מצרים, שכנתה של ישראל מדרום שמתחמשת בשנים האחרונות בקצב מתגבר, מצוללות מגרמניה ועד מטוסי קרב מרוסיה, סגרה כך על פי דיווחים זרים, עסקת נשק נוספת עבור הצבא שלה.

על פי הדיווחים בין משרדי ההגנה של מצרים ורוסיה נחתם הסכם לרכש של 500 טנקי מערכה מסוג T-90MS, מהמתקדמים בארסנל הרוסי. במסגרת ההסכם יתפח קו ייצור במצרים עצמה שתרכיב אותו ברישיון, מה שכמובן מסייע לכלכלה המקומית.

ההתחמשות הזו מגיעה על רקע רוחות מלחמה שמנשבות מלוב, המצרים תומכים שם בצבאו של הגנרל חפתר יחד עם הרוסים ובחודש האחרון מצרים החלה לרכז כוח צבאי גדול בגבול שלה עם לוב, בין השאר נשלחו לשם כמויות גדולות של חיילים, טנקים, נגמ"שים וכלים ארטילריים.

המצרים פרסו לשם גם סוללות נ"מ, מטוסי ומסוקי קרב. אחרי שצברו כוח העבירו מסרים מאיימים לכיוון הממשלה הלובית כולל איום בפלישה. זה הפך רציני הרבה יותר אחרי שנשיא מצרים א-סיסי, הגיע לבקר את הכוחות שלו שם ולפחות על פי הנאום שנשא, נראה שמעורבות מצרית בלוב זה רק עניין של זמן.

טנק מצרי (צילום: Chris Hondros, GettyImages IL)
טנק של צבא מצרים ברחובות. השריון מתחמש | צילום: Chris Hondros, GettyImages IL

T-90M זה אחד מטנקי המערכה הכבדים של רוסיה שיוצר בהמשך ל-T-80 הנחשב למוצלח, אך מורכב מדי וגם יקר. גם בצבאות סוריה ועיראק. דגם ה MS של הטנק זו גרסת הייצור של הטנק שהרוסים מתאימים לצבא שרכש אותם.

השריון המצרי בנוי ברובו על טנקים מערביים, בהם למעלה מ-1,300 טנקים אמריקאים מסוג M1A1. בעבר הם רכשו גם טנקים מסוג T-80 אולם במספר קטן.

בשנים האחרונות המצרים הגבירו את הרכש הצבאי שלהם מרוסיה, חוץ מאותם טנקים הם גם רכשו 26 מטוסי קרב מסוג סוחוי SU-35 לפחות שני מכ"מים מסוג Rezonans לגילוי כלי טיס וטילים בטווח רחוק. כל זה רשימה חלקית בהחלט בשווי עשרות מיליארדי דולרים שמקורם לא פחות מתעלומה, בהתחשב במצבה הכלכלי של מצרים.