תיעוד: מל"ט חמוש התרסק הבוקר (רביעי) על בית הזיקוק "נובושחטינסקי" שבמחוז רוסטוב ברוסיה - וגרם לשרפה במפעל. בסוכנות הידיעות הרוסית "טאסס" אמרו כי רחפן נוסף נצפה מתרחק מהאזור. מדובר בתקיפה חריגה יחסית של הכוחות האוקראיניים בלב תחומה של רוסיה, לא רחוק מהגבול בין המדינות. בעבר כבר תקפה אוקראינה את שטח רוסיה בפגזים, אולם תקיפה באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים נחשבת חריגה יחסית.

מפעל הכימיקלים בסברודונייצק (צילום: Scott Olson/Getty Images, GETTYIMAGES)
המבצר האחרון: מפעל הכימיקלים "אזוט" בסברודונייצק | צילום: Scott Olson/Getty Images, GETTYIMAGES

רוסיה הגבירה אתמול את המתקפה שלה על סברודונייצק, העיר האסטרטגית לכיבוש חבל דונבאס, שחלקים ממנו כבר הוחזקו בידי בדלנים הנתמכים על ידי רוסיה עוד לפני הפלישה. חברת פרלמנט אוקראיני הזהירה שמפעל כימי בעיר שבו מסתתרים מאות אזרחים מההפצצות הרוסיות, עלול להפוך ל"עוד אזובסטל". במקביל, אוקראינה עצרה שני בכירים בחשד שריגלו למען רוסיה.

מאלט מתאבד, אוקראינה
השרפה שנגרמה בבית הזיקוק כתוצאה מ"התאבדות" המל"ט

עם התגברות התקיפה הרוסית, קרא הנשיא זלנסקי לסיוע צבאי נוסף ממנהיגי המערב. "זהו רוע שניתן להביס רק בשדה הקרב", אמר על הפלישה של רוסיה. "אנחנו מגינים על לישנסק וסברודונייצק. בכל האזור הזה מתרחשים הקרבות הקשים והרציניים ביותר".

המלחמה באוקראינה (צילום: Madeleine Kelly/SOPA Images/LightRocket, GETTYIMAGES)
הגשר ההרוס מלישנסק לסברודונייצק שבמחוז דונבאס | צילום: Madeleine Kelly/SOPA Images/LightRocket, GETTYIMAGES

המפעל "אזוט" הפך למעוז האחרון של הכוחות האוקראיניים בעיר, שם קרבות עזים הביאו לא פחות מ-800 בני אדם, בהם גם ילדים, להסתתר במקלטים במפעל המייצר בימים כתיקונם דשנים על בסיס חנקן. בשבוע שעבר הזהירה חברת הפרלמנט האוקראינית קירה רודיק כי נמנעת מהמתבצרים גישה למזון ולמים. רודיק טענה כי ישנו חשש שגורל המפעל יהיה כשל מפעל הפלדה "אזובסטל" במריופול, שהפך לסמל של התנגדות אוקראינית לאחר שקבוצה של כ-2,000 חיילים ואזרחים התבצרה בו.

ב-SBU, המקבילה האוקראינית לשב"כ, עצרו אתמול שני גברים החשודים בריגול למען רוסיה: האחד עובד כסגן בקבינט השרים והשני כמנהל של אחת המחלקות בלשכת המסחר והתעשייה של המדינה. דובר הארגון אמר בסרטון שפורסם בטלגרם שהפקידים נתפסו מעבירים מידע מסווג לרוסיה, החל מפרטים על יכולות ההגנה של אוקראינה ועד לנתונים אישיים של אנשי אכיפת החוק האוקראינים. רוסיה לא הגיבה על ההאשמות.