אין תמונה
סטרייטים יקרים, יש לנו סיבה טובה להיות גאים. הגיע הזמן שתודו בזה גם אתם
תרמנו, יצרנו, שינינו, המצאנו, הוכחנו, כבשנו, זכינו והצלחנו, ועדיין, לחלק גדול מהסטרייטים אנחנו משום מה לא באים טוב בעין. גם במאה ה-21 אנחנו מתמודדים מדי יום עם אמירות הומופוביות נגד הקהילה הגאה. יש כאלה שלא מפחדים להגיד שהיו מעדיפים עולם בלי הומואים, לסביות, בי וטרנסג'נדרים. חצופים.

כן, גם בעידן של פוסט מצעדי גאווה ופסטיבלים מסביב לשעון, יש כאלה שחושבים שאנחנו מזיקים לחברה או שאנחנו מהווים "איום על הסדר החברתי".

ואם אנחנו מערערים על סדר חברתי ישן ואפור, זה חיסרון? רב ההמצאות הגדולות, השירים החשובים, יצירות האמנות והתרומה לאנושות בוצעה על ידי אנשים אמיצים, חזקים, גדולים שערערו על הסדר החברתי הקיים והעיזו לחלום בגדול. חלק גדול מהם היו, תאמינו או לא, הומואים, לסביות, בי וטרנסג'נדרים, והגיע הזמן שתגידו להם תודה.

פשוט מאד: עולם צבעוני הרבה יותר מעניין מעולם שחור לבן

חשבתם פעם מה היה קורה באותו עולם סטרייטי למהדרין? איך הייתם נראים בלי גאווה? נתחיל מעובדה פשוטה: עולם בשחור לבן הרבה יותר משעמם מעולם צבעוני. משהו בגוונים של כחול, ורוד, אדום, צהוב, כתום וירוק הוא הרבה יותר מעניין. אז נכון שאנחנו מערערים לכם קצת את הביטחון עם כל האפשרויות הבלתי מוגבלות, ולא תמיד נכנסים לתבנית ברורה שהייתם רוצים, אבל יש לנו את זה ביג טיים.

אין תמונה
אלן טיורינג. הרבה לפני גייטס

הגדירה יפה שולה נמירוביץ' מ"אחד העם": מדובר באנשים "צבעוניים, עליזים, מלאי סטייל ושיקיות". אז אנחנו מורחים את החמאה בצד הלא נכון. ביג פאקינג דיל. גם ככה רובנו לא מורחים חמאה בכלל. סיקס פאק, מישהו?

בר רפאלי אלכסנדר מקווין (צילום: Larry Busacca, GettyImages IL)
איך היא הייתה נראית בלי שמלה של אלכנסדר מקווין. למשל | צילום: Larry Busacca, GettyImages IL

מהמצאת המחשב עד לאופנה

דומיניקו דולצ'ה (צילום: Vittorio Zunino Celotto, GettyImages IL)
דומיניקו דולצ'ה (מהצמד דולצ'ה וגבאנה) | צילום: Vittorio Zunino Celotto, GettyImages IL
נתחיל מזה שאת כל מה שקראתם עד עכשיו, סביר להניח כי לא הייתם יכולים לקרוא. כן, הרבה לפני ג'ובס וגייטס היה אחד אחר, קראו לו טיורינג. אבי המחשב, אלן טיורינג, שפיצח את קוד האניגמה של הנאצים, נתן את תרומתו לסיום מלחמת העולם השנייה ובמקום לזכות בפרס נובל לשלום, נאלץ להתאבד באכילת תפוח מורעל, לאחר שנודע כי הוא הומו. יש שאומרים כי אותו Apple של היום מבוסס על התפוח של אז. רק בלי הרעל. השתכנעתם? נמשיך.

אלן דג'נרס (צילום: Kevork Djansezian, GettyImages IL)
מצחיקה אתכם. אלן דג'נרס | צילום: Kevork Djansezian, GettyImages IL

חשבתם איך הייתם נראים ומתלבשים בלי כמה הומואים שיעשו את העבודה? יותר חשוב: איך הייתה נראית האישה שלכם בלי כמה מעצבים וסטייליסטים שילמדו אותה דבר או שניים על פאשן? אכן, מדובר בטריטוריה גאה ראשונה במעלה. תהיתם איך היה נראה השטיח האדום בלי רשימת המעצבים שלעתים נראים חשובים יותר מהטקס עצמו?

פרדי מרקורי (צילום: Dave Hogan, GettyImages IL)
הרעיד אתכם. פרדי מרקורי | צילום: Dave Hogan, GettyImages IL
 

אותן שמלות שמפרנסות מדורי רכילות ותכניות טלוויזיה ברחבי העולם? מה הייתן עושות בלי ורסאצ'ה, ארמאני, איב סאן לורו, ז'אן פאול גוטייה, מארק ג'ייקובס, טום פורד, ג'ון גליאנו, פייר קארדן, קלווין קליין, אלכסנדר מקווין, ויקטור שטיבל, דולצ'ה וגבאנה, ולנטינו, אמיליו קוולאני, אייזק מזרחי ועוד אחרים שמטעמי מגבלות מילים לא נכנסו לרשימה המפוארת? לא הרבה.

