לאחר שבועות ארוכים של לחימה - מושל לוגנסק הודיע היום (שישי) שהכוחות האוקראיניים יסוגו מהעיר הנצורה סברודונייצק, מחשש לכיתור רוסי. בנוסף, תקלה במערכת הגנה אווירית של הצבא הרוסי הלילה בלוגנסק גרמה לכך שטיל ששוגר פגע בטעות במערכת עצמה.

המלחמה באוקראינה (צילום: Madeleine Kelly/SOPA Images/LightRocket, GETTYIMAGES)
גשר שחיבר בין לישנסק לסברודונייצק - הרוס | צילום: Madeleine Kelly/SOPA Images/LightRocket, GETTYIMAGES

במשך שבועות סברודונייצק הוגדרה כעיר האסטרטגית לכיבוש חבל דונבאס, שחלקים ממנו כבר הוחזקו בידי בדלנים הנתמכים על ידי רוסיה עוד לפני הפלישה - ועם הנסיגה האוקראינית נפתחת לרוסיה האפשרות להתקדם מערבה כשהעיר לישנסק היא ככל הנראה הבאה בתור.

"למרבה הצער, נצטרך להסיג את כוחותינו מסברודונייצק. זה לא הגיוני להישאר לנוכח מספר ההרוגים", אמר סרגיי היידיי, ראש הממשל הצבאי בלוגנסק בנאום בטלוויזיה. "החיילים קיבלו הוראה לעבור למקומות מוגנים יותר ולנהל את הלחימה משם. כל תשתיות העיר נהרסו לחלוטין, כ-80% מהבתים נהרסו בצורה קשה שכבר אי אפשר לשקם".

בשבועות האחרונים דווח כי המפעל "אזוט" הפך למעוז האחרון של הכוחות האוקראיניים בסברודונייצק, שם קרבות עזים הביאו לא פחות מ-800 בני אדם, בהם גם ילדים, להסתתר במקלטים במפעל המייצר בימים כתיקונם דשנים על בסיס חנקן. בשבוע שעבר הזהירה חברת הפרלמנט האוקראינית קירה רודיק כי נמנעת מהמתבצרים גישה למזון ולמים. רודיק טענה כי ישנו חשש שגורל המפעל יהיה כשל מפעל הפלדה "אזובסטל" במריופול, שהפך לסמל של התנגדות אוקראינית לאחר שקבוצה של כ-2,000 חיילים ואזרחים התבצרה בו.

טנקים של צבא רוסיה ברחובות חרסון באוקראינה (צילום: רויטרס)
טנקים של צבא רוסיה ברחובות חרסון באוקראינה, בתחילת המלחמה | צילום: רויטרס

מוקדם יותר סוכנויות הידיעות ברוסיה דיווחו שבכיר שמונה על ידי הרוסים בעיר הכבושה חרסון חוסל באמצעות מכונית תופת. חרסון, השוכנת מצפון-מערב לחצי האי קרים שסופח לרוסיה, הייתה העיר הגדולה הראשונה שנכבשה על ידי רוסיה, כשהכוחות השתלטו עליה במהלך השבוע הראשון לפלישתה. לאחרונה האוקראינים תוקפים בפאתי המחוז זה.