נפגש עם מומחה סרטן ומתרחץ עם קרני צבאים: ערוץ התקשורת הרוסי פרוקט, שנחסם על ידי הקרמלין, חשף היום (שישי) פרטים חדשים על מצבו של הנשיא ולדימיר פוטין. על פי התחקיר שפורסם, הנשיא הרוסי נפגש 35 פעמים עם מומחה לסרטן בלוטת התריס ומשתמש בסטרואידים. עוד עולה כי הנשיא אף עבר ניתוח בחשאי במהלך הסתיו שעבר: "לא הופיע בפומבי במשך כל חודש ספטמבר".

מלחמת רוסיה-אוקראינה - עדכונים שוטפים

הטענות פורסמו על ידי פרוקט, ערוץ עיתונות חוקרת שנוסד ברוסיה, אך נחסם על ידי הממשלה הרוסית. על פי התחקיר, פוטין לקח עמו מומחה לסרטן לנסיעות קבועות הרחק ממוסקבה. בדיווח נכתב כי הוא זכה לביקורים תכופים של רופאים בעיר הנופש סוצ'י. המומחה המדובר הוא יבגני סליוונוב, מבית החולים הקליני המרכזי במוסקבה. על פי מסמכים המתיימרים להציג חשבונות שפורסמו בתחקיר, הוא טס לסוצ'י עם הנשיא 35 פעמים.

סליוונוב הוא אחד מכמה רופאים שביקרו לעתים קרובות אצל פוטין, כך נטען בתחקיר. במהלך תקופה של שמונה ימים באוגוסט 2017, שישה חובשים היו בסוצ'י, כולל סליוונוב ורופא אף אוזן גרון. בתחקיר אף צויין כי "פוטין הוכיח בפומבי עניין בבעיית סרטן בלוטת התריס".

עוד נכתב בתחקיר כי בעיות הבריאות של הנשיא פוטין הם "הסוד העיקרי של הקרמלין". בערוץ הרוסי אף פירטו את ההזדמנויות השונות שבהן נראה כי בריאות לקויה הפריעה לפעילותו של פוטין כנשיא. מהדיווח עולה כי פוטין גם עבר ניתוח בחשאי בסתיו שעבר:  "לא הופיע בפומבי במשך כל חודש ספטמבר. בחוגים רפואיים מאמינים כי הנשיא עבר הליך מסובך הקשור למחלה כלשהי של בלוטת התריס בתקופה זו".

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עם צבאים (צילום: AP)
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עם צבאים, ארכיון | צילום: AP

בעבר הדובר הרשמי של הקרמלין, דימטרי פסקוב, כבר הכחיש כי פוטין חולה בסרטן, אלא שהטענות של פרוקט תומכות בהשערות שלפיהם לנשיא הרוסי יש סרטן בבלוטת התריס וכי נעשה שימוש בסטרואידים בטיפול שלו. הסטרואידים, כך משערים, מסבירים את הנפיחות החדשה בפניו של הנשיא.

טענה נוספת שעולה מהתחקיר היא שהנשיא פוטין מתרחץ עם קרני צבאים כטיפול אלטרנטיבי. סרגיי שויגו, כיום שר ההגנה של רוסיה, הציג את מרחצאות הקרניים לפוטין בתחילת שנות ה-2000. מדובר באמבטיה שעושים עם תמצית שנלקחת מהקרניים של הצבי האדום, כשהקרניים מלאות בדם טרי. "מכר של הנשיא טוען כי הוזהר כי אין ראיות חותכות ליתרונות של אמבטיות קרניים. אבל הנשיא אוהב את זה", נכתב בתחקיר.