המלחמה בין רוסיה לאוקראינה נכנסה היום (שבת) ליומה ה-38 עם אזעקות והפגזות ברחבי המדינה. בזמן שיש דיווחים על כך שהכוחות הרוסיים כבר נסוגו מקייב - בשטח מתרבים הסימנים על שינויים בהיערכות הרוסית במדינה, לצד נבואות זעם על התרחישים האפשריים. מה פוטין מתכנן? אלו האפשרויות שעומדות על הפרק.

סיקור מלחמת רוסיה-אוקראינה ב-N12:

על רקע שחרורה של קייב מידי כוחות רוסיים והדיווחים על נסיגת הצבא הרוסי מאוקראינה, עולה השאלה - האם פוטין עומד להפסיד? ועדיין, מלבד המילה "מלחמה" שלא נמצאת בלקסיקון הרוסי (מדובר כאמור ב"מבצע להגנת הדונבאס"), ככל הנראה גם המונח "תבוסה" לא כתוב בו.

וולודימיר זלנסקי, ולדימיר פוטין (צילום: ap)
פוטין יפסיד? | צילום: ap

בתקשורת האוקראינית התרבו לאחרונה נבואות זעם לגבי המשך הלחימה באוקראינה, שלפיהן הכוחות הרוסיים לא עומדים לעזוב אותה בקרוב. על פי אנטון גרשנקו, אחד היועצים של הממשל בקייב, פוטין עומד לרכז את הלחימה המאסיבית באוקראינה מ-21 באפריל ועד ל-7 במאי, ולאחר מכן לחתום עם אוקראינה על הסכם שניתן להציג ככניעה שלה לרוסים.

מעבר לכך, מעריך גרשנקו, כי הרוסים אף ירצו לקיים באוקראינה מצעד צבאי ב-9 במאי, יום הניצחון ההיסטורי של בעלות הברית על גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה. פוטין, שאוהב מאוד סמליות, יוכל לפגוע כך בשתי ציפורים במכה אחת.

 גרשנקו מעריך: הלחימה עדיין נמצאת בעיצומה

מצעד יום הניצחון במוסקבה (צילום: Sefa Karacan, Anadolu Agency, getty images)
מצעד הניצחון שמתקיים ברוסיה מדי שנה ב-9 במאי | צילום: Sefa Karacan, Anadolu Agency, getty images

מצעד יום הניצחון במוסקבה (צילום: Wang Xiujun, China News Service, getty images)
הרוסים צפויים לקיים מצעד צבאי ביום הניצחון | צילום: Wang Xiujun, China News Service, getty images

מצעד צבאי של רוסיה צפוי להתקיים ביום הניצחון

לאפשרות של מצעד צבאי ביום הניצחון התייחס גם יועצו הקרוב של זלנסקי, אולקסיי ארסטוביץ'. לדבריו, "יש היגיון מסוים במשטרו של פוטין: איפה שפוטין נמצא - שם יש ניצחון. כלומר, פוטין צריך להופיע במקומות שבהם נחזים ניצחונות". על רקע הדיווחים כי חיילים רוסים נסוגו מקייב לבלארוס, שם הם מתחמשים מחדש, גם מזכיר המועצה לביטחון לאומי באוקראינה, אולקסיי דנילוב, מציין שעדיין מוקדם מדי לשמוח על נסיגת הכוחות הרוסיים: "הרוסים ממקמים מחדש את הכוחות שלהם כדי להכות בנו".

אולקסיי ארסטוביץ', יועצו של נשיא אוקראינה זלנסקי
ארסטוביץ' מעריך כי הלחימה עוד לא הסתיימה

אפשרויות הפעולה של פוטין באוקראינה מדירות את שנתם של תושבי המדינה. על פי אחד הפרשנים שמצוטטים בערוץ הטלויזיה האוקראיני TSN, פוטין אפילו הרחיק לכת במחשבותיו, ורוצה לחתום על הסכם לכניעתה של אוקראינה ב-7 במאי, כך שב-9 במאי הוא יוכל להקריא את ההסכם בכיכר האדומה במוסקווה.

ועדיין יש לציין כי מדובר בהערכות אוקראיניות בלבד, ולא כאלו שמגיעות מהצד של פוטין - שכן נראה כי בקרמלין דווקא היועצים של פוטין מקפידים שלא לעדכן אותו בהתפתחויות בשדה הקרב, וזאת בגלל חששות ממנו, כך לפחות לפי הדיווחים המערביים. בין אם מדובר בהערכות מבוססות או בתקוות שווא, אוקראינה ורוסיה מנהלות מלחמה תודעתית מורכבת, וקשה לומר למי הם שולחים מסר כשהם מפחידים כל כך את הציבור.

מצעד יום הניצחון במוסקבה (צילום: Wang Xiujun, China News Service, getty images)
הערכות מבוססות או תקוות שווא? מצעד יום הניצחון במוסקווה | צילום: Wang Xiujun, China News Service, getty images