זעם ברוסיה בעקבות בקשת ההצטרפות של פינלנד לברית נאט"ו: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שוחח היום (שבת) בטלפון עם נשיא פינלנד סאולי ניניסטה והזהיר אותו כי השינוי במדיניות החוץ של הפינים עלול להשפיע באופן שלילי על היחסים הבילטרליים בין המדינות. למרות האיומים מצד מוסקבה לתגובה צבאית על המהלך הפיני, פוטין הדגיש ש"אין כל איום ביטחוני על פינלנד", אך הוסיף כי "זאת תהיה טעות לנטוש את המדיניות הנייטרלית".

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר כי קשה לחזות עוד כמה זמן תימשך "המלחמה ההיברידית הכוללת" של המערב ברוסיה. לדבריו, הנסיונות של המערב לבודד את רוסיה באמצעות הסנקציות הכלכליות נידונו לכישלון.

סאולי ניניסטה וולדימיר פוטין (צילום: reuters)
נשיא פינלנד ופוטין, ארכיון | צילום: reuters

"עשינו הכל על מנת למנוע התנגשות ישירה (עם מדינות המערב), אבל עכשיו כשהאתגר נזרק לאוויר - אנחנו כמובן נקבל אותו", הוסיף לברוב. "הסנקציות הן לא דבר שזר לנו, הן תמיד היו שם בצורה כזו או אחרת".

צבא אוקראינה: רוסיה נסוגה מחארקוב

בתוך כך, הצבא האוקראיני דיווח אמש כי הכוחות הרוסיים מתמקדים כעת באבטחה של נסיגת חייליהם מאזור צפון העיר חארקוב. לטענת האוקראינים, מדובר בחיילים רוסים שנאלצו לסגת עקב התקפות הנגד של צבא אוקראינה לאורך החזית ששיבשו את קווי האספקה הרוסית.

"בעקבות מאמצי ההגנה על שטחיה של חרקוב והכוחות המזוינים של אוקראינה, הרוסים נסוגו הרחק מאזור העיר לכיוון הגבול הרוסי", טען ראש העירייה של חארקוב, איהור טרחוב. לדבריו, "כעת רגוע כאן ואנשים חוזרים בהדרגה לעיר".

מלחמה באוקראינה (צילום: reuters)
מלחמה באוקראינה | צילום: reuters
מלחמה באוקראינה (צילום: reuters)
מלחמה באוקראינה | צילום: reuters

ראש העירייה ציין כי "בימים האחרונה העיר לא הופגזה" וכי היה רק ניסיון אחד של הכוחות הרוסים לפגוע בעיר באמצעות רקטה שפגעה סמוך לנמל התעופה של חארקוב.

ראש המודיעין האוקראיני: "העוצמה הצבאית הרוסית היא מיתוס"

ראש המודיעין הצבאי של אוקראינה קירילו בודאנוב, אמר לרשת סקיי ניוז הבריטית כי המלחמה נגד רוסיה תגיע לנקודת מפנה עד אמצע אוגוסט, וכי היא צפויה להסתיים עד סוף השנה. "רוב פעולות הלחימה האקטיביות יסתיימו עד סוף השנה הנוכחית", אמר בודאנוב. "כתוצאה מכך אנחנו נחזיר את השליטה שלנו בכל השטחים שאיבדנו, כולל בדונבאס וקרים".

מלחמת רוסיה אוקראינה (צילום: reuters)
מלחמה באוקראינה | צילום: reuters
מלחמה באוקראינה (צילום: reuters)
מלחמה באוקראינה | צילום: reuters

ראש המודיעין העביר מסר למדינות המערב: "אירופה רואה ברוסיה איום גדול והיא מפחדת מהתוקפנות שלה. אנחנו נלחמים ברוסיה כבר 8 שנים ואנו יכולים לומר שהדיווחים על העוצמה הצבאית הרוסית היא מיתוס. הם לא כאלה חזקים כפי שאומרים, זה עדר של אנשים שמחזיקים בנשק".