם. לדוגמא, במקרה שבו כתוצאה מהניתוח את סובלת מכאבים כרוניים באזור הניתוח או מכאבי גב שיפגעו ביכולת שלך לעשות מסעות, הפרופיל שלך ירד. באותה המידה, גם מתגייסת שתעבור ניתוח פלסטי באף ותסבול לאחר מכן מקשיי נשימה, הפרופיל שלה ירד.

לכן, השאלה היא אותה השאלה שצריכה להישאל גם אם עושים ניתוח להגדלת חזה או יישור האף גם אחרי השירות מכיוון שיש לקחת בחשבון את כל הסיכונים הכרוכים ניתוח ואת המשמעויות התפקודיות שלו הרבה לפני שחושבים על הפרופיל.

5. עוד חודש אני אמור להתגייס לגולני ולא סיפרתי בלשכת הגיוס שאני הומו. מצד שני, אני לא רוצה לשקר לחברים שלי. זה יעשה לי בעיות?

עד שנות התשעים, חלה מדיניות הפליה ופטורים להומואים ולסביות שביקשו להתגייס. בשנת 1993, כל האפליות והפטורים הוצאו מהחוק ומאז נערים ונערות מתגייסים בהמוניהם ללא כל קשר לזהות המינית, כאשר זו גם לא מהווה שום פרמטר לקביעת שיבוץ. אם אתה מרגיש בנוח לשתף את החברים שלך למחלקה ואת המפקדים בזהות המינית שלך, לך על זה.

חיילים מתחבקים - פנים מטושטשות (צילום: Chris Hondros, GettyImages IL)
לנטיה מינית כבר אין שום משמעות בצבא | צילום: Chris Hondros, GettyImages IL

באופן כללי, צה"ל ידוע כאחד הצבאות הכי ידידותיים בעולם לקהילה הגאה. בצבא רוסיה לשם השוואה, חיילים מצווים להלשין על חבריהם במידה והם חושדים שלאלו יש נטייה מינית כזו או אחרת.

6. אני טבעונית. לא אוכלת מוצרי חלב, לא ביצים, לא דבש, לא דגים, לא בשר ולא עוף. הצבא יתחשב?

הגל הטבעוני של השנים האחרונות משפיע על לא מעט גופים, ובהתאם לכך צה"ל הכריז על רפורמה טבעונית. למרות זאת, לטבעונים לובשי המדים יש עדיין מספר קשיים שהם צריכים להתמודד איתם. האמת היא שגם לצמחונים בצה"ל, אלה שכן אוכלים ביצים, גבינה ודבש, זה לא קל.

מה כן אפשר לעשות? טבעוני שמתגייס לצבא צריך חצי שנה לפחות לפני מועד הגיוס לגשת לקצין העיר ולהצהיר מול עורך הדין שם שהוא מקיים אורח חיים טבעוני. בנוסף, ביום הגיוס יידרש להיפגש עם ראש מדור פרט בלשכת הגיוס, גם מולו יידרש לתת את אותה ההצהרה. לבקשה להכרה כטבעוני בצבא, יש לצרף אישור מרופא המשפחה ומדיאטנית מוסמכת של קופת החולים.

בהנחה שהבקשה להכרה כטבעוני מאושרת, מקבלים תוספת תשלום לדמי הקיום החודשיים לטובת קניית מוצרי מזון טבעוניים ובנוסף, בנים ולוחמות מקבלים נעלים טבעוניות (שאינן עשויות מעור). במידה שהבקשה לא מאושרת, מתעקשים. טבעונים רגילים להתעקשות ביום יום.

7. אני מתגייס מחר ומפחד לאחר ללשכת הגיוס. כדאי להגיע מוקדם יותר? יענישו אותי אם אאחר?

יום הגיוס, הוא היום הראשון שלכם בצה"ל ולמעשה, היום האחרון בשלוש השנים הקרובות שמותר לכם לאחר בו וזה יעבור לכם בשלום. תשתדלו להגיע בזמן, אבל אל תהיו בלחץ, לא יקרה כלום אם תאחרו. יהיו לכם מספיק בקרים של לקום בלחץ ולרוץ לאוטובוס.

>> המדריך המלא ליום הגיוס

8. אני מתלבט איזה תיק לקנות לגיוס. כמה צריך להשקיע בעניין הזה?