אין תמונה
מרגש אתכם. פדרו אלמודובר

ממוזיקה עד קולנוע ותיאטרון 

ומאופנה למוזיקה. העולם המוזיקלי שלכם היה כל כך שונה (ושימו רגע את האירוויזיון בצד). למי הייתם מאזינים בלי אותם יוצרים ומוזיקאים מוכשרים וגאים שכבשו את העולם? אלטון ג'ון, ריקי מרטין, ג'ורג' מייקל, איאן מק'לן, פרדי מרקורי, אדם למברט, לאנס בס, בוי ג'ורג', טרייסי צ'פמן, מליסה אטריג', ק.ד לאנג, ג'ניס צ'ופלין, מוריסי, שינייד אוק'ונר, רופול, ג'ימי סאמרוויל, דאסטי ספרינגפילד ולאונרד ברנשטיין. רשימה חלקית בהחלט של כמה מהאגדות ששינו את פס הקול של חיינו.

אנג'לינה ג'ולי (צילום: Ethan Miller, GettyImages IL)
כן, כן. גם היא. אנג'לינה ג'ולי | צילום: Ethan Miller, GettyImages IL

ומה עם עולם הבידור? הטלוויזיה, הקולנוע והתיאטרון היו הרבה פחות נוצצים ומעניינים. חלק מהיצירות הגדולות במאה האחרונה בכלל לא היו נולדות, אילולא אותם גייז ולסביות ששינו את העולם מהקצה אל הקצה. מה הייתם עושים בלי גאס ואן סאנט, פדרו אלמודובר, ניל פטריק הראיס, נת'ן ליין, רופרט אוורט, נייט ברקוס, שנטאל אקרמן, דורוטי ארזנר, סנדרה ברנרד, אנדרסון קופר, מונטגומרי קליפט, סטיבן דלדרי, אלן דג'נרס, ריינר וורנר פאסבינדר, הארווי פיינשטיין, ראנדי האריסון, טוד היינס, רוק האדסון, טוני קושניר, אריקה מאן, גרהאם נורטון, אנדרסון קופר, רוזי אודנול, פייר פאולו פזוליני, דייויד הייד פירס, פורשיה דה רוסי, "גלי" וראיין מרפי, אנג'לינה ג'ולי ואן הייש. השתיים האחרונות, אגב, מפארות את החלק הביסקסואלי של הרשימה – אותם אנשים (ונשים) שלא עשו חשבון ועברו מצד לצד, בהתאם למי שהן.

צילום הציור של ליאונרדו דה וינצ'י - המונה ליזה (תמונת AVI: אור גץ, חדשות)
ומה עם המונה ליזה?תודה ללאונרדו דה וינצ'י | תמונת AVI: אור גץ, חדשות

ואם עדיין לא הבנתם איזו השפעה הייתה לקהילה הגאה עליכם, אז אולי כדאי שתכירו את כל אותן אגדות, שלא נכנסות לאף קטגוריה, ששינו את החיים שלכם כמו שאתם מכירים אותם והטביעו את חותמם מעל דפי ההיסטוריה. מאוסקר ווילד, האנס כריסטיאן אנדרסון, שייקפסיר, דרך ליברצ'ה, מיכאלאנג'לו, ספפו, מרסל פרוסט, סוקרטס, טנסי וויליאמס ועד צ'ייקובסקי, קית' הארינג, פרידה קאלו ווירג'יניה וולף. אלה הם רק כמה מהשמות הגדולים. יש עוד הרבה.

אחת התודות הגדולות ביותר מגיעה ללאונרדו דה וינצ'י. הסלב הכי גדול של הרנסאנס שהפך כל דבר לזהב, הקדים את זמנו בכמה מאות כשהגה במוחו את ההליקופטר, הטנק, המחשבון, שלא לדבר על המונה ליזה שצייר, ושעדיין משגעת את העולם. סביר שהמדען, צייר, אומן וממציא היה תורם עוד הרבה לעולם, אם לא היה צריך להשקיע כל כך הרבה אנרגיה על משפט בו הואשם במעשה סדום.

רוזי אודונל (צילום: George De Sota, GettyImages IL)
גם היא. רוזי אודונל | צילום: George De Sota, GettyImages IL

הרשימה בטור הזה היא חלקית בהחלט, ומבטאת מיני-קורטוב של רבים מהקהילה הגאה שתרמו את תרומתם כדי שיהיו לכולנו חיים יותר יפים, מעניינים ועשירים. סביר להניח שביניהם עוד רבים מהקהילה שנשארו בארון.

אז הגיעו הזמן שתודו: אתם נהנים מאיתנו כל כך, אבל נהנים לצחוק עלינו לא פחות. לובשים את הבגדים שאנחנו מעצבים, אבל עדיין משתמשים בזהות המינית שלנו כמשהו רע. אתם שומעים את המוזיקה שנוצרה על ידי גייז – ועל הדרך אומרים שהומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים הם נגד הטבע. סוג של יורקים לבאר ממנה אתם שותים, אם תרצו.

אין תמונה
ותודה לריקי מרטין

אז נסתפק בזה שתפסיקו לקרוא לנו "יא אומו", כקללה. אם אנחנו טובים לעשות לכם מוזיקה, להצחיק אתכם, להמציא דברים, לסדר לכם את השיער והבגדים, להטביע את חותמנו על כל תחום שהוא, אנחנו פשוט טובים, ואתם יודעים את זה.

_OBJ

>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

>> הראל סקעת: אני רוצה להיות אבא"

>> צפו: חייל מארינס מנשק את בן זוגו

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה