גם השבוע הצפתם את המייל שלנו בשאלות, ואנחנו ישבנו וענינו לכל אחד ואחת. יש לכם שאלה הקשורה לגיוס או לשירות הסדיר בצה"ל? שלחו אלינו מייל ל-pzm@mako.co.il,ונשמח לענות לכם באחד מהמדורים הבאים.

אני מתאהבת בקצין שלי. מותר לנו להפוך לזוג?

דנה, עכו: אני משרתת כמש"קית ת"ש בגדוד שריון בגולן, ואני די בטוחה שמתחיל לקרות משהו ביני לבין הסמ"פ של הפלוגה בה אני עובדת. מבחינת חוקי הצבא, מותר לנו להיות זוג? הוא לא מפקד ישיר שלי, אבל יש איזה יחסי סמכות. מה הנהלים במקרה כזה?

מש"קית ת"ש (צילום: עמוס חלפון, אתר צה"ל)
עדיף שלא להתחיל את מערכת היחסים | צילום: עמוס חלפון, אתר צה"ל

דנה,
למרבה הצער, מערכת יחסים שכזו אסורה, כיוון שמדובר ביחסי מרות. על פי החוק, גם אם מדובר במערכת יחסים המוסכמת על שני הצדדים, מדובר ביחסים שיש בהם טעם לפגם, ושאפשר לחשוד בהם כיחסים שמתקיים בהם ניצול מיני. הדבר עלול להזיק הן לך והן לקצין בהמשך הדרך, שכן במידה ומתקיימים יחסי מין בין מפקד לפקוד, הדבר עלול להיחשב כהתנהגות בלתי הולמת למפקד, שיכולה להתגלגל אף להרשעה בגין הטרדה מינית. על כן כדאי שלא להתחיל את מערכת היחסים, אם אפשר להימנע מכך.

במידה ולא מתקיימים יחסי מרות, אגב, אין מניעה למערכת יחסים בין חיילים המשרתים באותו הבסיס או באותה היחידה, כל עוד נשמרים כללי ההתנהגות הנאותה בתוך הבסיס ובהיותם בתפקיד, לרבות האיסור בדבר כניסה למגורי בני המין השני, וכן במידה ומערכת היחסים אינה מפריעה לביצוע תפקידם.

מותר לאמא שלי להתקשר למפקד שלי?

מולי, תל אביב: אני משרת בצנחנים, ומסיים מסלול בעוד כמה חודשים. הבעיה שלי היא שאמא שלי נוהגת להתקשר למפקד שלי די הרבה בכל מיני עניינים, ואני רב איתה על זה כל הזמן ואומר לה שזה ממש לא לעניין. היא מצידה טוענת שהיום ככה עובדים בצבא ושזה חלק מהתפקיד שלו. הייתי רוצה להביא לה תשובה רשמית – מהי עמדת הצבא בעניין? האם הורים יכולים / מוזמנים להתקשר למ"כ של חייל מסלול ולהטריד אותו בשאלות על הילד? אין איזה חוק נגד זה?

היי מולי,
בעיקרון, כיוון שאתה הוא המגוייס לצה"ל ולא אמך, חוקי המשרתים בצבא לא חלים עליה. אין חוק האוסר על אמך להתקשר למפקדיך, אבל מצופה ממנה להתנהג בצורה המכבדת את המפקדים. לכן אולי כדאי לקרוא לה לקרוא בעצמה את התשובה.

