הביקור - ואישור המענק: בית הנבחרים האמריקני אישר אמש (שישי) חבילת סיוע ביטחונית בסך 45 מיליארד דולר - לתמיכה באוקראינה במלחמה מול רוסיה. הסעיף, הוא חלק מחבילת התקציב בגובה 1.7 טריליון דולרים - להבטחת פעילות הממשל האמריקני עד ספטמבר 2023. ביום חמישי הצעת החוק אושרה בסנאט, וכאמור אושרה גם בבית הנבחרים. כעת, נותרה רק החתימה הסופית של הנשיא ג'ו ביידן. במקביל, זלנסקי הזהיר את העם האוקראיני מפני הגברת המתקפות הרוסיות בחג המולד, והפציר בהם להישמע לאזעקות ולהסתתר.

לאחר אישור המענק, נשיא אוקראינה וולדימיר זלנסקי הודה לבכירי הקונגרס בחשבון הטוויטר האישי שלו: "תודה לכם ארצות הברית על סיוע נוסף של 45 מיליארד דולר לאוקראינה. תודה על התמיכה הבלתי מעורערת למען החופש שלנו. זה נחוץ שנהיה זה לצד זה במלחמה מול רוסיה".

בנוסף, זלנסקי הודה לנשיא ביידן על הזמנתו לוושינגטון: "זה כבוד עבורי לבקר בארצות הברית, לנאום לעם ולקונגרס, להיפגש עם מנהיג מדינה - שעוזרת לנו להמשיך בלחימה ולנצח. ביקור זה הראה ששני הדמינת שלנו עומדות יחד לצד הדמוקרטיה והצדק. יוצרים את העתיד ביחד!".

זלנסקי מעניק לבכירות הבית הלבן את דגל אוקראינה (צילום: רויטרס)
זלנסקי מעניק לבכירות הבית הלבן את דגל אוקראינה חתום ע"י חיילים אוקראינים | צילום: רויטרס

המלחמה באוקראינה - סיקור N12

כמו כן, ראש המודיעין הצבאי באוקראינה קירילו בודאנוב, אמר אמש לניו יורק טיימס כי רוסיה ממשיכה ללחוץ ולסמוך על איראן לספק לה נשק עבור המלחמה. הוא טען כי בתמורה לסיוע של איראן - רוסיה מעניקה לה "ידע מדעי" עבור התעשייה הביטחונית שלה. אך יחד עם זאת, לדבריו, לא ברור כמה רוסיה משלמת לאיראן על המל"טים שהיא קיבלה ממנה. עוד הוא הוסיף כי איראן עדיין לא העבירה לרוסיה טילים בליסטיים, והיא גם "לא ממהרת לעשות זאת".

אתמול, נשיא רוסיה פוטין קרא לתעשיות הביטחונית במדינה להאיץ את קצב ייצור הנשק "כדי לעמוד בדרישות הצבא" עבור הלחימה באוקראינה. הוא אמר את הדברים במסגרת ביקור במפעל נשק בטולה, מדרום למוסקווה, ואמר כי יש ללמוד מהניסיון שנצבר בלחימה בהמשך פיתוח הנשק.

זלנסקי וביידן במסיבת עיתונאים משותפת בבית הלבן (צילום: AP)
ביידן וזלנסקי במסיבת עיתונאים משותפת במהלך הביקור בבית הלבן, השבוע | צילום: AP
פוטין מבקר בבסיס צבאי ברוסיה (צילום: AP)
מעוניין בסיום המלחמה? נשיא רוסיה פוטין מבקר בבסיס צבאי, ארכיון | צילום: AP

ביום חמישי, פוטין גם סיפק הצהרה מפתיעה שבה ציין כי הוא היה רוצה לסיים את המלחמה באוקראינה, וכי עדיף שזה יקרה כמה שיותר מוקדם - כך דווח בסוכנות הידיעות רויטרס. לדבריו, כל הסכסוכים הצבאים מסתיימים בסופו של דבר במשא ומתן דיפלומטי.

אישור המענק על ידי הקונגרס, מגיע לאחר שהשבוע, זלנסקי נחת בוושינגטון לביקור חריג בבית הלבן - שם פגש את הנשיא האמריקני ביידן. מאוחר יותר בלילה באותו היום, נאם זלנסקי בקונגרס באנגלית, ואמר כי "אוקראינה לא נפלה היא חיה ובועטת". הוא גם שיגר מסר למחוקקים האמריקנים - בניסיון לשכנע אותם לתמוך במענק למדינתו: "הכסף שלכם אינו צדקה, זוהי השקעה בביטחון העולמי ובדמוקרטיה שאנחנו מנהלים באופן האחראי ביותר".

סוללת הגנה אווירית מדגם פטריוט (צילום: CNN)
סוללת הגנה אווירית מדגם "פטריוט" - תסופק לאוקראינה | צילום: CNN
זלנסקי נואם בקונגרס האמריקני (צילום: רויטרס)
זלנסקי נואם בקונגרס, השבוע | צילום: רויטרס

מעל במת הנאומים, זלנסקי עדכן את חברי הקונגרס בהמשך התפתחות הלחימה - וציין את המאבק המתרחש על העיר באחמוט. העיר, שנמצאת במחוז דונייצק - הפכה כבר מזמן לזירת העימות המרכזית בין צבאות רוסיה ואוקראינה. לדבריו של זלנסקי, הקרב על העיר עשוי "לשנות את מסלול המלחמה שלנו לעצמאות ולחופש".