ההמתנה הסתיימה: אחרי שבועות ארוכים של ציפייה והכנות זה קרה - נשיא ארה"ב ברק אובמה נחת בצהריים בישראל לביקור ראשון שלו כנשיא מאז נכנס לראשונה בשערי הבית הלבן לפני יותר מארבע שנים. את הביקור אנו מעבירים בשידור חי במהלך כל היום באתרי חדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הנשיא האמריקני ירד ממדרגות המטוס לקראת השעה 12:30. לאחר שנשמעו ההימנונים של שתי המדינות, עלה על הפודיום הקטן שהוכן עבורו והפתיע בעברית רהוטה: "טוב להיות שוב בארץ", אמר מנהיג המעצמה החזקה ביותר בעולם. אובמה הדגיש בנאומו את המחויבות ואת הקשר העז בין שתי המדינות. "הברית בינינו הופכת אותנו לחזקות יותר - היא ניצחית", הדגיש.

קבלת פנים ע"י רה"מ והנשיא פרס
"טוב להיות פה", אובמה ונתניהו | צילום:

"כשהתחלתי את כהונתי השנייה כנשיא, הודעתי שזוהי תחנתי הראשונה, ולא במקרה", הדגיש אובמה. "הרוחות החדשות באזור מביאות תקווה וגם סכנות. אני רואה בביקור הזדמנות לחזק את הקשר בינינו".

דקות קודם לכן נפתחה דלת המטוס - הנשיא ניפנף בידו לקהל הרב שהתקבץ סביב, ופגש את הנשיא פרס וראש הממשלה נתניהו שהמתינו לו בקצה השטיח האדום. "טוב לראות אותך שוב", אמר לנתניהו. "נהדר להיות פה שוב", אמר אובמה לפרס.

אך נראה שאובמה לא הצליח לשכוח את צרותיו מבית. "זה טוב להתרחק קצת מהקונגרס", התבדח עם נתניהו בשיחה שאולי לא היתה אמורה להיקלט במיקופונים של כלי התקשורת. לאחר מכן המשיך ולחץ את ידיהם של שרי ממשלת ישראל, אובמה הראה כצפוי בקיאות רבה במכובדים שלחצו את ידו ושוחח מעט עם כל אחד ואחד מהם.

המהלך שיבלום את נתניהו? (צילום: חדשות 2)
"מצפה לעבוד איתך", נתניהו | צילום: חדשות 2

פרס: "תמיכתך בנו איתנה כסלע"

ראשון הנואמים היה הנשיא פרס שפנה אל מקבילו האמריקני ובירך אותו על הגעתו לישראל. "בעת שלום ובעת מלחמה, תמיכתך בנו איתנה כסלע", הודה פרס לאובמה. "העם בישראל ציפה לך ורוצה שתרגיש בבית".

ראש הממשלה נתניהו, שבכהונה הראשונה יוחסה לו מערכת יחסים לא פשוטה עם אובמה, עלה לאחר מכן לדוכן והודה לנשיא על החלטתו לבקר באזור. "בחרת לבוא לכאן בתחנה הראשונה שלך מחוץ לארה"ב, תודה על כך שאתה לצידנו", פנה נתניהו לעמיתו.

"אני מצפה לעבוד עמך בארבע השנים הבאות כדי שהברית תתחזק יותר", אמר ראש הממשלה נתניהו. "בביקור ההיסטורי הזה תהיה לך ההזדמנות לראות צד אחר של ישראל, תראה עבר הווה עתיד ואדמה קטנטנה כל כך שהתירה חותם גדול על ההיסטוריה".

היסטוריה של ביקורים. צפו (צילום: צילום: אבי אוחיון לע"מ)
מתמודדים עם החום, אובמה ונתניהו | צילום: צילום: אבי אוחיון לע"מ

נתניהו לא ויתר גם על חוש ההומור בנאום הקצר. הוא סיפר לאובמה כי צפה בריאיון עימו ששודר בערוץ 2 בו אמר כי היה מעוניין לטייל ברחובות תל אביב במסווה. "בחרנו לך כמה בארים בעיר והכנו לך שפם מזוייף", אמר ראש הממשלה לקול צחוקו של הנשיא.

