נשיא המדינה שמעון פרס וראש הממשלה בנימין נתניהו שלחו היום הודעות ניחומים והספד לזכרה של מרגרט תאצ'ר, זמן קצר לאחר היוודע דבר מותה

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

"ישנם אנשים וישנן אידאות, לפעמים השניים באים ביחד. אישיות חזקה ואידאה אמיצה", ספד לה פרס באריכות, "גברת תאצ'ר אכן ייצגה את המיזוג הבלתי רגיל הזה של אישיות חזקה העומדת על דעתה, יחד עם רעיון גדול של הכנסת תמיכה במקום פער בחברה הבריטית. היא הייתה ידידה נאמנה של ישראל, היא ביקרה כאן וסייעה בידינו בהרבה מאוד דברים, כולל בתחום החינוך".

פרס הוסיף וסיפר כי תאצ'ר לקחה תפקיד רב בתהליך השלום בין ישראל לירדנים. "היא הייתה מקובלת מאוד על המלך הירדני חוסיין, ומוערכת מאוד על ידי. היא מילאה תפקיד רב בקירוב הלבבות. היא עשתה זאת בחוכמה ובמסירות ובאמינות מרבית. גם אני וגם המלך הירדני ידענו שניתן לסמוך עליה, על שיקול דעתה ועל רצונה. מותה הוא אבידה לעולם הפוליטי. מדובר באשה שהוכיחה מהי מנהיגות פוליטית, זו אבידה של ידידה נאמנה, יהי זכרה ברוך".

"התוצאות הפתיעו". פרס, ארכיון (צילום: רויטרס)
"אבידה של ידידה נאמנה". פרס על תאצ'ר | צילום: רויטרס

"אני אבל על מותה של ראש ממשלת בריטניה לשעבר, הברונית תאצ'ר", פתח נתניהו את הודעתו, "היא הייתה מנהיגה דגולה. אשת עקרונות, בעלת נחישות, אמונה עצמית וכוח - אישה גדולה", ספד לה נתניהו וסקר את תכונותיה, והולידו את כינויה - "אשת הברזל".

"היא הייתה ידידה איתנה של מדינת ישראל והעם היהודי", הוסיף נתניהו והצהיר - "היא העניקה השראה לדור של מנהיגים פוליטיים. אני שולח את תנחומיי הכנים למשפחתה, לממשלה ולעם בבריטניה".

בנימין נתניהו (צילום: חדשות 2)
ספד לתאצ'ר. נתניהו | צילום: חדשות 2

"קיבלתי בצער גדול את הידיעה על פטירתה של ראש ממשלת בריטניה לשעבר מרגרט תאצ'ר", כתב גם שר החוץ היוצא, אביגדור ליברמן, "חברת אמת של העם היהודי וראש הממשלה הבריטי הראשונה שביקרה במדינת ישראל".

"אני זוכר היטב את דמעותיה בביקורה ביד ושם", הוסיף ליברמן, "והאמפתיה שהרעיפה על האתגרים שעמדו ויעמד בפנינו בעתיד".
"מרגרט תאצ'ר הייתה מנהיגה ומדינאית חזקה ואמיצה, היא ראתה את הנולד ולא פחדה לפעול בעד האינטרסים של מדינתה", סיכם שר החוץ היוצא, "אנו שולחים את תנחומינו למשפחתה ולעם הבריטי כולו".

אובמה: "תאצ'ר היא דוגמה לבנותינו"

גם מעבר לאוקיינוס האטלנטי, נשיא ארצות ברק אובמה הצטרף למספידים. "עם מותה של הברונית מרגרט תאצ'ר, העולם איבד את אחת המנהיגות הגדולות של החופש והחירות, ואמריקה איבדה ידידת אמת", כתב אובמה.

"היא עומדת כדוגמה לבנותינו, לכך שאין תקרת זכוכית שאי אפשר לשבור", התייחס אובמה גם לעובדה שתאצ'ר הייתה האישה הראשונה והאחרונה עד כה שעמדה בראש ממשלת בריטניה. "היא ידעה שבכוח ובתושייה נוכל לנצח את המלחמה הקרה ולהרחיב את הבטחת החירות".

