בעקבות "מחסור חמור באוקראינה": ארצות הברית מספקת לכוחות האוקראיניים פגזי ארטילריה שמאוחסנים בשטח ישראל, כך דווח הלילה (בין שלישי לרביעי) בעיתון "הניו יורק טיימס". הפגזים נמצאים במחסנים שמיועדים לסכסוכים שמתרחשים במזרח התיכון - ולישראל יש גישה אליהם במצב חירום. לפי הדיווח, גורמים בישראל "חוששים שהמהלך יוביל לעימות עם רוסיה".

ג'ו ביידן, ולדמיר זלנסקי (צילום: רויטרס)
עוד סיוע בנשק אמריקני. ביידן וזלנסקי בבית הלבן, ארכיון | צילום: רויטרס

כמו כן, דובר המועצה לביטחון לאומי ג'ון קירבי רמז הלילה כי ארצות הברית תכריז על חבילת סיוע נוספת לאוקראינה - עוד השבוע. קירבי אמר ל-CNN כי הוא "חושד שנמשיך לשמוע על חבילות סיוע נוספות שיגיעו מארצות הברית אוקראינה, הכוללות נשק נוסף, אולי אפילו כבר עד סוף השבוע". עם זאת, קירבי לא פירט אם החבילה תכלול גם טנקים, אך הדגיש כי ארצות הברית מתמקדת "בניסיון לוודא שלאוקראינה ניתן כל מה שצריך במאבק שלה".

במקביל, התייחס שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן לסיוע של ארצות הברית לאוקראינה ואמר: "ככל השתוקפנות התפתחה, כך גם העזרה שלנו לאוקראינה. אנחנו מוודאים שיש לה את כל מה שצריך כדי להלחם בתוקפנות הזו". את הדברים אמר בלינקן במסיבת עיתונאים עם שר החוץ הבריטי ג'יימס קלברלי, שם שיבח את הנכונות של לונדון לספק לקייב טנקים. גם מארק פ. קנסיאן, יועץ בכיר בבית הלבן לשעבר התייחס לצורך של הכוחות האוקראיניים בשטח לפגזים, וטען: "כאשר קו החזית רובו כעת נייח - ארטילריה הפכה לזרוע הלחימה החשובה ביותר".

המלחמה באוקראינה: גזרת באחמוט, דונייצק (צילום: רויטרס)
המלחמה באוקראינה: גזרת באחמוט, דונייצק. ארכיון | צילום: רויטרס

אמש, הטלחרף ההולנדי דיווח כי הולנד תשלח סוללת פטריוט לאוקראינה. זו תהיה סוללת הפטריוט השלישית שאוקראינה מקבלת, אחרי הסוללות שנשלחו מארצות הברית וגרמניה. לאחר הדיווח, נשיא אוקראינה זלנסקי בירך בנאומו הלילי את ההולנדים על ההחלטה.

בתחילת החודש, זלנסקי שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על המשך שיתוף הפעולה בין המדינות, בין היתר בהיבט הביטחוני. בנוסף, הם שוחחו על המתווה של אוקראינה לסיום המלחמה המתמשכת עם רוסיה. נזכיר, כי חודש קודם לכן - זלנסקי טען כי הוא שוחח עם נתניהו על אפשרות לאספקת מערכות הגנה אווירית - והוא "הבטיח לשקול זאת".

הבניין שהופצץ בעיר דנייפרו באוקראינה (צילום: רויטרס)
הבניין שהופצץ בעיר דנייפרו באוקראינה, שבת | צילום: רויטרס

בשבוע האחרון המלחמה באוקראינה הופכת קשה יותר. ביום שבת, לפחות 44 בני אדם נהרגו במתקפה על בניין מגורים בעיר דניפרו שבדרום מזרח אוקראינה. בעקבות ירי הטילים, משרד האנרגיה במדינה הודיע שאספקת החשמל נותקה למרבית האזרחים. זלנסקי בתגובה קרא למדינות העולם "לעצור את הרוע" - והוסיף: "פינוי הפסולת בדונייפרו נמשך. אנחנו נלחמים למען כל אדם וכל חיים. נמצא את כל מי שמעורב בטרור, כולם יישאו באחריות המירבית".

הדיווח על הסיוע הנוסף של ארצות הברית לאוקראינה, מגיע לאחר חבילת הסיוע הביטחונית בסך 45 מיליארד דולר לתמיכה באוקראינה - שאושרה בקונגרס בחודש שעבר. הסעיף, הוא חלק מחבילת התקציב בגובה 1.7 טריליון דולרים - להבטחת פעילות הממשל האמריקני עד ספטמבר 2023. אישור המענק, הגיע על רקע ביקורו של זלנסקי כמה ימים קודם לכן בוושינגטון, שם נפגש עם הנשיא ביידן. בנאום שנשא בקונגרס, אמר זלנסקי: "הכסף שלכם אינו צדקה, זוהי השקעה בביטחון העולמי ובדמוקרטיה שאנחנו מנהלים באופן האחראי ביותר".