המרכז הסורי לזכויות אדם מדווח כי עשרות לוחמים במיליציות הפרו איראניות, ערקו משורותיהם לטובת יחידות שהקים הכוח הרוסי באזור דיר א-זור, שם יוחסה לישראל תקיפה משמעותית בשבוע שעבר.

בדיווח של המרכז מפי מקור שהוגדר "אמין", עד כה ערקו משורות המיליציה הפרו איראנית כבר 34 לוחמים, מספר שעל פי ההערכות צפוי לגדול בימים הקרובים. "השינוי הגיע בעקבות המתקפות על הכוחות האיראנים והמיליציות הנאמנות אליהם, במיוחד האחרונה בדיר א-זור", נכתב בדיווח.

עוד צוין כי הכוח הרוסי, לשורותיו עורקים אותם לוחמים על פי הדיווח, מעוניין לצמצם את נוכחותה של איראן ולדחוק אותה מהאזור באמצעות היחידות שהרוסים מפעילים בסוריה ובהן נקלטים אותם לוחמים שנטשו את האיראנים. לטענת המרכז הסורי, רוסיה יודעת מראש על התקיפות המיוחסות לישראל כנגד מטרות איראניות.

כוח רוסי מאמן לוחמים בסוריה (צילום: RT Arabic@YouTube)
מיליציות שרוסיה מאמנת בסוריה, ארכיון | צילום: RT Arabic@YouTube

התקיפה שיוחסה לישראל בשבוע שעבר בדיר א-זור שבסוריה כוונה על פי הדיווחים כנגד מחסני נשק המשמשים את איראן והסתייעה במודיעין מארה"ב. המרכז הסורי לזכויות אדם טען בדיווח שלו כי 57 בני אדם נהרגו בתקיפה, אך כלי תקשורת ערבים דיווחו על מספר נמוך יותר של מעל ל-30 הרוגים, חלקם מצבא סוריה ומהמיליציות הפרו איראניות.

לאותה תקיפה מדוברת קדמה התבטאות של יועץ צבאי בכיר למנהיג העליון של איראן, חמינאי, שטען כי בסוריה הוקמו כ-60 חטיבות המונות 70 אלף לוחמים הנאמנים לאיראן, שלדבריו הקים קאסם סולימאני לפני שחוסל. נתון שלא ברור עד כמה הוא מדויק אבל יכול להעיד על הפעילות של איראן בסוריה ולהסביר את התקיפות הרבות המיוחסות לישראל.