לאחר שלב הנאומים, המשיך הנשיא בליווי ראש הממשלה וצמרת הביטחונית בישראל לסקירה של מערכת ההגנה האווירית כיפת ברזל, בה תמכו האמריקנים בשנים האחרונות באופן גורף. אובמה לחץ יד לכל אחד מהחיילים הצעירים שעמדו לפניו והציגו לו את המערכת ואף החליף מספר מילים איתם.

החום הישראלי והסיור הארוך תחת השמש הקופחת הכניע גם את המנהיג החזק בעולם שפשט את הז'קט שלו והניח אותו על כתפו. ראש הממשלה נתניהו שליווה אותו לכל אורך הדרך ניצל את ההזדמנות לתמונה מעט פחות רשמית והוריד גם הוא את החלק העליון של חליפתו. משם המשיך הנשיא באמצעות המסוק למנוחה קלה במלון המלך דוד בירושלים. 

התרגשות ברשת הקשר: "מבקשים אישור לנחות"

דקות ספורות קודם לכן נחת המטוס הנשיאותי - "האייר פורס 1" בנמל התעופה בן גוריון, שם נפרס השטיח האדום והתזמורת המסורתית תערוך לאובמה את קבלת הפנים הממלכתית בהשתתפות נשיא המדינה שמעון פרס וראש הממשלה נתניהו. ברשת הקשר האווירית נשמעו טייסי המטוס המפורסם כשהם מבקשים אישור לנחות - בדרכם לקרקע. המרחב האווירי של ישראל נסגר בזמן ההגעה לכ-20 דקות על מנת לאפשר למטוס הנשיאותי לנחות ללא הפרעות.

מה אפשר ללמוד מהנאומים? (צילום: חדשות 2)
ביקור היסטורי בישראל | צילום: חדשות 2

כחלק מההכנות הוקם בנמל התעופה מתחם המותאם לכ-250 מוזמנים, 250 אח"מים, 300 עיתונאים מישראל ומהעולם ו-200 בעלי תפקידים. במקום הונח שטיח אדום באורך 80 מטרים, טריבונה מקורה עם 250 מקומות ישיבה, במת עיתונאים מקורה, בימת צלמים מקורה, בימת נאומים, מתחם לניידות שידור, אוהל לעיתונאים וחדרי פיקוד מיוחד. גם שרי ממשלת ישראל הנמצאים במקום התכנסו בשעה מוקדמת באוהל ה-VIP הממוזג שהוכן לכבוד האירוע. גם ראש הממשלה נתניהו הגיע מוקדם למקום והחל לעבור על הנאום שישא בו יברך את אובמה.

בימים האחרונים הושלמו ההכנות המקיפות בנמל התעופה לקראת הגעתו של אובמה ואתמול נערכה החזרה הגנרלית לקראת הטקס המיוחד. הבוקר הוצבו במקום עשרות מאבטחים גלויים וסמויים, אנשי CIA ו-FBI הגיעו גם הם למקום מבעוד מועד על מנת להיערך לכל תרחיש אפשרי.

מי שמוטרד מהביקור יותר מכל הם תושבי ירושלים שייאלצו להיאבק בפקקי התנועה ובעומס בכבישים במהלך הימים הקרובים. על מנת להתמודד עם הלחץ הצפוי, נפתח אתמול מרכז מידע משטרתי מיוחד שנועד להעניק את המענה הנחוץ לתושבים הלחוצים.

אובמה בישראל - הסיקור המלא:

אובמה הסיר את הז'קט - נתניהו אחריו

בתי הקפה בירושלים מחכים להזמנה נשיאותית

ביקור אובמה: באנימציה הכל ורוד

המשטרה פתחה מרכז מידע: "20 שיחות בדקה"

צפו: מסלול יומו הראשון של אובמה בישראל

אילו כבישים ייסגרו היום (רביעי) לתנועה

לו"ז צפוף, הסוגייה הדחופה - סוריה

גלעד שליט: "אובמה, שלח את אחינו יהונתן!"

הווידאופדיה: מי אתה ברק אובמה?

מבצע צבאי: כך יאובטח אובמה