שלושה בין משפחה ישראלים נעצרו היום (שני) בעיר מליטופול שבאוקראינה על ידי כוחות רוסיים - ושחוררו כעבור כמה שעות. חיילים חמושים הגיעו הבוקר לבית ההורים ועצרו את שניהם, כנראה בכלל שהאב עיתונאי ובעלים של מקומון קטן בעיר. לאחר מכן המשיכו לביתה של הבת טטיאנה קומוק שגרה בקרבת מקום, היא זרקה טלפון נייד אחד שברשותה מהחלון ונשאר לה טלפון נייד קטן שממנו תקשרה.

טטיאנה תוחקרה על ידם במשך זמן קצר, טענה שיש לה תעודת עיתונאי ישראלית ואזרחות ישראלית וכך גם להוריה. לא היכו אותה או פגעו בה וגם היא שוחררה. האזרחית הישראלית, טטיאנה קומוק, מתגוררת בתל אביב ונסעה לעיר הולדתה מליטופול כדי לסייע בסניף מקומי של העסק שלה. שגריר ישראל באוקראינה, מיכאל ברודסקי, אישר כי המשפחה הישראלית נעצרה במליטופול. הוא הבהיר כי "העברנו את המסרים הנדרשים לצורך שחרורם".

טטאינה ואביה
נעצרו ע"י הרוסים ושוחררו כעבור שעות בודדות. טטאינה ואביה

חברתה של טטאינה, אינסה שפובלוב, סיפרה באולפן "מהדורה מוקדמת" כי עוד לא הספיקה לשוחח איתה מאז ששוחררה מהמעצרה, אך הבהירה כי "שלומם בסדר, כולם בסדר עכשיו". היא אמרה כי הן נוהגות לדבר בטלפון בכל בוקר וכי לאחרונה טטאינה סיפר שהרבה אנשים בסביבתה ובסביבת אביה נעצרים. "היא ניסתה לתפוס את הוריה בטלפון ולא הצליחה, והעלתה פוסט לפייסבוק - וחצי שעה לאחר מכן קיבלנו הודעה שגם היא נעצרה".

"היא היתה שם כמה חודשים, נסעה לשם לענייני עסקים, כשהתחילה המלחמה היא סירבה לחזור. היא לא האמינה שזה יקרה והבהירה 'אני לא עוזבת'", סיפרה שפובלוב על נסיבות המעצר של חברתה. "היא התחילה לתעד את המחאה. רצתה להראות שמריטופול היא עיר אוקראינית והם יצאו למלא הפגנות. היא ניסתה להראות את המצב שם, המצב התחיל להחמיר ואז התחילו לעצור שם אנשים", הוסיפה. 

חברתה של טטיאנה, טלי ברודצקי, חשפה בפוסט בפייסבוק את המעצר, וסיפרה ל-N12 כי "היא ידעה שזה יבוא, אמרו לה שהיא על הכוונת". בפוסט בפייסבוק, היא הוסיפה כי "במשך כל הימים האחרונים היא העלתה בחשבון הפייסבוק שלה סרטונים ועדכונים לגבי מה שקורה בעיר. לפני כשעה היא נעצרה על ידי חיילים רוסים ונלקחה למקום לא ידוע. לפני כן נעצרו גם הוריה".

בשיחה עם N12 הוסיפה ברודצקי כי היא נמצאת בקשר עם משרד החוץ וכי הגורמים הבכירים ביותר מעורבים בטיפול בנושא. "היא בעלת אזרחות ישראלית, עלתה לארץ לפני כ-10 שנים ויש לה עסק בארץ. היא נסעה לאוקראינה בקיץ כדי לשקם את העסק שנשאר שם". לדבריה, "המלחמה תפסה אותה שם והיא תיעדה את כל מה שקורה שם מההתחלה, כשהעיר תחת כיבוש רוסי".

ברודצקי סיפרה כי הבוקר נעצר אביה של טטיאנה, ובתוך שעות בודדות הגיעו הרוסים גם אל אימה ואליה. "אבא שלה הוא הבעלים של העיתון המקומי, והבוקר הגיעו אליו הרוסים כנראה כדי לקחת את העיתון לצורכי תעמולה. הם עצרו את אבא שלה ושעתיים לאחר מכן גם עצרו את אמא שלה". היא הוסיפה כי "שעה לאחר שני המעצרים, עצרו גם את טניה. אנחנו לא יודעים איפה הם או מה מצבם הפיזי, ודואגים שיפגעו בהם".

לדברי ברודצקי, היא שוחחה עם טטיאנה בפעם האחרונה ב-10:30 בבוקר בהודעות טקסט, והיא כתבה שהיא נמצאת בדירת מסתור. "סיפרו לה שמחפשים אחריה, אז היא התחבאה – אבל הגיעו אליה בכל זאת", הבהירה חברתה. "הרוסים לא רוצים שאנשים באוקראינה יספרו לעולם מה באמת קורה שם, אבל היא דיווחה מהשטח ולכן נעצרה".

"היא כבר כמה ימים אמרה שהיא יודעת שמחפשים אחריה ולפני כשבוע היא סיפרה שנגמר המזון בעיר", הוסיפה ברודצקי. "תושבים ואנשים שבקשר עם הצבא הרוסי אמרו לה במפורש שהיא על הכוונת. היא לא הביעה חשש, אבל היא ידעה שזה יבוא. למרות הסכנה, היא נשארה שם מבחירה והיא והוריה לא רוצים לחזור. זאת העיר שלהם".