היום ה-7 למלחמה באוקראינה: הלילה (רביעי) נפלה חרסון, העיר הראשונה שנכבשה בידי הרוסים. כך מצויים 300 אלף תושבים תחת שליטת רוסיה; המשמעות - היא תעמיק את האחיזה בדרום אוקראינה. ברשתות החברתיות התפרסם תיעוד של פיצוץ עוצמתי, שהרעיד את האזור סמוך לתחנת הרכבת בקייב. שר החוץ הרוסי לברוב אמר כי "רוצים פירוז של אוקראינה, מוכנים לדון בדרישות זלנסקי". כשעתיים אחרי השיחה עם זלנסקי, ברוסיה דיווחו על שיחה שנייה של בנט עם פוטין. עדכונים שוטפים - דקה אחר דקה.

סיקור המלחמה ב-N12:
• ביידן נגד פוטין: "חשב שלא נגיב - היינו מוכנים"
• פוטין מעלה הילוך: חשש מצעד הרסני
• חידת האינטרס הישראלי: למה הממשלה נמנעת מלבחור צד

הקרמלין אמר כי "פוטין אמר לבנט כי התחשבות באינטרסים הביטחוניים של מוסקווה היא בין התנאים המרכזיים ליישוב הסכסוך". לדבריו, שני המנהיגים הסכימו להמשיך במגעים. הצד הישראלי הוא שיזם את השיחה.

משרד החוץ פרסם אזהרת מסע לאזרחי ישראל ששוהים בבלארוס. "קוראים לישראלים השוהים בבלארוס להימנע מלהגיע לגבולות הדרומיים של המדינה ולהתעדכן באפשרויות המעבר היבשתי והאווירי במרחב", נכתב בהודעה.

הפיצוץ בקייב כפי שמדווח בכלי התקשורת האוקראיני
הפיצוץ שהרעיד את תחנת הרכבת בקייב

רוסיה הודיעה כי תפסה שליטה מלאה על העיר חרסון שבדרום המדינה, אך באוקראינה מכחישים וטוענים שהקרבות עדיין ממשיכים. במקביל, הכוחות הרוסיים מכתרים את העיר מריופול ומתקרבים למרכז המדינה. בתוך כך, העצרת הכללית של או"ם הצביעה בעד גינוי הפלישה הרוסית - 141 מדינות בעד, 5 הצביעו נגד ו-34 נמנעו.

בירת אוקראינה נותרה היעד העיקרי במלחמה של מוסקווה, כך טענו בקייב. ברשת BBC דיווחו שהמודיעין הבריטי מאמין ששיירת הכוחות הרוסיים, באורך 64 ק"מ, עדיין נמצאת מצפון לעיר ומטרתה הסופית היא לתמוך במתקפה על קייב ממערב. ראש עירית קייב אמר שהשיירה הרוסית הולכת ומתקרבת - והכריז: "מתכוננים להגן על הבירה!".

בתמיכת ישראל, העצרת הכללית של האו"ם גינתה את הפלישה הרוסית  (צילום: AP)
בתמיכת ישראל, העצרת הכללית של האו"ם גינתה את הפלישה הרוסית לאוקראינה | צילום: AP

במהלך הלילה שבין שלישי לרביעי, דווח על כך שהעיר הדרומית מריופול מכותרת בידי כוחות רוסיים ועל 2 בני אדם שנהרגו באזור קייב כתוצאה מההפגזות. בנוסף, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הכריז בנאום מצב האומה שארה"ב תצטרף אל בעלות בריתה ותסגור את המרחב האווירי שלה בפני מטוסים רוסיים. ביידן הוסיף: "פוטין חייב לשלם מחיר על מעשיו באוקראינה".

עדכונים שוטפים - דקה אחר דקה

22:48: משרד החוץ פרסם אזהרת מסע לישראלים בבלארוס.

22:40: אזעקות בצ'רקסי, אומן ומירגרוד.

22:39: רוסיה מעדכנת: יותר מ-140 אלף תושבים מהדונבאס התפנו לתחומה של רוסיה.

22:22: אזעקה נשמעה בקייב ובצ'רניגוב.

22:20: קשישה נלקחת למעצר ברוסיה, לאחר שהפגינה נגד המלחמה עם אוקראינה.

22:08: דיווח באוקראינה: מעל חריקוב חגים מטוסים ונשמעים פיצוצים.

