נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי אמר כי טילים פגעו הערב (שני) בקניון בעיר קרמנצ'וק שבאוקראינה, בעת שהיו בו יותר מ-1,000 איש. בתקשורת האוקראינית עדכנו כי 2 בני אדם נהרגו בתקיפה ו-20 פצועים, בהם 9 במצב קשה. עוד נמסר כי כוחות הצלה רבים נמצאים במקום וכי מאמצי החילוץ נמשכים.

הפלישה הרוסית לאוקראינה - עדכונים אחרונים ב-N12

זלנסקי פרסם סרטון בעמוד הטלגרם הרשמי שלו, לפיו הקניון שבמחוז פולטובה עולה באש, ושב והדגיש כי מדובר במטרה אזרחית ולא בתשתית צבאית: "אין סכנה לצבא הרוסי, אין למקום ערך אסטרטגי. זהו רק ניסיון של אנשים לחיות חיים נורמליים - וזה מכעיס את הכובשים". עוד הוסיף זלנסקי בהודעתו: "רוסיה ממשיכה להוציא את הזעם שלה על אזרחים פשוטים. אין טעם לקוות לאנושיות מצד הרוסים".

לפני ואחרי פגיעת הטיל במרכז קניות בעיר קרמנצ'וק (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
לפני ואחרי פגיעת הטיל במרכז הקניות בעיר קרמנצ'וק, אוקראינה | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

בעיר התעשייתית קרמנצ'וק היו טרם הפלישה הרוסית 217,000 תושבים, ובתחומה שוכן בית הזיקוק הגדול במדינה. לאחר מתקפת הטילים, ראש העיר קרמנצ'וק ויטלי מלצקי הוסיף כי מדובר באתר שאין לו שום קשר לפעולות הצבאיות של אוקראינה.

פגיעת טיל במרכז קניות בעיר קרמנצ'וק, אוקראינה (צילום: שירותי החירום האוקראינים)
פגיעת טיל במרכז קניות בעיר קרמנצ'וק, אוקראינה | צילום: שירותי החירום האוקראינים

בפסגת שבע המדינות המתועשות, G-7, שהתקיימה היום בגרמניה, זלנסקי אמר כי הוא רוצה שהמלחמה תסתיים עוד השנה, לפני החורף. עד הדגיש הנשיא את החשיבות לצרף את אוקראינה לאיחוד האירופי. לדברי זלנסקי: "ההחלטה הזו משקפת במלואה את ההתקדמות של האוקראינים באינטגרציה האירופית, וכן את התרומה של אוקראינה להגנה של הערכים האירופים שעליהם כולנו מדברים".

זלנסקי התייחס גם להגנה שאירופה והמערב מספקים לאוקראינים, ואמר כי ערבויות בטחוניות שיינתנו לקייב יצליחו למנוע סכסוכים עתידיים, כמו למשל כאלה שיגיעו מצידה של רוסיה. מלשכתו של זלנסקי נמשר כי הנשיא האוקראיני הדגיש שמדינתו זקוקה למערכות הגנה מודרניות מפני טילים, כאלה שיכולות להבטיח את השקט גם לערים אוקראיניות שנמצאות רחוק מהחזית.

פגיעת טיל במרכז קניות בעיר קרמנצ'וק, אוקראינה (צילום: שירותי החירום האוקראינים)
פגיעת טיל במרכז קניות בעיר קרמנצ'וק, אוקראינה | צילום: שירותי החירום האוקראינים

עוד בפסגה, נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הודיע כי ארצות הברית תספק לאוקראינה "מערכות רקטות מתקדמות יותר" כל עוד הלחימה עם רוסיה נמשכת. אספקת כלי הנשק מארצות הברית, מגיעה בעקבות בקשה של אוקראינה מארצות הברית לסייע לה צבאית אל מול הרוסים, שממשיכים בתקיפות ברחבי המדינה.

ג'ו ביידן ובוריס ג'ונסון בכנס G7 (צילום: רויטרס)
ג'ו ביידן ובוריס ג'ונסון בפסגת G7 | צילום: רויטרס

בסוף השבוע הרוסים ירו עשרות טילי שיוט לעבר אזורים רבים באוקראינה שלא בחזית הלחימה כמו ניקולאייב, ז'יטומיר ולבוב, ואתמול בבוקר חודש הירי לקייב לאחר שבועות של שקט.

הכוחות הרוסים ממשיכים במתקפה כדי להשיג את היעדים האסטרטגיים שלהם באוקראינה, כאשר בדלנים הנתמכים על ידי מוסקבה דיווחו כי הם פולשים לתוך לישנסק, העיר הגדולה האחרונה שעדיין מוחזקת על ידי חיילים אוקראינים במחוז לוהנסק שבמזרח. העיר השכנה, סברודונייצק, נפלה במהלך סוף השבוע.