אובמה. האם יתקוף לבד? (צילום: רויטרס)
"תאצ'ר היא דוגמה לבנותינו". אובמה | צילום: רויטרס

"כאן באמריקה", הוסיף אובמה והתייחס לארצו שלו, "רבים מאיתנו לא נשכח לעולם את עמידה, כתף אל כתף לצד הנשיא רייגן, כשאנו מזכירים לעולם שאנחנו לא רק מובלים על ידי מאורעות העבר, אנו יכולים לעצב את מאורעות ההיסטוריה בעזרת ערכים מוסריים, אומץ בלתי מתפשר ונחישות של ברזל", סיכם הנשיא האמריקני.

ובבריטניה - תגובות מעורבות

ברחוב דאונינג 10, משכנו של ראש הממשלה הבריטי דיוויד קמרון, הורד הדגל לחצי התורן. "זהו יום עצוב באמת עבור המדינה שלנו", אמר קמרון, "איבדנו את מי שהייתה ראש ממשלה מצוינת, מנהיגה ובריטית דגולה. הדבר האמיתי בנוגע למרגרט תאצ'ר הוא שהיא לא רק הנהיגה את המדינה - היא הצילה אותה".  

לדבריו הצטרף מנהיג מפלגת הלייבור הבריטית, אד מיליבנד, שספד לתאצ'ר ואמר כי "מפלגת הלייבור מתנערת מרבים ממעשיה והיא תמיד תיזכר כדמות שנויה במחלוקת, אך אנו לא יכולים שלא להסכים ולכבד את הישגיה הפוליטיים והכוח האישי שלה".

האם אובמה יתקוף לבד? (צילום: AP)
בריטניה מרכינה את ראשה, הדגל הורד | צילום: AP

גם ראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני בלייר, אמר: "מעט מאוד מנהיגים זוכים לא רק לשנות את המצב הפוליטי במדינה שלהם אלא את המצב בעולם כולו - תאצ'ר הייתה מנהיגה כזו". בבית המלוכה הבריטי קיבלו גם כן את ההודעה בעצב. המלכה אליזבת' אמרה שאלו חדשות עצובות מאוד ושלחה את תנחומיה למשפחה.

"לא משאירה מורשת טובה לעובדים"

חוזה מנואל בארוסו, נשיא האיחוד האירופי, שתאצ'ר הייתה מהתומכות הראשונות בהקמתו, ספד לה. "בשמי ובשם האיחוד האירופי, אני מביע צער עמוק על מותה של הברונית תאצ'ר. היא הייתה מדינאית מעולה, ראש הממשלה האישה הראשונה של מדינתה ושחקנית חשובה בהתהוות האיחוד האירופי".

מנגד, ברחוב הבריטי נשמעים גם קולות אחרים. "זה מאוד עצוב לשמוע על מותה, אבל המורשת שהשאירה מאחוריה ומותה - הם שני דברים אחרים", לא התבייש לומר קווין רוברטסון, תושב אדינברו בן 39, "מבחינה פוליטית, היא לא משאירה מורשת טובה עבור העובדים".

"היא הייתה מנהיגה של אמונות חזקות, יכולות הנהגה גדולות ואישיות יוצאת דופן. היא הייתה אישה שידעה כי מנהיג צריך דעות חזקות כי הציבור לא יכול להתמצא ולהסתדר אלא אם ההנהגה שלו, המנהיגים שלו, ייתנו לו דחיפה אמיתית. היא לא חשבה שזה היה מתפקידה למצוא את המחנה המשותף או את שביל הביניים".

באופן טבעי, ראשי הרפובליקנים בארצות הברית נשמעו היום נרגשים במיוחד. הסנטור ג'ון מקיין, לשעבר מועמד לנשיאות ארצות הברית, כינה אותה "אחת המנהיגות הגדולות של המאה ה-20", בהודעה שפרסם בחשבון הטוויטר שלו.