יום אחרי פינלנד, ראש ממשלת שוודיה מגדלנה אנדרסון הודיעה היום (שני) כי הממשלה אישרה רשמית שהמדינה תגיש בקשה להצטרפות לברית נאט"ו. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, הבקשה תוגש היום, מחר או ברביעי, בתיאום עם הגשת הבקשה של פינלנד. אנדרסון אמרה כי כל תהליך ההצטרפות לא ייקח יותר משנה.

הצטרפות פינלנד ושוודיה לנאט"ו - סיקור נרחב:

"יש רוב רחב בפרלמנט של שוודיה להצטרפות לנאט"ו", אמרה אנדרסון אחרי דיון של הממשלה על מדיניות הביטחון. "הדבר הטוב ביותר עבור שוודיה ועבור האזרחים במדינה הוא להצטרף להצטרף לברית הזו".

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין (צילום: רויטרס)
הזהיר את פינלנד מפני הצטרפות לנאט"ו. נשיא רוסיה פוטין | צילום: רויטרס

מיד אחרי ההכרזה על ההחלטה, מדינות נאט"ו בירכו על הצעד ההיסטורי הצפוי. משרד הנשיאות הצרפתי מסר שהנשיא מקרון תומך במהלך. ראש ממשלת דנמרק אמר ש"אם פינלנד או שוודיה יהיו מאוימות גם לפני השלמת תהליך ההצטרפות - נגן עליהן בכל האמצעים הנדרשים". ראש ממשלת נורווגיה הוסיף דברים דומים - ואמר שדנמרק, נורווגיה ואיסלנד מוכנות לסייע בכל הדרוש.

אתמול פינלנד הודיעה באופן רשמי שתגיש בקשה להצטרף לברית נאט"ו. כאמור, ראשת ממשלת שוודיה אמרה כעת ששתי הבקשות של שתי המדינות יוגשו בתיאום מלא. שוודיה ופינלנד שמרו במשך עשרות שנים על ניטרליות מכוונת כדי להימנע מחיכוך עם רוסיה, ולא היו חברות בנאט"ו. ברויטרס נכתב שהפלישה הרוסית לאוקראינה הדגישה את הפגיעות של השתיים, מה שהביא אותן לבצע את המהלך ההיסטורי.

נשיא פינלנד ניניסטו וראש הממשלה סאנה מארין (צילום: reuters)
הודיעו שיצטרפו כבר לפני 4 ימים. נשיא פינלנד ניניסטו וראש הממשלה סאנה מארין | צילום: reuters

על הכוונה להצטרף לברית הודיעו בפינלנד כבר לפני ארבעה ימים. מאז, רוסיה שיגרה שלל איומים שאם התהליך הזה יקרום עור וגידים - פינלנד ושוודיה יהפכו מבחינתם למדינות אויב. דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב הזהיר את פינלנד ושוודיה כי הצטרפותן לנאט"ו "לא תהפוך את אירופה למקום בטוח יותר, והן יהיו חשופות לכל הסכנות".