חייל עם אמא בשטח (צילום: David Silverman, GettyImages IL)
מוישלה, אל תשכח ללבוש סוודר בלילה. אני אזכיר למ"פ שלך | צילום: David Silverman, GettyImages IL

יש הורים המרבים להתערב בשירות הצבאי של ילדם, ויש הורים הדוגלים באי-התערבות. הדרך הנכונה היא, כמו כל דבר בחיים, אמצע הדרך: באופן כללי מומלץ להורים להבין שבמהלך השירות הצבאי ה"ילד" שלהם הוא כבר מבוגר, שצריך לעמוד בפני עצמו. על ההורים להבין שהמערכת הצבאית שונה לחלוטין מזו האזרחית, והיא נשלטת על ידי משמעת – כך שלך, כחייל, אין אמירה גם בכל הנוגע לפרטים הקטנים ביותר, החל משעת הקימה ושעת השינה, מה ללבוש ומה לאכול, וכלה בנושאים הגדולים יותר, בשדה הקרב למשל. מצד שני, הורים רבים מתקשים שלא להתערב במקרים בהם נעשה עוול אמיתי לילדם, ויש להודות שלפעמים זה אפילו עוזר.

באופן כללי, המפקדים של היום מכבדים מעורבות הורים, אך שונאים התערבות של הורים בענייניהם. על פי רוב, מומלץ להורים לנקוט בהרמת טלפון למפקד רק במקרי קיצון, למשל כשבנם הסתבך בצורה רצינית, או להבדיל, על מנת להבין מה שלום הילד, במידה וההורים חוששים להתאקלמותו בצבא ואפילו לבריאותו הנפשית. במקרה השני, אין להסס להתקשר למפקד.

האם אוכל להתאמן בחדר כושר בצבא?

ליאור, כפר סבא: האם יש חדרי כושר בבסיסים בצבא? אני מכורה לכושר והולכת כמעט כל יום לחד"כ, ואני מפחדת שלאחר הגיוס לא יהיה לי זמן או מקום להתאמן בו, ואז אני פשוט אשתגע ואעשה הכל כדי לא להתגייס.

ליאור שלום,
אכן, בחלק מבסיסי צה"ל ישנם חדרי כושר. תדירות ההגעה לחדר הכושר תיקבע כמובן על פי צרכי תפקידך. אם תשרתי כמד"סניקית, למשל, תהיה לך כנראה גישה רבה יותר.

יש תפקידים נשיים ביחידת עוקץ?

יפית, חולון: אני מאוד אוהבת כלבים וחולמת לשרת בעוקץ. האם יש בנות ביחידת הכלבנים, ואיך אני מגיעה לשם?

יפית -
בנות אכן משרתות ביחידת הכלבנים עוקץ, ככלבניות לכל דבר. בנות שנקבע להן פרופיל 82-97 ומעוניינות להתגייס ליחידה, יכולות לתעדף "עוקץ" בשאלון ההעדפות, לעבור גיבוש לוחמות ולעבור גיבוש עוקץ לאחר גיוס לקרקל. שימי לב כי הקבלה לתפקיד מותנית בהתחייבות ל-36 חודשי שירות חובה.

בנות משרתות בעוקץ בתפקידים קרביים ככלבניות, אם כי אינן מצטרפות למבצעים ולפעילויות התקפיות או ליחידות מובחרות בפעילות. בעוד הבנים יוצאים למבצעים בפנים השטח, הלוחמות לוקחת חלק בפעילות מבצעית באיוש מחסומים, בדיקות, סיורים ועוד. בנות משרתות גם כמאלפות, וגם בתפקידים תומכי לחימה – שלישותיים, מנהלתיים, לוגיסטיים ועוד.

לוחם יחמ"ם הוא באמת לוחם?

מתן, כפר ורדים: הייתי רוצה לדעת האם היחמ"ם הם קרביים? אם כן, איך מתמיינים לשם?

שלום מתן,
לוחמי היחמ"ם הם אכן קרביים שעוברים טירונות ברמת רובאי 04 ושלל הכשרות מקצועיות, חלקן הגדול מסווגות. יחידת מודיעין מטרות (היחמ"ם) אמונה על ביצוע משימות מודיעין קרבי מיוחדות הכוללות תצפיות, ריגול, איתור מחבלים, משת"פים ואמצעי לחימה, בניית בנק מטרות לעת חירום וחיסול מטרות. לפי מה שהותר לפרסום, מטרת לוחמי היחמ"מ היא לאסוף מודיעין במתאר לחימה בעימות גבוה וממרחקים גדולים. המשימה היא בעצם לתצפת ולרגל אחר חיזבאללה ביום ובלילה, לרוב מבלי לירות ומבלי להתגלות.

