ארונה של תאצ'ר (צילום: רויטרס)
ארונה של תאצ'ר | צילום: רויטרס

מרגרט תאצ'ר, ראש ממשלת בריטניה לשעבר, שהלכה לעולמה בשבוע שעבר מובאת למנוחות בלונדון. ההלוויה של "אשת הברזל" היא הגדולה ביותר שנערכה בבירה הבריטית מאז מותה של המלכה האם אליזבת בשנת 2002. משתתפים בה למעלה מ-2,000 מוזמנים ממדינות רבות, כולל ראש הממשלה נתניהו שיעמוד בראשות המשלחת הישראלית. נתניהו אמר בעבר כי תאצ'ר מהווה מודל למנהיגות בעיניו, ולאחר מותה אמר כי הייתה ידידה איתנה של ישראל. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו בשידור ישיר את מסע ההלווייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מאות מנהיגים, שרי חוץ ושגרירים מתרכזים בקתדרלת סנט פול שבמרכז לונדון, בניהם גם ראש ממשלת ישראל ורעייתו שישתתפו בהלוויה הפוליטית הגדולה ביותר שנערכת בעיר באז הלווייתו של ווינסטון צ'רצ'יל, גם אם וגם היום - השעון המוכר יישאר דומם בזמן ההלוויה.

ארונה של תאצ'ר חולף ברחובות הבירה הבריטית, מול עשרות אלפי התומכים והסקרנים, שלמרות היום הסגרירי נאספו כדי ללוות את ראש הממשלה הבריטית. יותר מארבעת אלפים שוטרים מאבטחים את הטקס, בנוסף לאנשי הכוחות המיוחדים שנפרסו סביב מסלול ההלוויה במטרה למנוע אירועים חריגים.

מנהיגים מכל העולם חולקים כבוד (צילום: AP)
מנהיגים מכל העולם חולקים כבוד | צילום: AP

הלוויה של תאצ'ר היא המפוארת ביותר שנעשתה לראש ממשלה בריטי במאה ה-20, זולת ויסנטון צ'רצ'יל. מחיר ההלוויה הזאת, על פי סוכנות הידיעות רויטרס היא 10 מיליון ליש"ט שהם 15 מיליון דולר. לצד ביקורת חריפה על ההוצאה הכספית הגדולה, תומכיה סבורים שבגלל התפקיד הרם שמילאה בהיסטוריה המודרנית של האומה הבריטית, היא ראויה להלוויה בסדר גודל שכזה.

באופן יוצא דופן משתתפים בהלוויה גם המלכה אליזבת ובעלה פיליפ, מה שמעיד בין השאר על היחסים הטובים ששררו בין תאצ'ר למלכה בתקופת כהונתה. מלבד המלכה משתתפים בהלוויה כל ראשי ממשלת בריטניה לשעבר שעודם בחיים - בראון, בלייר ומייג'ור, לצד ראש הממשלה המכהן קמרון. בנוסף הגיעו גם בני משפחתו של נשיא ארה"ב לשעבר רונלד רייגן, בעל הברית הוותיק של תאצ'ר.

בני הזוג נתניהו (צילום: רויטרס)
רה"מ נתניהו ורעייתו בהלוויה | צילום: רויטרס

כיהנה כרה"מ בין 1979 ל-1990

תאצ'ר החלה את הקריירה הפוליטית שלה בשנות ה-50 השמרניות, תקופה שבה נשים כמעט ולא התערבו בפוליטיקה בבריטניה. בשנים של דעיכה כלכלית ותסיסה חברתית בממלכה תאצ'ר התקדמה בפוליטיקה כשהיא שברה תקרות זכוכית אחת אחרי השנייה: היא האישה הראשונה שמונתה לשרת החינוך, הראשונה שנבחרה לראשות מפלגה ובשנת 1979 - לאישה הראשונה שנבחרה להנהיג מדינה באירופה.

כראש ממשלה היא הנהיגה קו כלכלי שמרני: הפרטה והסרת הפיקוח הממשלתי על המשק, שכונו לימים על שמה - תאצ'ריזם. מהלכיה גרמו לצמיחה כלכלית וליציאה ממיתון ממושך, אך גם העלו את האבטלה והאינפלציה בממלכה. היא ניהלה מלחמה חסרת פשרות בוועדי העובדים החזקים של בריטניה, כשמאבקה הנודע ביותר היה נגד ועד כורי הפחם, ששבת למעלה משנה אך לא שבר את אשת הברזל, למרות הפרות סדר נרחבות ותסיסה חברתית בחלקים של הממלכה. למרות שעברו כמעט 30 שנים מאז שביתת הכורים, רבים מאלו שהפגינו שמחה לאיד אחרי מותה היו כורים ובני משפחותיהם.

הלוויה הפוליטית הכי גדולה מאז צ'רצ'יל (צילום: רויטרס)
הלוויה הפוליטית הכי גדולה מאז צ'רצ'יל | צילום: רויטרס

מדיניות החוץ שלה הייתה קשוחה גם היא. כשפלשה ארגנטינה לאיי פוקלנד, מושבה בריטית נידחת ובה 2,000 תושבים בלבד בדרום האוקיינוס האטלנטי, תאצ'ר שלחה את הצבא המלכותי לכבוש את האיים בחזרה. היא הובילה יחד עם בעל בריתה האידיאולוגי, נשיא ארה"ב דאז רונלד רייגן, מדיניות נוקשה מול ברית המועצות שתרמה לקריסת הגוש המזרחי.

"אשת הברזל" שהתנגדה לאימוץ האירו וכבשה את איי פוקלנד

תאצ'ר התנגדה לשילוב מעמיק של בריטניה באיחוד האירופי. היא סירבה להעביר סמכויות מהפרלמנט הבריטי לפרלמנט האירופי והובילה את ההתנגדות לאימוץ האירו בבריטניה, ואכן בריטניה היא הכלכלה הגדולה היחידה באיחוד האירופי שלא אימצה את המטבע. בישראל ביקרה תאצ'ר כרה"מ בשנת 1985, והייתה רה"מ הבריטית הראשונה שעשתה זאת.

נפרדים מאשת הברזל (צילום: רויטרס)
נפרדים מאשת הברזל | צילום: רויטרס

בסוף שנות ה-80, כשמצבה הכלכלי של בריטניה טוב הרבה יותר, נתפסה גישתה השמרנית והאנטי-אירופית כמיושנת, ויחד עם מדיניות מסים לא אהודה גרמו לירידה בפופולאריות שלה. לאחר שאיבדה את אמון שרי הקבינט התפטרה תאצ'ר בסוף 1990. החליף אותה בן טיפוחיה, שר האוצר ג'ון מייג'ור, שכיהן כרה"מ עד 1997.

מרגרט תאצ'ר, שכונתה "אשת הברזל", תיזכר כמי שהפכה את בריטניה מ"האיש החולה של אירופה" לנותנת הטון ביבשת בשנות ה-80, מי שהחזירה את היציבות הפוליטית לממלכה וכאישה שהגיעה לתפקיד הרם ביותר בעולם המערבי תוך הפגנת מדיניות שמרנית קשוחה, כלפי פנים וכלפי חוץ. לצד אלה, תאצ'ר תיזכר גם כמי שהעמיקה את הפערים החברתיים בממלכה, הפריטה נכסי מדינה והעבירה את בריטניה יותר מעשור של תהפוכות חברתיות וכלכליות.