נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי פרסם היום (רביעי) הודעה בערוץ הטלגרם הרשמי שלו, שמונה יותר מ-1.2 מיליון עוקבים. בהודעה, שכולה פורסמה בעברית, הוא חזר על קריאתו ליהודי העולם להירתם למאבק של ארצו - וגם לעם האוקראיני.

סיקור המלחמה באירופה ב-N12:

"אלוהים יברכך, מדינה מאוחדת!", פתח את הודעתו, "לא במקרה בחרתי לאמר "מאוחדת". היום השביעי במלחמה נוראה זו החל. מלחמה בה כולנו חשים כאחד. כולנו הופגזנו אמש בקייב, וכולנו מתנו שוב בבאבי יאר ממתקפת טילים. על אף שהעולם מבטיח בעקביות 'לעולם לא עוד!'".

בשלב זה פנה זלנסקי לעסוק בתקיפה אמש: "לאדם הנורמטיבי אשר יודע היסטוריה, באבי יאר הינו מקום מיוחד בקייב. מקום מיוחד באירופה. מקום של תפילות. מקום זיכרון של אלפי ומאות אלפי אנשים אשר נרצחו בידי הנאצים. [מקום שבו נמצאים] בתי הקברות העתיקים של קייב. מדוע להפוך מקום כזה למטרה לתקיפת טילים? אתם הורגים את קורבנות השואה פעם נוספת".

"בימי הסובייטים, מרכז טלוויזיה הוקם מהיסוד, כמו גם מרכז ספורט", הוסיף הנשיא. "נבנה פארק, על מנת למחוק את ההיסטוריה הנושאית של באבי יאר. אך מדוע הוא הופצץ? פעולה זו הינה מעבר להבנה האנושית. מתקפה שכזאת, מוכיחה שבשביל רבים ברוסיה, קייב הינה לגמרי זרה. הם אינם יודעים דבר על בירתנו, על ההיסטוריה שלנו. אך למרות זאת, הם הורו להשמיד את ההיסטוריה שלנו, את המולדת שלנו. להשמיד את כולנו".

זלנסקי תיאר כי "ביומה הראשון של המלחמה, אומן, הופגזה בצורה מאסיבית. המקום בו מאות ואלפי יהודים מגיעים בכל שנה להתפלל. לאחר מכן- תקפו את באבי יאר, היכן שמאות אלפי יהודים נורו למוות. אני פונה כעת, לכל יהודי העולם - אינכם רואים מה מתרחש כאן? ולכן חשוב שמיליוני היהודים ברחבי העולם לא יישארו דוממים למראות הללו. מפני שהנאציזם נולד בדממה. צעקו נגד הרג אזרחים. צעקו את צעקת הרג האוקראינים!".