תנאי הסף הם פרופיל 97 וקב"א גבוה. יש לסמן במנילה את חיל האיסוף הקרבי בעדיפות הראשונה. לאחר גיוס לתפקיד לוחם בחיל, יש לסמן כהעדפה ראשונה את תפקיד הלוחם בצוות רגלי בגדוד "שחף". יש לעבור מיונים, ראיונות, מבחנים עיוניים ופיזיים – במשך שבועיים, בטרום-טירונות, ולעבור תחקור ביטחוני. מי שמגיע להכשרה הרגלית הייעודית ליחמ"ם נדרש להצטיין לאורך המסלול, שכן בסוף האימון המתקדם לא עולים כל הלוחמים לאימון יחידה ולשלב השני, שבסופו מגיעים ליחידה.

חיילי יחממ (צילום: חנן גרינבלט, אתר צה"ל)
קרביים לכל דבר ועניין. לוחמי יחמ"ם | צילום: חנן גרינבלט, אתר צה"ל

איך מגיעים לגלי צה"ל?

עידן, נתניה: אני מאוד רוצה לשרת ככתב צבאי, בגלי צה"ל או במחנה. אני משער שיהיה לי פרופיל קרבי. איך אוכל להגיע ליחידות האלה?

עידן -
בעיקרון תנאי הסף לבנים ליחידות האלה הם אכן פרופיל 64 ומטה, כלומר פרופיל לא קרבי. יחד עם זאת, ישנם מחזורי גיוס בהם מגיעים ל"במחנה" ולגלי צה"ל חיילים שלהם פרופיל קרבי, כחריגים. יש להתקשר ללשכת הגיוס (את דרכי הפנייה תוכל למצוא בספר הטלפונים שלנו  ואפילו ליחידות עצמן, על מנת לבקש להגיש בקשה להתמיין באופן חריג. לבקשה עדיף לצרף כמה שיותר מסמכים שיעידו שאתה אכן האדם המתאים למשימה, למשל רקע בעיתונות אם יש, לימודי תקשורת ועוד. מספר הטלפון של שבועון "במחנה" הוא 03-5694918, ואילו של גלי צה"ל 03-5126666.

במידה ובקשת החריגות שלך מאושרת, תצטרך לעבור את הליך המיון כשאר המתמיינים: מעבר מבחני ידע כללי ועיתונות בכנס דוברות ומידע. העוברים שסימנו "במחנה" בעדיפות הראשונה יזומנו למספר ימי מיון נוספים במערכת העיתון, והעוברים שסימנו "גלי צה"ל" יזומנו למבחני התאמה נוספים בתחנה.

_OBJמותר לנעול סנדלים בצבא?

ענבר, להבים: איזה סוג של סנדלים מותר לי לנעול בצבא? כל זוג סנדלים שחורים זה בסדר?

ענבר שלום,
בעיקרון, חיילות כבר לא מקבלות סנדלים עם גיוסן - וחיילות שאינן ותיקות, כלומר כאלה שלא קיבלו את הסנדלים ביום הגיוס, ונעות עם סנדלים, עומדות למשפט צבאי. במידה ויש לך פטור לנעל פתוחה זה בסדר גמור. את מוזמנת לעיין במדריך הציוד למתגייס לקבלת פרטים נוספים.

>> "יש לי פרופיל 97, אבל אני מפחד להתגייס לקרבי. מה לעשות?"
>> לכל השאלות במדור


יש לכם שאלה? כתבו אלינו ל
-pzm@mako.co.il, ונשמח לענות לכם באחד מהמדורים הבאים.