לפחות 96 נוסעים ואנשי צוות נהרגו הבוקר בהתרסקות מטוסו של נשיא פולין לך קלצ'ינסקי ברוסיה, כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס. ממשלת פולין דיווחה שהנשיא היה בין הנוסעים על הטיסה שעשתה את דרכה לסמולנסק שברוסיה, יחד עם רעייתו ובכירים רבים בממשל הפולני.

 כוחות הצלה גדולים הגיעו למקום ההתרסקות, שנמצא ביער סמוך לשדה התעופה בסמולנסק שבמערב רוסיה. המטוס מדגם טופולב Tu-154 התרסק סמוך ליעד הנחיתה המתוכנן, ומחקירה ראשונית נראה שלא מדובר באירוע ביטחוני וכי סיבת ההתרסקות נובעת מטעות אנוש של הטייס וממזג האוויר. לאחר שעות של חיפושים נמצאה הקופסה השחורה.

 

 

 על פי דיווחים של הטלוויזיה הפולנית, בין הנוסעים היה גם נגיד הבנק המרכזי הפולני, הרמטכ"ל של פולין ובכירים נוספים שהיו בדרכם לרוסיה. נשיא רוסיה דימיטרי מדבדב, שהמטוס מתוצרת רוסית התרסק בשטח מדינתו, מינה ועדת חקירה לבדיקת נסיבות התאונה. 

 

כוחות ההצלה לא מצאו ניצולים

עדי ראייה להתרסקות סיפרו על ערפל כבד ששר במסלול הנחיתה. לדבריהם המטוס התקרב למסלול הנחיתה, אולם לפני שהספיק להגיע אליו הוא פגע בצמרות העצים, במרחק של כשני קילומטר משדה התעופה .

"כתוצאה מהתאונה המטוס עלה באש תוך שניות", סיפר דובר שר החוץ של פולין לסוכנות הידיעות רויטרס. "צוותי ההצלה ניסו לחלץ את הנוסעים, אך איש מהם כבר לא היה בין החיים". נשיא פולין, רעייתו ואחיו, היו בדרכם לסמולנסק לקחת חלק בטקס זיכרון לטבח בקטין.

לך קצ'ינסקי הנהיג את המדינה לכיוון האיחוד האירופאי ופעל לכינון ליחסים טובים עם וושינגטון. הוא נחשב לבן ברית צמוד לארצות הברית בין אם המפלגה השולטת הייתה דמוקרטית או רפובליקנית. קצ'ינסקי כיהן בעבר כראש עיריית וורשה, והאשים בעבר את רוסיה בצרותיה של פולין. למרות זאת, הוא פעל לשיפור היחסים עם רוסיה.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק