המתקן סמוך לקום (צילום: רויטרס)
אתר פורדו, אירן | צילום: רויטרס

הפתרון הדיפלומטי ממשיך להתרחק? אירן הודיעה כי היא דוחה על הסף תכנית שהוצעה לה על ידי שש המעצמות, ולפיה תסגור את האתר להעשרת אורניום בפורדו בתמורה להקלה בסנקציות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשבוע שעבר דווח כי בכוונת שש המעצמות (ארה"ב, סין, רוסיה, צרפת, בריטניה וגרמניה) להציע לאירן עסקה פורצת דרך במהלך השיחות שיתקיימו בין הצדדים לקראת סוף החודש בקזחסטן. במסגרת העסקה הייתה צפויה אירן לזכות בהקלה בעיצומים האוסרים עליה לסחור בזהב ובמתכות יקרות.

דובר משרד החוץ האירני רמין מהנפרסאט דחה היום את העסקה. "הצעת המערב אינה מתקבלת על הדעת", אמר. "השיחות בנוגע הגרעין חייבות להיערך במסגרת הכרה בזכויותיה של אירן כמדינה. אנחנו מוכנים לשאת ולתת על בסיס הגיוני, שמזכיר בזכויותינו לחלוטין. כמובן, השיחות חייבות להיערך על בסיס שוויוני".

אתמול אמר ראש ועדת החוץ והביטחון באירן כי "הכור בפורדו לא ייסגר לעולם. ההצעה נועדה לסייע למשטר הציוני". את הכור בפורדו החלה אירן לבנות כבר בתחילת 2006 בלב הר, במטרה להגן עליו מפני תקיפות אוויריות. מאז הפך הכור לאחד הנושאים המרכזיים במו"מ עם אירן. בכור בפורדו מועשר אורניום לרמה של 20%, המהווה זינוק לקראת העשרה ברמה המספקת לייצור נשק גרעיני.