21:34: דיווח בניו יורק טיימס: סין ביקשה מרוסיה לדחות את הפלישה לאוקראינה עד אחרי סיום אולימפיאדת החורף.

21:17: דיווח בוול סטריט ג'ורנל: ביידן צפוי להכריז על איסור כניסת ספינות רוסיות לנמלי ארה"ב.

21:05: דיווח: "פיצוץ עוצמתי הרעיד את האזור סמוך לרכבת בקייב".

19:44: יועצו של הנשיא זלנסקי: יש למעלה מ-7,000 הרוגים רוסים עד כה.

19:32: שר האוצר הצרפתי: הסנקציות עובדות, זרעו בלבול בכלכלה הרוסית ושיתקו את הבנק המרכזי.

19:28: כשעתיים לאחר השיחה עם זלנסקי - ברוסיה מדווחים: ראש הממשלה נפתלי בנט שוחח שוב גם עם פוטין.

מלחמת רוסיה-אוקראינה: בניין מגורים באזור דונייצק שנפגע מהפגזות (צילום: רויטרס)
בניין מגורים באזור דונייצק שנפגע מהפגזות | צילום: רויטרס

19:19: זלנסקי על ההצבעה באו"ם: "אני משבח את האישור ברוב חסר תקדים עם דרישה חזקה כלפי רוסיה להפסיק לאלתר את המתקפה הבוגדנית. אני אסיר תודה לכולם ולכל מדינה שהצביעה בעד. בחרתם בצד הנכון של ההיסטוריה".

19:11: בכיר אמריקני: "אין שינוי מהותי היום בנוכחות הכוחות הרוסיים הקרקעיים, יש הפצצות גוברות של מתקנים אזרחיים, הדיווח שלפיו חרסון נכבשה לגמרי - לא בטוח שנכון".

18:58: ברוב גדול, כולל ישראל: העצרת הכללית של האו"ם הצביעה בעד גינוי לרוסיה.

אישה תופסת מחסה ברכבת התחתית בקייב (צילום: רויטרס)
אישה תופסת מחסה ברכבת התחתית בקייב | צילום: רויטרס

18:50: שר ההגנה הרוסי: כ-500 חיילים רוסים מתו במלחמה באוקראינה.

18:47: משרד ההגנה הרוסי: חיילים של הכוחות המזוינים של לוהנסק הצליחו להשתלט על עוד ארבע ערים באוקראינה - חמש ערים בסך הכול.

18:41: מדינסקי, ראש המשלחת הרוסית לשיחות: רוסיה ואוקראינה החליטו במשותף לקיים את השיחות מחר ביער ביאלובייסקה.

18:13: שגרירת ארה"ב באו"ם לינדה תומס-גרינפלד: "רוסיה מתכוננת להגביר את האכזריות במערכה שהיא מנהלת נגד אוקראינה". היא קראה לחברי העצרת הכללית להצביע בעד ההחלטה שאמורה לגנות את מוסקווה על פלישתה.

18:04: שר החוץ הרוסי לברוב: "מוסקווה רוצה דה מיליטריזציה של אוקראינה, אבל האוקראינים צריכים לבחור לעצמם את מנהיגיהם ומוכנים לדון ברצון של זלנסקי לקבל ערבויות בטחוניות".

18:01: שגרירת ארה"ב באו"ם לחיילים הרוסים באוקראינה: "המנהיגים משקרים להם". היא הפצירה בהם שלא לבצע פשעי מלחמה ולהניח את נשקם.

17:51: אזעקות בלבוב.

17:50: אוקראינה: 21 ילדים נהרגו ועוד 55 נפצעו מאז תחילת המלחמה.

16:47: נשיא אוקראינה זלנסקי בטוויטר: "שוחחתי בטלפון עם ראש ממשלת ישראל נפתלי בנט בנושא התוקפנות הרוסית".

16:05: ארה"ב: איסור הטיסות הרוסיות במרחב האווירי שלנו יחל הערב בשעה 21:00.

15:20: הנשיא זלנסקי בהודעה ראשונה בעברית ברשתות החברתיות: "אני פונה כעת לכל יהודי העולם - אתם לא רואים מה קורה? חשוב מאוד שמיליוני יהודים ברחבי העולם לא ישתקו עכשיו. נאציזם נולד בשתיקה, אז תצעקו על הרג של אזרחים, תצעקו על רצח של העם האוקראיני".

14:51: בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה: "מה שרוסיה של פוטין עשתה, כבר נחשב לפשע מלחמה".

