מתקפת הנגד של האוקראינים מתקדמת במהירות שיא: צבא אוקראינה הצליח להתקדם מרחק של יותר מ-60 ק"מ מזרחה ולכבוש מחדש יותר מ-1,000 קמ"ר של שטח מידי הצבא הרוסי בלחימה במחוז חארקוב, בצפון-מזרח המדינה. המתקפה האוקראינית באזור מסתמנת כמתקפה עם קצב ההתקדמות הגבוה והמהיר ביותר של האוקראינים מאז תחילת המלחמה. מוקדם עדיין לומר כיצד תסתיים המתקפה ומה תהיה תרומתה לתמונת המלחמה הכוללת, אך לפי שעה ניכר כי קייב הצליחה להנחית מכה אדירה ואולי אף חסרת תקדים על צבא רוסיה.

נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי אמר הלילה (שבת) כי צבא אוקראינה הצליח לשחרר יותר מ-30 יישובים בגזרה הצפון-מזרחית במחוז חארקוב. בין היתר, הצליחו האוקראינים לכבוש אתמול את העיר קופיאנסק, שנחשבת לצומת דרכים חשוב עבור הכוחות הרוסיים באזור – ועד לפני ימים אחדים הייתה בעומק של כ-60 ק"מ בשטח הכיבוש הרוסי. על פי חלק מהדיווחים שפורסמו במהלך הלילה, הכוחות האוקראיניים הצליחו להיכנס גם לתוך העיר איזיום – אחת הגדולות במחוז חארקוב והעיר שנחשבת לאחד המרכזים הצבאיים והלוגיסטיים הגדולים ביותר של צבא רוסיה באזור.

כוחות אוקראיניים באזור חארקוב (צילום: ap)
כוחות אוקראיניים באזור חארקוב | צילום: ap

ההתקפה במחוז חארקוב מגיעה במקביל למתקפת הנגד שמנהל הצבא האוקראיני במחוז חרסון בדרום המדינה. גם שם מצליחים האוקראינים לרשום הישגים מרשימים ועד עתה הצליחו לשחרר ככל הנראה עשרות יישובים, אולם בגזרה זו ההתקדמות מתרחשת בקצב מדוד הרבה יותר. אחת ההערכות היא כי הרוסים העבירו כוחות גדולים מחזיתות הלחימה במזרח למטרות הגנה בדרום – מה שהותיר את החזיתות בחארקוב ודרומה משם בדלילות יחסית של כוחות.

 

 

ההתקדמות המהירה של האוקראינים בחארקוב עשויה ללמד על הפתעה גדולה בקרב הכוחות הרוסיים, שככל הנראה האמינו וציפו כי הלחימה תתרכז בשלב זה בעיקר בדרום. המשמעות העיקרית המסתמנת מהבליץ הנרחב של צבא אוקראינה במחוז חארקוב הוא כי ייתכן כיתור נרחב של כוח רוסי בהיקף של עשרות אלפי לוחמים. במצב כזה, ייאלצו מקבלי ההחלטות במוסקווה ובראשם הנשיא ולדימיר פוטין להתמודד עם דילמה מרכזית: אם להסיג את הכוחות האדירים המוצבים שם ולהתמודד עם המשמעויות הקשות של נסיגה ו"התקפלות", כולל ביקורת אדירה מבית שאולי אף עשויה לזעזע את הקרמלין – או לחילופין להשאיר את הכוחות במקומם ולהעמיד אותם בסכנה אדירה.

 

 

העדות הטובה ביותר להצלחת ההתקדמות של הכוחות האוקראיניים במחוז חארקוב התקבלה אתמול דווקא מכיוונו של ויטאלי גנאצ'ב, המושל מטעם שלטון הכיבוש הרוסי במחוז חארקוב. "האויב האוקראיני מתקדמים באופן מאוד מהיר וחד", אמר. "אנחנו מצליחים לעכב אותם ככל הניתן, אבל כמה יישובים כבר נפלו לידיהם".

למרות שבמחוז חרסון נרשם קצב התקדמות איטי ומדוד הרבה יותר מהקצב של הצבא האוקראיני במחוז חארקוב, גם שם נרשמת הצלחה לא מבוטלת – ובמהלך הימים האחרונים שוחררו שם כמה כפרים ועיירות. על פי הדיווחים משם, צבא אוקראינה קרוב להשלמת משימת ניתוק הכוחות הרוסיים הממוקמים בגדה המערבית של נהר הדנייפר. ניתוק הלוחמים הרוסים בחרסון מקווי האספקה של אזור הכיבוש הרוסי בדרום אוקראינה, יחד עם כיתור הכוחות הגדולים באיזיום שבמחוז חארקוב, עשוי להנחית מכה אדירה על מאמץ הלחימה הרוסי באוקראינה כולה.

המלחמה באוקראינה (צילום: AP)
המלחמה באוקראינה | צילום: AP

במקביל, מתרבים הדיווחים כי צבא אוקראינה רושם בימים האחרונים התקדמות בחזית נוספת במזרח אוקראינה – מדרום למחוז חארקוב. על פי אותם דיווחים, כוחות הצבא האוקראיני התקדמו לעבר העיר לימן במחוז דונייצק, שנכבשה לפני כמה שבועות עלי ידי הצבא הרוסי.

לאחר הדיווחים אתמול על ההתקדמות האוקראינית האדירה במחוז חארקוב, החלו לפרסם ברוסיה קטעי וידאו של תגבורת רוסית שנשלחת לאזור – במטרה לסייע לכוחות במקום להתמודד עם מתקפת הנגד האוקראינית. לפי העולה מן התיעודים השונים, עד עתה נשלחו כוחות רגליים וקלים בלבד לאזור, וכוחות רגליים נוספים הועברו במסוקים לעיר איזיום. למרות זאת, לפי שעה לא נראה כי הרוסים מצליחים לשלוח טנקים וכוחות משוריינים לאזור.

מלחמת רוסיה אוקראינה (צילום: AP)
המלחמה באוקראינה | צילום: AP

על רקע ההתעקשות הנמשכת של פוטין והשלטונות במוסקווה שלא להורות על גיוס נרחב ברחבי רוסיה, המתקפה האוקראינית מבליטה את מצוקת כוח האדם של הרוסים. על פי ההערכות של האמריקנים כבר מלפני כמה שבועות, צבא אוקראינה איבד מתחילת המלחמה 85-80 אלף חיילים שנהרגו, נפצעו ונפלו בשבי. יחד עם מתקפת הנגד האוקראינית בשבוע האחרון, ניכר כי המספר צפוי לעלות בקצב גבוה – וספק אם הרוסים יוכלו לעמוד בנזק בהיקף שכזה. על רקע הדברים האלה שבות ועולות בימים האחרונים ההערכות כי רוסיה עשויה לעשות שימוש בנשק גרעיני טקטי, דברים שאמר גם מפקד צבא אוקראינה, ואלרי זאלוז'ני.