חיל הים המצרי הודיע שספינת הטילים הראשונה מבין שתיים שהזמין מדגם FREMM נמסרה לידיו. שמה של הספינה שנמסרה "אל גאלאלה" על שם אזור הררי בסואץ. לצי המצרי יש כבר ספינה מהסוג הזה ובמהלך שנת 2021 תגיע השלישית.

מדובר בספינת מלחמה שמשקלה 6,500 טון ואורכה 144 מטרים, כשהיא מסוגל להגיע למהירות של 56 קמ"ש. לשם ההשוואה, משקלה של ספינת הסער 6 החדשה של חיל הים הישראלי 2,000 טון - נמוך פי 3 - ואורכה 90 מטרים עם יכולת להגיע למהירות של 48 קמ"ש.

לרוב גודל ומשקל הספינה מאפשרים להציב עליה יותר מערכות ואמצעי לחימה. ישנו פער גם במספר אנשי הצוות, 144 בספינה המצרית אל מול כ-80 בישראלית.

הסטי"ל המצרי חמוש ב-16 תאי שיגור אנכי לטילים מסוג "אסטאר-15" ו-30 נגד מטוסים וטילים. 8 משגרים לטילי ים-ים "Otomat" נגד ספינות וצוללות, בנוסף מספר תותחי 127 מ"מ ו- 76 מ"מ מכווני מכ"ם, שתי עמדות מופעלות מרחוק של תותחי 25 מ"מ ומשגרים לטורפדו. לספינה המצרית גם האנגר ומשטח למסוק מסוג SH90. מכ"ם הספינה יחד עם המסוק מאפשר יכולת גילוי ארוכת טווח.

תהליך הרכש של הספינות שהוזמנו על ידי מצרים רק לפני ארבעה חודשים היה מהיר במיוחד, בשל העובדה שהספינות יוצרו במקור עבור הצי האיטלקי והצרפתי אך אותן מדינות החליטו לרדת מהעסקה מסיבות תקציביות, מה שאפשר למצרים לקבל אותן במהירות נדירה.

מצרים מתכננת לרכוש עוד שתי ספינות מהסוג הזה, המצטרפות לרכש של ספינות וצוללות נוספות שנרכשו בשנים האחרונות כחלק מתהליך התעצמות ענק. בשנים האחרונות הצי המצרי כמו שאר זרועות צבא גדל באופן שאותו יש מי שמגדיר בחיל הים כ"מפלצתי".

נכון להיום למצרים יש 8 צוללות אחרי שהזמינו ארבע מתקדמות מגרמניה, כאשר בשנה הבאה יהיו להם 18 ספינות טילים להן יש להוסיף עוד שתי נושאות מסוקים ועוד עשרות ספינות תקיפה מהירות כולל כאלו הנושאות טילים ארוכי טווח.

הספינה (צילום: FRED TANNEAU/AFP, GettyImages)
פריגטה FREMM מייצור צרפתי | צילום: FRED TANNEAU/AFP, GettyImages