בכירים אמריקניים בממשל ביידן אישרו הלילה (שלישי) כי איראן כבר העבירה לרוסיה את המשלוחים הראשונים של המל"טים מתוצרת איראנית עבור המלחמה באוקראינה. יחד עם זאת, על פי המודיעין שהתקבל בארה"ב, רבים מהמל"טים התוקפים שהועברו לרוסיה חווים תקלות גדולות – וקיים ספק אם הם אכן צפויים להוות את "שובר השוויון" שהם יועדו להיות במלחמה, על רקע הדיווח על מתקפת נגד אוקראינית שהחלה אתמול באזור חרסון.

שיתוף הפעולה הביטחוני בין איראן ורוסיה ב-N12:

בימים האחרונים הגיעו מטוסי מטען מאיראן לרוסיה – והביאו עימם לפחות שני סוגים של מל"טים איראניים תוקפים מסוג "מוהאג'ר 6" ומל"טים מסדרת "שהאד" (129 ו-191). מדובר בכלי טיס המסוגלים לשאת חימוש מדויק ומתקדם, לפגוע במטרות מסוגים רבים, וגם לבצע משימות ריגול ומודיעין.

מל"טים איראניים התקפיים (צילום: רויטרס)
מל"טים איראניים התקפיים | צילום: רויטרס

בעוד שכלי הנשק המתקדמים הללו, שעל פי הדיווחים רוסיה רכשה מאות מהם, נועדו להביא לשינוי דרמטי בתמונת המלחמה באוקראינה – בארה"ב מעריכים כי המצב כרגע רחוק מלהיות כזה. דיווחי המודיעין מהימים האחרונים מלמדים כי ברבים מכלי הטיס התגלו בעיות טכניות שעשויות להשפיע על ביצועיהם. בבדיקות ראשוניות שנערכו בכלים ברוסיה – רבים מהם חוו כשלים של ממש, כך דווח בוושינגטון פוסט ובכלי תקשורת אמריקניים נוספים.

"יש כמה באגים במערכת", אמר גורם ביטחוני מערבי, שמדינתו, כך על פי הדיווח, עוקבת מקרוב אחר העברת המל"טים מאיראן לרוסיה. "הרוסים אינם מרוצים", הוא הוסיף, ונמסר כי חשיפת המדינה שממנה הוא מגיע עשויה לפגוע במידע מודיעיני רגיש.

המל''ט (צילום:  ATTA KENARE/AFP/GettyImages)
מל"ט מסוג "שאהד-129" מתוצרת איראן | צילום: ATTA KENARE/AFP/GettyImages
מל"טים איראניים התקפיים (צילום: רויטרס)
מל"טים איראניים התקפיים | צילום: רויטרס

בשלב זה עדיין לא ברור מה המקור לתקלות והכשלים הטכניים של המל"טים האיראניים שהגיעו לידי רוסיה. אחת ההערכות היא כי אולי נפגעו במהלך העברתם לרוסיה. בכל מקרה, בכירי מודיעין מעריכים כי מדובר רק במשלוח הראשון – וכי צפויים משלוחים נוספים.

לאורך הימים האחרונים נערך באיראן תרגיל מל"טים אדיר במעורבות כל זרועות הביטחון המקומיות, לצד נציגים ממדינות נוספות, בהן גם רוסיה. במהלך התרגיל נעשה שימוש במאות מל"טים – והוא נועד, כך על פי הדיווחים באיראן, להוות "תצוגת כוח" של היכולות האיראניות המתקדמות.

כבר בחודש יולי דיווחו האמריקנים לראשונה על עסקת העברת המל"טים הנרקמת בין איראן לרוסיה, במסגרת העובדה כי מדובר בשתי מדינות הנתונות לסנקציות מערביות נרחבות. על פי דיווחים שונים, בחודשים יוני ויולי ביקרו משלחות צבאיות רוסיות באיראן והתרשמו מהמל"טים – ואף קיבלו הדרכה כיצד להפעילם. עוד דווח כי לאורך השבועות האחרונים עברו גורמי ביטחון רוסיים הדרכה ואימונים באיראן בהפעלת המל"טים.

עסקת העברת המל"טים המתקדמים מאיראן לרוסיה מסמלת זינוק של ממש בשיתוף הפעולה הביטחוני, אך גם שיתוף פעולה בתחומים נוספים, בין שתי המדינות. ב-9 באוגוסט שיגרה סוכנות החלל הרוסית מבסיס החלל הגדול בקזחסטן לוויין איראני מתקדם – שצפוי להביא לזינוק של ממש ביכולות המודיעין האיראניות באזור, ובנוסף צפוי לשמש גם את הרוסים במלחמה באוקראינה.

מל"טים איראניים התקפיים (צילום: רויטרס)
מל"טים איראניים התקפיים | צילום: רויטרס
מל"טים איראניים התקפיים (צילום: רויטרס)
מל"טים איראניים התקפיים | צילום: רויטרס

לאורך התקופה האחרונה חווה צבא רוסיה בעיות רבות במלחמה באוקראינה, ואתמול דווח כי כוחות הצבא האוקראיני הצליחו לפרוץ את קווי ההגנה של הרוסים בעיר חרסון שבדרום המדינה. על פי ההערכה, המל"טים האיראניים מיועדים להביא לשינוי של ממש בתמונה המלחמה – ובראש ובראשונה לסייע לרוסים לפגוע במערכות הארטילריה המתקדמות מסוג HIMARS, שהועברו לקייב מארה"ב – ומהוות יתרון דרמטי בשדה הקרב.