זריקת בקבוקי מולוטוב בעיר ז'יטומיר (צילום: רויטרס)
זריקת בקבוקי מולוטוב בעיר ז'יטומיר | צילום: רויטרס

14:35: יותר מ-2,000 אזרחים נהרגו במלחמה, כך על פי נתוני שירותי ההצלה באוקראינה.

14:25: ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון: "אני חושב שמה שפוטין עשה עד עכשיו כבר נחשב לפשע מלחמה".

13:33: דיווח ברוסיה: בהמשך היום ייערך הסיבוב השני של השיחות בין אוקראינה לרוסיה.

13:30: חיל האוויר האוקראיני טען ששני מטוסי מיג-29 אוקראינים הצליחו להפיל בקרב אווירי מעל קייב. עוד נמסר כי טייס אוקראיני אחד נהרג בקרב.

13:10: שר החוץ האוקראיני: "אנו מוכנים לשוחח עם רוסיה, אך לא מוכנים לקבל אולטימטומים".

12:50: נשיא אוקראנה זלנסקי בטוויטר: "מתאם פעולות עם ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון. דיווחתי על הפשעים האחרונים של רוסיה נגד האזרחים. אנו מודים לבריטניה על הסיוע במאבק".

הרס בעייריה אירפין
הרס בעייריה אירפין

11:49: סוכנות הידיעות TASS ציטטה את שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב: "רוסיה לא תאפשר לאוקראינה להשיג נשק גרעיני, מלחמת עולם שלישית תהיה גרעינית והרסנית".

11:44 דובר הקרמלין: "הכלכלה הרוסית חווה טלטלה קשה אבל נעמוד בה". עוד אמר כי ברוסיה מוכנים לקיים סבב שני של שיחות עם אוקראינה היום, אך לא ברור אם גורמים רשמיים אוקראינים יגיעו. נשיא אוקראינה זלנסקי אמר אתמול כי רוסיה צריכה להפסיק את הפצצות הערים האוקראיניות לפני ששזה יקרה.

11:43 ראש עיריית בירת אוקראינה, ויטלי קליצ'קו: הכוחות הרוסיים הולכים ומתקרבים לקייב. פרסם פוסט פוסט "אנחנו מתכוננים ונגן על קייב!", והוסיף: "קייב עומדת ותעמוד".

11:42 ראש עיריית קונטופ סמוך לגבול הרוסי אומר שקיבל אולטימטום מהרוסים - להיכנע או שיהיו תחת לחימה, על פי הדיווחים האנשים אמרו לו - "נילחם". 

11:40 האופוזיציונר הרוסי אלכסיי נבלני קרא מכלאו להפגנות יומיות נגד המלחמה ברוסיה: "צאו למחות בשעה 19:00 ובסופי שבוע בשעה 14:00 בכיכרות המרכזיות של עיירותיכם, באשר אתם".

כוחות רוסיים בעיר דונייצק, אוקראינה (צילום: רויטרס)
היום השביעי למלחמה: כוחות רוסיים בעיר דונייצק | צילום: רויטרס

11:22 דיווח: האיחוד האירופי יטיל סנקציות על בלארוס.

10:13 שר ההגנה הבריטי מתריע: "הברוטליות של פוטין תגבר".

09:49 ראש העיר של מריופול מבקש עזרה: "העיר תחת הפגזות כבדות - לא ניתן לפנות פצועים".

09:41 דובר משרד ההגנה הרוסי איגור קונשקוב הודיע במסיבת עיתונאים על ההשתלטות הרוסית על חרסון, לצד עוד ערים, ביניהן קלינובקה, לבידינסקייה, פיונרסקיה ואוסיפנקיה.

09:31 נשיא אוקראינה זלנסקי: "המתקפה על באבי יאר היא ניסיון למחוק את ההיסטוריה שלנו. רוסיה לא תנצח אותנו עם טילים ופגזים. כמעט 6,000 רוסים נהרגו, אני קורא לאיחוד האירופי לאשר את הצטרפותה של אוקראינה לאיחוד - זה לא הזמן להישאר ניטרליים".

09:09 אחרי שכבשו את הנמל ותחנת הרכבת בחרסון, משרד ההגנה הרוסי הודיע שכוחות הצבא תפסו שליטה מלאה על העיר בדרום אוקראינה, שמונה כ-300,000 תושבים.

