היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, ג'ק סאליבן, טען בתדרוך בבית הלבן שקיים אמש (שני) שרוסיה פונה לאיראן כדי לספק לה מאות כלי טיס בלתי מאוישים, כולל כטב"מים בעלי יכולת התקפית. לפיו, רוסיה מעוניינת להשתדרג מיידית בכלי נשק נוספים להמשך הלחימה שלה באוקראינה.

"המידע שלנו מצביע על כך שאיראן מתכוונת לספק לרוסיה מאות כטב"מים, כולל כטב"מים בעלי יכולת תקיפה, בזמן הקרוב", התריע סאליבן. הוא ציין כי לארה"ב עוד אין מידע מדויק לכך שאיראן סיפקה לרוסיה את אחת ממערכות הנשק, אך חשף שיש בידי המודיעין האמריקני מידע על כך שצבא איראן מתכוון לאמן את הכוחות הרוסיים על השימוש במערכות שלהם, כבר בחודש הקרוב. לדבריו של סאליבן, ההפצצות הכבדות של הצבא הרוסי באוקראינה בשבועות האחרונים "גובות מחיר לתחזוקה של הנשק שלו".

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן (צילום: AP)
ישתתף בפסגה וירטואלית מרובעת בביקורו השבוע במזרח התיכון, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן | צילום: AP

ולדימיר פוטין (צילום: AP)
זקוק לעזרת האיראנים? נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין | צילום: AP

בתדריך ציין סאליבן שאיראן סיפקה בעבר כלי טיס בלתי מאוישים גם למורדים החות'ים בתימן - כדי שיתקפו את ערב הסעודית. "איראן משכללת את כוח הלחימה שלה עם המטוסים הבלתי מיואשים", טען סמואל בנדט, אנליסט צבאי מצוות האסטרטגיה של CNA. לטענתו, בעבר ישראל סיפקה כטב"מים לרוסיה - אך מאז המלחמה באירופה, הרוסים חיפשו ספק חדש.

לפי הדיווח ב-AP, חשיפת המידע המודיעיני של ארה"ב הגיעה לאחר שישראל וסעודיה התנגדו להצטרף למאמץ העולמי להטיל סנקציות על רוסיה, ולכן חשוב שהן ידעו שרוסיה נעזרת בסיוע של האויבת מספר אחת שלהן - איראן. 

חייל אוקראיני, אוקראינה (צילום: רויטרס)
חייל אוקראיני, אוקראינה | צילום: רויטרס

שלשום הודיע סאליבן שהנשיא ביידן ישתתף בפסגה וירטואלית מרובעת בהשתתפות מנהיגי ישראל, איחוד האמירויות והודו במהלך ביקורו השבוע בישראל ובמדינות נוספות במזרח התיכון. סאליבן אמר לכתבים שהפסגה תתמקד בביטחון תזונתי בין-לאומי. "ביידן מעוניין לעזור לישראל להשיג אינטגרציה עמוקה יותר במזרח התיכון, אבל כל נורמליזציה עם ערב הסעודית עשויה לקחת זמן רב", הבהיר סאליבן.