השאלה היא עד כמה תשתמש בתיק הזה במהלך השירות: אם אתה הולך לקרבי ולא תראה הרבה בית, כדאי להשקיע בתיק שיהיה התיק שלך ושאיתו תלך לצבא. אם אתה לא הולך להיות קרבי והזמנים הכי ארוכים שתסגור בבסיס יהיו במהלך קורס או במהלך הטירונות, עדיף לנסות להסתדר על תיק של חבר, אח גדול או בן דוד שהשתחררו.

>> לרשימה המלאה של ציוד למתגייסים

בכל אופן, אין צורך בתיק עם נפח של יותר מ-80 ליטר ובמידה ואתם לא מתכננים לצאת איתו גם לטיול של אחרי צבא, לכו על תיק סטנדרטי ותימנעו מהוצאות מנופחות של תיק תרמילאים.

9. שמעתי סיפורי אימה על השקי שינה בצבא. יש סיכוי שאקבל חדש? מותר להביא שק שינה מהבית? אני נגעל לישון בשק השינה הצבאי.

לא ברור מה שמעת על אותם שקי השינה, אבל אנחנו יכולים להבין את הקושי של לישון בשק שינה שעשרות אנשים ישנו בתוכו לפניך. עם זאת, יש איך להתמודד עם זה. האופציה של להביא שק שינה לא מומלצת כי במהלך מסדרי הבוקר, יהיה צורך להצניע אותו וגם ככה הכל בזמנים קצרים, אז זה סתם מתיש. סיבה נוספת היא שגם בצה"ל יש גניבות ואם יש משהו יותר מבאס מלישון בשק שינה צבאי, זה שהשק שינה מהבית שנגנב.

אין תמונה
אין על השק שינה של צה"ל. וטוב שכך

מה שאנחנו ממליצים לעשות זה להביא ציפה של שמיכה מהבית, להכניס אותה לשק השינה ולישון בתוכה כשהיא חוצצת ביניכם לבין שק השינה. ברשתות הציוד לתרמילאים נמכרים מעין שרוולי בד שניתן לשים בשק השינה ולישון בתוכם. זה נקרא "זחל" או "Liner". כמובן שמאוד פשוט לתפור כאלו מסדין ישן.

10. התגייסתי בשבוע שעבר וההורים שלי רוצים לבקר אותי בשבת. המפקד אומר שזה לא מאושר? ממתי זה ככה?

במהלך טירונות וקורס ניתן לבקר רק בזמנים שנקבעו לביקורים. במהלך שאר השירות, זה הרבה יותר גמיש. כמובן שאם מגיעים ללא רשות, כדאי לדאוג לפינוקים לכל החבר'ה ולמפקדים למקרה שנתפסים. זה ימנע סנקציות כלפי הילד שכל כך רציתם לעשות לו טוב על הנשמה.

>> כל מה שרציתם לדעת על טירונות

11. גיליתי שאני הולך לעשות טירונות בבסיס שבו חברה שלי משרתת בשלישות. יהיה לנו מאוד קשה להחזיק את עצמנו כשאנחנו יודעים שאנחנו באותו הבסיס. מה יעשו לנו אם יתפסו אותנו?

נתחיל בזה שצה"ל הוא זירת הפיק אפ הכי גדולה בישראל. אין בסיס צבא שאין בו משחקי חיזור ושלא יצאו ממנו זוגות. נגלה לכם סוד – זה קורה אפילו בבה"ד 1. אתם רוצים להיפגש האחד עם השנייה בזמן שאתם בבסיס? אנחנו לא אומרים לא לאהבה. רק שימו לב שלא תופסים אתכם ושאתם לא גורמים לאף אחד להלשין עליכם.

>> בנים ובנות בצה"ל: כל האמת

אם יתפסו אתכם בשעת מעשה, יכולים להעביר מישהו מכם בסיס ויכולים גם להכניס אתכם לכלא, אבל אל תדאגו. האהבה תמיד מנצחת. מקסימום, צברתם עוד חוויה משותפת בזוגיות.

זוג חיילים במדרגות נעות רכבת ברקע (צילום: עודד קרני, פז"ם)
האהבה מנצחת. רק תיזהרו | צילום: עודד קרני, פז"ם