השבת שמרה על חייו של הרב: הרב הראשי של פולין מרדכי שודריך הוזמן על ידי הנשיא הפולני להצטרף אליו לטיסה שהובילה את בכירי הממשל הפולני לטקס לזכר ההרוגים בפולנים במלחמת העולם השנייה. "הייתי אמור להיות על הטיסה", מספר הרב שודריך, "זו כבר מסורת שב-15 שנים האחרונות נוסע הרב הראשי של פולין יחד עם ראשי המדינה לטקס".

הפעם, נאלץ הרב שודריך לוותר על המסע ועל טקס הזיכרון, מטעמים מובנים. "דחיתי את ההזמנה של ראש ממשלת פולין מסיבה אחת - הטיסה הייתה בשבת, וכמובן שאינני יכול לחלל אותה", סיפר שודריך, שלו תחושות קשות בעקבות מותם של בכירי הממשל, שאת חלקם הגדיר - "ידידי ישראל והיהדות". "זה הכל מאלוהים", סיכם הרב שודריך.

אומה שלמה באבל

יממה לאחר הטרגדיה בה נספה הנשיא לך קצ'ינסקי בהתרסקות מטוס, מתקשים אזרחי פולין לעכל את המציאות החדשה.

ברחבי המדינה נערכים טקסים לזכר הנספים והדגלים הורדו לחצי התורן. ההמונים הדליקו נרות, ניסו לנחם זה את זה ולחשו תפילות.

במקביל, נמשכת חקירת האירוע שזעזע את העולם כולו. אחת מהקופסאות השחורות של המטוס נמצאה ומחקירה ראשונה עולה כי הטייסים התעלמו מהנחיית הפקחים לא לנחות בשל תנאי מזג אוויר קשים.

עיתון "ישראל היום" פרסם הבוקר כי לדברי המושל של מחוז סמולנסק ברוסיה, שם התרסק המטוס, הטייסים לא התייחסו להנחיית מגדל הפיקוח שהתריעה על תנאי מזג אוויר קשים מדי לנחיתה ומההוראה להמשיך למסלול נחיתה אלטרנטיבי.

על פי החקירה, במשך 25 דקות חג המטוס, מדגם טופולב 154, וביקש לפחות ארבע פעמים אישור לנחיתה. אך, בשל הערפל הכבד ששר באזור הנחיתה ביקשו, כאמור, פקחי הטיסה מהטייסים להמשיך למינסק, המרוחקת כ-200 מטר, או למוסקווה, כדי לנחות שם, אך הטייסים התעלמו מההנחיה והחליטו על דעת עצמם להשלים את הנחיתה כמתוכנן. אז פגעה כנף המטוס בצמרות עצים במרחק 500 מטרים ממסלול הנחיתה, התפרק ועלה באש.

בפולין הוכרז שבוע אבל לאומי. עד שעות הלילה המאוחרות יצאו אזרחי פולין האבלים לרחובות, הדליקו נרות, והניחו זרי פרחים לזכר נשיאם האהוב, רעייתו, וצמרת הממשל והצבא, שנספו בהתרסקות המטוס.

פוטין - אויבו של קצ'ינסקי - בראש צוות החקירה

ולדימיר פוטין, ראש ממשלת רוסיה, הוא שיעמוד בראש צוות חקירת האסון ברוסיה, בו נהרג נשיא פולין לך קצ'ינסקי. באסון נהרגו גם רעייתו, הרמטכ"ל הפולני וצמרת הממשל בפולין.

עד כה נמסרו סיבות שונות להתרסקות: תחילה האשימו את מזג האוויר הערפילי, אחר כך נאמר שהמטוס התקרב לנחיתה במהירות גבוהה מדי, וגם מינויו של פוטין לראשות צוות החקירה מעלה תהיות, כיוון שמדובר בשונאו הגדול של קצ'ינסקי - והוא זה שיקבל את הממצאים.

התרסקות המטוס בפולין - סיקור מיוחד

צמרת הממשל בישראל שולחת תנחומים

לך קצ'ינסקי נהרג בהתרסקות מטוסו ברוסיה

מת על אדמת רוסיה שבנתה את דרכו הפוליטית

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק