צעד נואש או טקטיקה יעילה? מתקפת המל"טים המתאבדים ששיגר הבוקר (שני) הצבא הרוסי על קייב זרעה הרס רב בבירה האוקראינית, לאחר שארבעה נהרגו, מספר בני אדם נפצעו ובניינים רבים ספגו נזק רב. מומחים ברחבי העולם ניתחו את השימוש הגובר של רוסיה במל"טים איראניים ותהו - מדוע רוסיה משתמשת במל"טים מתאבדים באוקראינה?

איש שירות אוקראיני תופס מחסה כאשר נשמעת צפירת תקיפ (צילום: רויטרס)
איש שירות אוקראיני תופס מחסה כאשר נשמעת צפירת תקיפה אווירית במהלך | צילום: רויטרס

סיקור N12 בנושא:

"ב-13 השעות האחרונות, צבא אוקראינה הפיל לפחות 37 מל"טים אירניים מדגם 'שהאד-136' ושלושה טילי שיוט שנורו לשטחנו מעבר רוסיה", נמסר ממשרד הביטחון האוקראיני בעקבות המתקפה. השימוש הגובר של רוסיה במל"טים האיראניים מדגם "שהאד-136" משקף עוצמה - אך באותה נשימה גם חולשה. התקיפה הרוסית על קייב במהלך שעות העומס, עיר שלא הותקפה במשך חודשים עד לפני שבוע, זרעה הרס, פחד ובלבול בקרב האוכלוסייה האזרחית.

המל"טים האיראניים מדגם "שהאד-136" נכנסו לפעולה במלחמה הנוכחית באוקראינה רק לפני כחודש והינם מסוג "חימוש משוטט" - טילי שיוט קטנים בעלי יכולת הרס מוגבלת יחסית המסוגלים לשהות באוויר עד לזיהוי של מטרה פוטנציאלית. "הם מציעים דרך לרוסיה לגרום לעוד אבדות אזרחיות וצבאיות באוקראינה, אבל הם לא ישנו את אופי המלחמה", טוען ג'סטין ברונק, מומחה במכון השירותים המלכותיים המאוחדים של בריטניה. "מהירות האוויר שלהם איטית ביחס לטילי שיוט ותמיד יש סיכוי ליירט אותם, אך זה עדיין קשה", הוסיף.

שוטר עומד ליד גופת גבר שנהרג לאחר שמזל'ט ירה על בנ (צילום: AP)
שוטר עומד ליד גופת גבר שנהרג לאחר שמזל"ט ירה על בניינים בקייב | צילום: AP

ג'סטין קראמפ, מומחה צבאי ומנכ"ל חברת ייעוץ מודיעיני, טוען כי היתרון העיקרי שלהם הוא שקשה לזהות אותם: "הם עפים נמוך ואפשר לשלוח אותם בגלים, מה שהופך אותם להרבה יותר קשים ליירוט". נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, אמר שרוסיה קנתה כ-2,400 מל"טים איראניים מדגם זה, אך לפי ההערכות השימוש האינטנסיבי של רוסיה בהם גורם לכך שהם אוזלים במהירות.

לאחר שבשבוע שעבר רוסיה פתחה במתקפה זהה על קייב ועל עוד ערים מרכזיות באוקראינה, התקיפה היום עשויה להעיד על כך שרוסיה מתמודדת עם מחסור של טילים מונחים. גורמים במערב אישרו בתחילת השבוע את ההערכה האוקראינית לפיה הצבא הרוסי השתמש בלמעלה משני שליש מהטילים המונחים לטווח בינוני שברשותו. היו כמה קולות שטענו כי רוסיה משתמשת במל"טים האיראניים על מנת לפגוע במתקני אנרגיה משמעותיים ברחבי אוקראינה - במטרה להכות במדינה ולהקשות על האוכלוסייה האזרחית להתחמם עם תחילת החורף.

דמיטרו ומרינה תופסים מחסה בחניון הבניין בו הם מתגו (צילום: פאולה ברונשטיין, getty images)
דמיטרו ומרינה תופסים מחסה בחניון הבניין בו הם מתגוררים בעוד הב | צילום: פאולה ברונשטיין, getty images

בתוך כך, ההתקדמות האוקראינית, האיטית אך העקבית, בשדה הקרב לא מותירה לרוסיה הרבה ברירות. הכישלונות של כוחות היבשה הרוסיים במזרח ובדרום אוקראינה הובילו לכך שההתמקדות הרוסית עוברת בהדרגה לכיוון האוכלוסייה האזרחית מכיוון שזו, לפי ראותם, הטקטיקה היחידה שנותרה בעלת השפעה. התקפות מל"טים מהסוג שחוותה קייב הבוקר יעילות יותר נגד מטרות סטטיות אזרחיות מאשר מטרות צבאיות ניידות - ומבחינת רוסיה, ההשפעה על המלחמה גדולה יותר.