>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

דרור מזרחי (צילום: ענת גלם)
נעשה שימוש ציני בקהילה הגאה. דרור מזרחי | צילום: ענת גלם
הומופוביה וטרנספוביה הם מונחים המתאר רתיעה או פחד משוללים בסיס רציונלי מלסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים, והבעת הדבר בדרכים של אפליה, דחייה, שנאה, תוקפנות או אלימות כלפי אנשים בעלי נטייה מינית או זהות מגדרית שונה וכלפי אורחות חייהם.

לא בכדי עולה פעם אחר פעם השאלה, גם מתוך הקהילה עצמה, על מה עוד יש להיאבק? לכאורה, הכל בסדר והמצב נראה די סביר: יש מצעדי גאווה, יש הומואים ולסביות בפריים-טיים בטלוויזיה, בפרט ובתקשורת בכלל, והומואים ולסביות מצליחים, בצורה כזאת או אחרת, לממש זוגיות וגם לגדל ילדים.

לתפיסה שגויה ומסוכנת זאת מצטרפת באחרונה גם מגמה נוספת, מסוכנת אף יותר, ובין שתיהן ניתן למתוח קו ברור אחד. המגמה היא השימוש שעושות הממשלה ושלוחותיה בקהילה הגאה, כדוגמה לנאורות ולפתיחות שיש לכאורה בישראל כלפי קהילת הלהט"ב.

כך קורה שבמספר אירועים בהם השתתפו בכירים במערך החוץ של ישראל ואף בקמפיין שמוביל משרד החוץ בעולם, באמצעות גיוס של הומואים ולסביות לטובת הסברתה של ישראל, מצטייר הרושם שישראל היא גן עדן להומואים ולסביות, הקהילה הגאה נהנית בה משפע ומחיים שוקקים, מעמדה יציב ועתידה פורח.

דבריו של מייקל אורן: מהלך מתוכנן לעשות שימוש ציני בקהילה לטובת הסברה

מייקל אורן, ארכיון (צילום: חדשות 2)
"החליף את קריאת ספרי ההיסטוריה בקריאת ספרי מדע בדיוני". מייקל אורן | צילום: חדשות 2
הפליא לעשות שגריר ישראל בארה"ב, מייקל אורן, כשאמר בראיון לעיתון מטרו כי המדינה נאבקה למען הקהילה הגאה עוד לפני מלחמת ששת הימים, ובכינוס השנתי של פורום השוויון כי אמר כי מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים מתקיים "כיוון שממשלת ישראל לא נכנעה ללחצים דתיים והתירה את קיומו".

למרבה הצער, נראה ששגרירנו באמריקה החליף את קריאת ספרי ההיסטוריה בקריאת ספרי מדע בדיוני, כי אין דרך אחרת להסביר את הדברים שאמר, אלא רק לקוות שנאמרו במקרה הטוב מבורות ובמקרה הרע כשקר.

אני רוצה להזכיר לאורן שרק בשנת 1988 בוטל ביוזמת שולמית אלוני, מייסדת מרצ, החוק שאסר על משכב זכר בישראל.

מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים צועד רק לאחר מאבק ארוך ומתיש נגד העירייה והמדינה בבג"צ, שניסו לעשות הכל כדי לעצור אותו, ורק המאבק הבלתי אלים של פעילי הבית הפתוח וקהילת הלהט"ב, כמו גם נאורותם של שופטים מסוימים, הדפו את החרפה.

אבל דבריו של השגריר לא נאמרו במקרה. מדובר במהלך מתוכנן ומתוזמן של מערך ההסברה הישראלי, במטרה לעשות שימוש ציני בקהילה הגאה לטובת ההסברה של ישראל בעולם.

זכויותינו הן בזכות בית המשפט – ששלטון הימין הקיצוני מנהל נגדו מלחמת חורמה

לכאורה, הכל היה ממש בסדר אם המצב בפועל אכן היה טוב ומעמדה של הקהילה הגאה בישראל היה כזה שאפשר וצריך להתגאות בו. אלא שהמציאות רחוקה מכך. בישראל, גם היום, מעמדה של הקהילה אינו מוסדר בחוק, ומרבית הזכויות מהן נהנה הציבור הגאה כיום באו בעקבות פסיקות תקדימיות ונאורות של בית המשפט העליון.

זהו אותו בית משפט שממשלת הימין הקיצוני הנוכחית מנהלת נגדו מלחמת חורמה במטרה להחליש את כוחו ולשים עצמה מעליו באמצעות חוקים עוקפי בג"צ ובאמצעות יוזמות חקיקה מסוכנות אחרות.

אותו שלטון גם רודף את ארגוני זכויות האדם, מנסה להצר את צעדיהם ולחנוק אותם כלכלית, כך שיתקשו להשיג תרומות.

ארגונים כמו האגודה לזכויות האזרח, אותה ניתן למנות בין הארגונים הבולטים בפעילות למען קהילת הלהט"ב בעשורים האחרונים, מצאה עצמה בשנה האחרונה מול התקפה מצד השלטון בישראל, שבאה לידי ביטוי בחקיקה ובמסע הסתה והרעלה של השיח הציבורי.

נסים זאב ואלי ישי לפני כל ההומואים – משה גפני ויעקב ליצמן לפני זכויות אדם

בישראל כיום יש בשלטון ממשלה שמרכיבות אותה מפלגות ונציגים שלא רק שמתנגדים לקידום זכויות הקהילה הגאה, אלא גם רואים בהומואים אנשים חולים, מכנים בכל הזדמנות את צועדים מצעדי הגאווה "בהמות", ואילו זה היה תלוי בהם – החוק האוסר על משכב זכר היה נחקק בגאון בספר החוקים הישראלי.

אלו אותן מפלגות חרדיות דוגמת ש"ס ויהדות התורה, אליהן כובלת את עצמה מרצון כמעט כל ממשלה, כדי להבטיח את ההישרדות הפוליטית שלה. נסים זאב ואלי ישי לפני ההומואים והלסביות, משה גפני ויעקב ליצמן לפני זכויות האדם.

הממשלה בישראל מפעילה שתי זרועות במקביל: בזרוע האחת היא הודפת כל יוזמת חקיקה שרוצה לקדם את זכויות הקהילה הגאה, מונעת נישואים אזרחיים ומשמרת את המצב הקיים. וביד השנייה משתמשת במעט ההישגים שהשיגה הקהילה הגאה במאבקים ממושכים, כדי לשפר את תדמיתה של ישראל בעולם.

גם אנחנו רוצים שהתדמית של ישראל בעולם תשתפר, גם אנחנו נבוכים מהמעשים וההתבטאויות של שר החוץ וסגנו. אבל לפני שמגייסים אותנו להסביר אותם בעולם, שיתנו לנו שוויון זכויות אמיתי. קודם זכויות – רק אחר כך יחסי הציבור. קודם חינוך בבתי הספר נגד הומופוביה וטרנספוביה – אחר כך הסברה.

הכותב הוא יו"ר פורום גאוּת – התא הגאה של מרצ והדובר של יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון

>> אירועי הגאווה 2012: כל העדכונים

>> אני אוהב את הבן ההומו שלכם. למה אתם לא?