תמונת ארכיון (צילום: AP)
הכור בפורדו. ארכיון | צילום: AP

האם שש המעצמות מתכננות לרכך את הטון מול אירן לקראת השיחות שיתחדשו בסוף החודש? על פי הדיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, אמרו גורמים בכירים במערב כי בכוונת פורום המעצמות להציע לטהרן הקלה בסנקציות האוסרות סחר בזהב ומתכות יקרות אחרות - בתמורה להשבתת המתקן הגרעיני בפורדו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, צפויות מעצמות המערב להגיש את ההצעה לעיונה של הרפובליקה האסלאמית כבר ב-26 בפברואר, במהלך השיחות שיתקיימו בעיר אמלטי שבקזחסטן.

אתמול: "צנטריפוגות מתקדמות בכור בנתנז"

אחמדינג'אד מבקר במתקן גרעיני (צילום: רויטרס)
אחמדינג'אד בכור בנתנז. צנטריפוגות מתקדמו | צילום: רויטרס

אתמול צוטט מקור דיפלומטי שטען כי פקחי הסוכנות הבינלאומית של אנרגיה אטומית שביקרו במתקן להעשרת האורניום שבנתנז גילו מספר צנטריפוגות חדשניות.

המקור, שסירב להזדהות, טען כי המתקנים להפרדת החומרים הרדיואקטיביים עתידים להיות מופעלים כבר בעתיד הקרוב. עוד נמסר, כי פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מבקרים בקביעות באתרי הגרעין באירן, ובכללם זה בנתנז.

אתמול ציין ראש סוכנות הגרעין של הרפובליקה האסלאמית, פריידון עבאסי דוואני, כי ארצו החלה בהתקנת דור חדש של אמצעים להעשרת אורניום בכור המדובר.

בתגובה על הדיווח, ציין דובר הבית הלבן, כי "ארצות הברית מודעת למאמציה של אירן להשיג חומרים רגישים הקשורים לתכנית הגרעין שלה". עם זאת, סירב להגיב על כל עסקה ספציפית המתהווה בין המדינות.

דיווח: אירן תתיר לפקחי סבא"א להיכנס לפרצ'ין

לקראת המשא ומתן שייפתח בסוף החודש בקזחסטן בין שש המעצמות לאירן בנושא הגרעין, אמר משרד החוץ של טהרן כי ירשה לפקחי האו"ם לבקר במתקן אחר, זה הצבאי בפרצ'ין. שם, על פי החשד, נערכים ניסויים רבים בפיתוח נשק גרעיני. בינתיים, הביע שר החוץ של אירן תקווה כי המגעים יביאו להתפתחויות חיוביות.

ההודעה של טהרן מצביעה על ריכוך בעמדתה, זאת לאחר שעד כה סירבה לאפשר כל כניסה של פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית למתקן הגרעיני לצורך חקירה. המתקן בפרצ'ין עורר את חשדה של הקהילה הבינלאומית בעיקר בשל תצלומי לוויין, שהעידו על פעילות הקשורה בניסיונות לייצור חומרים גרעיניים.