על רקע הפצרותיה של אוקראינה במדינות המערב לספק לה מערכות הגנה מתקדמות, בניו יורק טיימס דיווחו אמש (רביעי) כי ישראל מספקת לאוקראינה מידע מודיעיני בסיסי על המל"טים האיראניים שבהם רוסיה משתמשת בשדה הקרב, כך לפי גורם אוקראיני בכיר. בנוסף, בכיר במשרדו של הנשיא זלנסקי הודיע כי רוסיה תקפה באמצעות המל"טים שלה מתקני תשתית מרכזיים בקייב - וגרמה נזק רב.

המלחמה באוקראינה (צילום: AP)
המלחמה באוקראינה | צילום: AP

סיקור N12 בנושא:

בדיווח נכתב כי אוקראינה ביקשה מישראל סיוע בדמות אספקת מערכות הגנה אווירית, לאור ההצלחות השונות של כיפת ברזל ומערכות ההגנה הנוספות, אך ישראל סירבה - בשל הנוכחות הצבאית הרוסית בסוריה. עם זאת, הגורם האוקראיני הבכיר טען כי ישראל אכן מסייעת לאוקראינה בדמות שיתוף במידע מודיעיני על מל"טים מתוצרת איראנית, שהועברו לרוסיה ונכנסו לשימוש במלחמה לפני כ-3 חודשים.

מל"טים איראניים התקפיים (צילום: רויטרס)
מל"טים איראניים התקפיים | צילום: רויטרס

לצד זאת, הגורם האוקראיני הוסיף כי חברה ישראלית פרטית מספקת לאוקראינה צילומי לוויין של עמדות צבאיות רוסיות, אך בדיווח לא ציינו את שם החברה. לפי הצבא האוקראיני, רק אתמול יירט הצבא תשעה מל"טים מתוצרת איראנית.

בתוך כך, באוקראינה דיווחו על "מבול של תקיפות רוסיות". קירילו טימושנקו, סגן ראש הלשכה של הנשיא זלנסקי, סיפר כי מתקני תשתית מרכזיים ספגו נזק רב כתוצאה מתקיפות המל"טים של רוסיה.

לאורך הימים האחרונים מפגיזה רוסיה שורת מטרות ויעדים אזרחיים בערי אוקראינה - בעוצמה ואינטנסיביות שלא נראו אולי מאז הימים הראשונים למלחמה, עם תחילת הפלישה בסוף פברואר. המטרות של התקיפות ברורות: יעדים אזרחיים בתחומי התשתיות, האנרגיה והממשל. יחד עם זאת, לאחר יותר משבעה חודשי מלחמה וסנקציות קשים, רוסיה סובלת ממחסור גדול של תחמושת – והשקעה נרחבת במטרות ללא חשיבות צבאית עשויה לאותת כי ייתכן שהיא קרובה למיצוי המהלכים הצבאיים שלה.

תמונות לוויין חושפות את היערכות הכוחות הרוסיים בשט (צילום: ImageSat International (ISI))
תמונות לוויין חושפות את היערכות הכוחות הרוסיים בשטח | צילום: ImageSat International (ISI)

בחודש יולי האחרון, דיווח הוושינגטון פוסט כי לפי בכירי מודיעין מערביים, רוסיה החלה לעשות שימוש במל"טים מתוצרת איראנית במסגרת המלחמה באוקראינה. הפרשן הבכיר של העיתון, דיוויד איגנציוס, התייחס לדברים – בהמשך להודעות של הממשל האמריקני בעניין. כזכור, ב-16 ביולי חשף היועץ האמריקני לביטחון לאומי כי איראן נערכת להעברת מל"טים התקפיים לרוסיה עבור המלחמה באוקראינה, ובכירים ביטחוניים רוסים כבר ביקרו באיראן פעמיים לפחות לקראת סיכום ההעברה.

לפי הדיווח, מטוסי מטען מאיראן נחתו ברוסיה – והביאו עימם לפחות שני סוגים של מל"טים איראניים תוקפים מסוג "מוהאג'ר 6" ומל"טים מסדרת "שהאד" (129 ו-191). מדובר בכלי טיס המסוגלים לשאת חימוש מדויק ומתקדם, לפגוע במטרות מסוגים רבים, וגם לבצע משימות ריגול ומודיעין.

עם זאת, על פי המודיעין שהתקבל בארה"ב, רבים מהמל"טים התוקפים שהועברו לרוסיה חווים תקלות גדולות – וקיים ספק אם הם אכן צפויים להוות את "שובר השוויון" שהם יועדו להיות במלחמה. בעוד שכלי הנשק המתקדמים הללו, שעל פי הדיווחים רוסיה רכשה מאות מהם, נועדו להביא לשינוי דרמטי בתמונת המלחמה באוקראינה – בארה"ב מעריכים כי המצב רחוק מלהיות כזה. דיווחי המודיעין מלמדים כי ברבים מכלי הטיס התגלו בעיות טכניות שעשויות להשפיע על ביצועיהם. בבדיקות ראשוניות שנערכו בכלים ברוסיה – רבים מהם חוו כשלים של ממש, כך דווח בוושינגטון פוסט ובכלי תקשורת אמריקניים נוספים.