בימים האחרונים נרשמה בסוריה התגברות משמעותית בפעילות חיל האוויר הרוסי. התקיפות מסייעות לכוחות צבא אסד בלחימה שלהם נגד שרידי המורדים בהם גם אנשי דאע"ש.

לטענת משרד ההגנה הרוסי, באחת מהתקיפות שבוצעו אתמול (שני) נהרגו 200 אנשי דאע"ש והושמדה תחמושת במשקל של כחצי טון. מנגד במרכז הסורי לזכויות אדם, נטען כי מספר ההרוגים של דאע"ש נמוך בהרבה.

"מידע מודיעיני שהתקבל חשף שחמושים הקימו בסיס מוסווה צפון מזרחית לתדמור". אמר גנרל אלכסנדר קרפוב מצבא רוסיה. "הם יצאו משם לבצע פיגועים והקימו בנוסף מעבדה לייצור מטעני חבלה ומתחם אימונים ואחסנת תחמושת".

לדבריו, אחרי שבוצעו אימות נתונים והצלבות מידע, חיל האוויר הרוסי תקף את המקום כשבין היעדים גם שני מקלטים תת קרקעיים גדולים. "בתקיפות נהרגו ג-200 חמושים ובנוסף הושמדו 24 רכבי שטח עם מקלעים כבדים, 500 ק"ג תחמושת ורכיבים לייצור מטעני חבלה".

לטענת הגנרל קרפוב, "קבוצות של חמושים הקימו בסיסים סודיים בשטחים שאינם בשליטת צבא סוריה, גם בשטחים שבשליטת האמריקאים ומשם, הם יוצאים לבצע פיגועים".

במרכז הסורי לזכויות אדם נטען שחיל האוויר הרוסי ביצע 220 תקיפות ב-72 שעות האחרונות ומהם נהרגו 25 לוחמים של דאע"ש. יש לציין כי הארגון הסורי יושב בבריטניה ואת הדיווחים שלו יש לקחת בעירבון מוגבל.

יתכן שגם מספר ההרוגים עליו דיווחה רוסיה מנופח. בסוריה טענו כי הודעת הרוסים הגיעה לאחר שחייל שלהם נהרג במהלך לחימה במדבר.

מה שבטוח האו שחיל האוויר הרוסי פועל בעוצמה בסוריה, כפי שניתן לראות בסרטונים שעולים לרשתות החברתיות, מעבר לפרסומים הרשמיים של משרד ההגנה במוסקבה. התקיפה הנוכחית היא אחת החריגות בעוצמתה בשנים האחרונות מאז סייעה רוסיה לאסד להשתלט מחדש על המדינה, שחלקים ממנה נתפסו על ידי ארגוני המורדים והטרור.

מיליציות בסוריה (צילום: Martyn Aim, gettyimages)
חמושים בסוריה. חטפו חזק מחיל האוויר הרוסי | צילום: Martyn Aim, gettyimages