07:48 טוויטר הבהירה שתציית לסנקציות של האיחוד האירופי על התקשורת לכשייכנסו לתוקף. דובר הרשת החברתית מסר: "סביר להניח שהסנקציות של האיחוד האירופי יחייבו אותנו למנוע תוכן מסוים על-פי חוק".

07:20 חוקרים בקהילת המודיעין "קוד פתוח" הודיעו שכבר בימים אלה הם אוספים עדויות מפלילות, שעשויות להוביל להרשעת רוסיה בפשעי מלחמה.

06:35 דיווח בניו יורק טיימס: 2 בני אדם נהרגו ו-3 נפצעו בהפגזה אווירית על העיר ז'יטומיר. העיר, שהופגזה על-ידי כוחות הצבא הרוסי, נמצאת במרחק של כ-160 קילומטרים מהבירה קייב. 

ילדה במחנה פליטים זמני בגבול פולין (צילום: רויטרס)
ילדה במחנה פליטים זמני בגבול פולין | צילום: רויטרס

06:13 דיווחים באוקראינה: טיל רוסי פגע במרפאת יולדות בפאתי קייב. נגרם נזק רב, אך הבניין לא קרס.

05:45 בסוכנות הידיעות AFP מדווחים כי גדודי חיילים של רוסיה נחתו לפני זמן קצר בחרקוב. כוחות הצבא האוקראיני אישרו את הדברים וטענו כי הרוסים תקפו בית החולים מקומי.

04:26 הבנק הלאומי הודיע שיעביר לאוקראינה חבילת סיוע בסך 3 מיליארד דולרים.

04:23 ביידן נושא את נאום "מצב האומה" ותוקף את פוטין: "לפני שישה ימים נשיא רוסיה רצה לערער את היסודות של העולם החופשי, במחשבה שיצליח לכופף את העולם לצרכיו, אך הוא שגה באופן חמור. הוא חשב שיוכל להיכנס לתוך אוקראינה והעולם יתעלם, במקום זה הוא קיבל בתגובה התנגדות עוצמתית שמעולם לא חשב שיקבל".

מלחמת רוסיה-אוקראינה: בניין שנפגע מפגז באזור דונייצק  (צילום: רויטרס)
בניין שנפגע מפגז באזור דונייצק שבשליטת הבדלנים | צילום: רויטרס

03:54 חברת אפל הודיעה שתפסיק למכור את מוצריה ברוסיה. במקביל, חברת בואינג הכריזה שתפסיק את פעילויותיה הגדולות במוסקבה.

03:18 סוכניות הידיעות מדווחות על אזעקות בקייב במהלך הלילה

02:26 כוחות צבא רוסיה השתלטו על תחנת הרכבת והנמל בעיר חרסון שבדרום אוקראינה

02:17 נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, אישר את הדיווחים על כך שהמדינה סוגרת את המרחב האווירי בפני רוסיה: "הלילה אני מצהיר שאנו מצטרפים לשותפינו וסוגרים את שערי ארה"ב לכל הטיסות הרוסיות. המטרה היא לבודד את רוסיה ולהגביר את הסנקציות הכלכליות עליה".

01:15 סוכנויות הידיעות מדווחות על כך שהעיר הדרומית מריופול מכותרת על-ידי הכוחות הרוסיים. שר ההגנה האוקראיני הדגיש מוקדם יותר שהוא מאמין שערים נוספות באזור ים אזוב יכותרו גם כן.

_OBJ

23:20: אוקראינה טוענת שחיסלה חוליית מתנקשים צ'צ'נים שתכננה להתנקש בחייו של הנשיא זלנסקי.

22:53: בניסיון למנוע הברחת הון של אזרחים: פוטין חתם על צו האוסר הוצאת יותר מ-10 אלף דולר במזומן מרוסיה.

22:45: חברת אפל הודיעה ששירות "אפל פיי" לא יהיה זמין יותר ברוסיה. כמו כן, החברה הודיעה שהיא מפסיקה למכור את מוצריה באתר האינטרנט שלה במדינה. עוד הודיעה אפל שאפליקציות של רשתות החדשות הרוסיות ספוטניק ו-RT לא יהיו זמינות יותר באפסטור. 

_OBJ

22:21: גוגל הודיעה שהיא תסיר משירות "גוגל ניוז" דיווחים מרשתות תקשורת שממומנות על ידי השלטונות ברוסיה. בכיר בגוגל הסביר: "נוקטים צעדים חריגים כדי לעצור את הפצת הדיסאינפורמציה".