אוקראינה בסדרת ניצחונות במחוז חרקוב: קייב פרסמה היום (שבת) תמונות שבהן נראים חייליה מניפים את דגל אוקראינה בקופיאנסק, העיר שבה מתכנסים קווי רכבת המקשרים בין רוסיה למזרח אוקראינה. הדיווחים האחרונים בערוצי הטלגרם הרוסיים, כולל אלו המשויכים לקבוצת וגנר, טוענים כי חיילי הצבא הרוסי נטשו ללא קרב את העיירה סבטובו - כ-60 ק"מ ממזרח לקופיאנסק. בדיווחים נוספים נטען כי גם העיר לימן ננטשה ללא קרב. נקודת ביקורת ראשונה הוקמה בעיר איזיום.

הדבר עשוי להעיד יותר מכל על עוצמת המתקפה האוקראינית והיקף הבהלה הרוסית, לצד ההבנה כי כוחם באזור מוגבל למדי. ההתקדמות האוקראינית חדרה את הנתיב הלוגיסטי הראשי של מוסקבה ובקייב אומרים כי חלק מכוחות הצבא האוקראיני התקדמו "עשרות קילומטרים דרומה". יועצו הבכיר של זלנסקי הצהיר: "תחילת הסוף של האימפריה הרוסית הברברית".

מלחמת רוסיה אוקראינה: כוחות אוקראיניים בקופיאנסק (צילום: רויטרס)
כוחות אוקראיניים בקופיאנסק | צילום: רויטרס
לוחם אוקראיני במחוז חרקוב (צילום: רויטרס)
חייל אוקראיני במחוז חרקוב | צילום: רויטרס
הרס בחרקוב (צילום: רויטרס)
הרס בחרקוב | צילום: רויטרס

עיתונאי רויטרס שמדווח מהשטח העצום שנכבש מחדש בימים האחרונים על ידי הכוחות האוקראינים ציין כי המשטרה האוקראינית מפטרלת בין העיירות שנכבשו ומגלה בעמדות הרוסיות הנטושות ארגזים מלאי תחמושת. נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי טען כי יותר מ-30 יישובים שוחררו בחזית הצפון-מזרחית.

נטליה פופובה, יועצת למושל חרקוב, שיתפה תמונות בפייסבוק של חיילים שאוחזים בדגל האוקראיני מול בניין העירייה של קופיאנסק. דגל רוסיה מונח לרגליהם. "קופיאנסק היא אוקראינה. תהילה לכוחות המזוינים של אוקראינה", כתבה.

באחד מעשרות הכפרים שנכבשו מחדש בחרקוב תיעדה רויטרס כלי רכב שרופים הנושאים את הסימון הצבאי הרוסי Z, וערימות של אשפה ותחמושת בעמדות שהרוסים נטשו בחיפזון. הכתובת "שלום לכולם, אנחנו מרוסיה" רוססה על אחד הקירות, ושלוש גופות שכבו בשקיות לבנות בחצר.

מפקד המשטרה האזורי, וולודימיר טימושנקו, ציין כי המשטרה האוקראינית בדקה את זהותם של תושבים מקומיים שחיו תחת כיבוש רוסי מאז היום השני לפלישה. "התפקיד הראשון הוא לספק להם עזרה", אמר לרויטרס. "התפקיד השני הוא לתעד את הפשעים שביצעו הפולשים הרוסים בשטחים שכבשו זמנית".

לכידת חלק מקופיאנסק עשויה להותיר אלפי חיילים רוסים לכודים בחזית ומנותקים מאספקה, כולל באיזיום – המרכז הלוגיסטי הראשי של רוסיה בצפון-מזרח אוקראינה. רוסיה הודתה כי קו החזית שלה נפרץ בחרקוב, אך הדגישה כי היא מזרימה כוחות נוספים לתגבר את האזור.