מרינה אובסיאניקובה, העורכת בטלוויזיה הממלכתית ברוסיה שהפגינה נגד המלחמה באוקראינה ונעצרה, נקנסה ב-213 אירו, כך דווח הלילה (בין שלישי לרביעי) ברשת Sky News הבריטית. אובסיאניקובה נעצרה לאחר שהניפה שלט שעליו נכתב "לא למלחמה" במהלך שידור חי במהדורת החדשות.

למרות החשש שתואשם בהפרת החוק הדרקוני החדש ברוסיה נגד הפצת ידיעות כוזבות לגבי המלחמה, היא עמדה רק בפני אישומים של הפגנה במקום אסור. עם זאת, ב-Sky News מדגישים שזה לא ברור עדיין אם אובסיאניקובה תעמוד בהמשך בפני אישומים נוספים שעלולים לגזור עליה עונשים כבדים הרבה יותר.

מרינה אובסיאניקובה, עיתונאית רוסיה (צילום: מתוך טוויטר)
אובסיאניקובה עם עורך דינה בבית המשפט | צילום: מתוך טוויטר
מרינה אובסיאניקובה העיתונאית פורצת בשידור חי (צילום: מהדורה הראשונה, חדשות 12)
השלט שהניפה העיתונאית | צילום: מהדורה הראשונה, חדשות 12

בינתיים, נציבות זכויות אדם של האו"ם קראה לשלטונות ברוסיה לוודא שהעיתנואית "לא תספוג פעולות נקם רק מפני שמימשה את זכותה לחופש ביטוי". ראש ארגון זכויות האדם הרוסי אגורה אמר שאובסיאניקובה נעצרה ונלקחה לתחנת משטרה במוסקבה.

החוק שלפיו בעולם פחדו שאובסיאניקובה תורשע התקבל ב-4 במרץ. הוא הופך כל פעולה פומבית שמטרתה "להכפיש" את צבא רוסיה ללא חוקית, ואוסר על הפצת ידיעות כוזבות או "הפצה פומבית של מידע כוזב מכוון על פעולותיו של הצבא הרוסי". מי שעובר על החוק הזה ברוסיה עלול לקבל עונש מאסר של עד 15 שנים.