יממה לאחר ששלוש הנשים הצליחו להשתחרר ממרתפו של האיש שחטף אותן לפני כעשור, ארצות הברית עדיין מתקשה לשוב לשגרה. תושבי העיר קליבלנד באוהיו פונים לרשויות אכיפת החוק במדינה ושואלים - איך קרה שאף אחד לא הבחין בסימנים להיעלמותן של הנערות?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תושבי השכונה שבה התגורר בה התגורר אריאל קסטרו, שכנם בן ה-52 של החטופות, שעל פי החשד החזיק אותן במרתפו בעשור האחרון, מספרים כי האיש נראה לפתע כשהוא חובק בידיו ילדה בת 6. התושבים שהעידו כי קסטרו הגרוש מעולם לא התרועע עם נשים, הגיח עם הילדה במרכזים הקהילתיים של השכונות הלטיניות. "זו בת של חברה", ענה לסקרנים ששאלו אותו.

בנוסף, שליחים שהוזמנו לביתו סיפרו כי נהגו להביא לביתו של הגבר הבודד משלוחים גדולים שהספיקו למשפחה שלמה. גם עברו הפלילי של קסטרו, בו נכללו עדויות על אלימות לא הספיקו לשוטרים בכדי לעורר את חשדם.

חשבון נפש - גם בתקשורת המקומית

בית הזוועות בקליבלנד (צילום: AP)
"בושה למשפחה", האחים החשודים | צילום: AP

המשטרה וספקי השירותים אינם היחידים ש"פספסו" את הרמזים שסיפק קסטרו לגורלן של שלוש הבנות שנעלמו ועברו על פי הדיווחים סדרות של התעללות מינית. גם התקשורת באוהיו עושה היום חשבון נפש. רשת פוקס בקליבלנד ערכה בשנה שעברה כתבה על החיפושים אחרי אמנדה ברי שבמסגרתם נערכו חפירות סמוך לבית שבו הוחזקה עם שאר הבנות. 

במסגרת הצילומים, הכתבים שוחחו עם אחד האחים שמואשם בחטיפה ובהתעללות בנערות. "זה בזבוז כסף", אמר אחד האחרים על מאמצי החיפוש בכתבה, כשהוא יושב במרפסת במרחק של שלושה רחובות בלבד ממרתף הזוועות. האח ניסה ככל הנראה לוודא שהמחפשים לא יגיעו למקום הנכון, ואילו המשטרה הפסיקה את ניסיונות לאתר את הבנות כמה ימים אחר כך.

צ'ארלס רמזי, השכן שסייע לאמנדה לברוח אמר שהוא מעולם לא ראה התנהגות חשודה בבית הסמוך. ואולם, שכן אחר - ישראל לוגו - נזכר כתב ששמע "דפיקות" על דלת ביתו של קסטרו. בריאיון לסוכנות הידיעות AP, שחזר לוגו כי הוא ואף שאל את עצמו מדוע יש שקיות פלסטיק על החלונות, אך החליט להמשיך הלאה. שכנה אחרת סיפרה שהיא הופתעה לראות "אישה עירומה זוחלת על ידיה וברכיה בחצר האחורית לפני מספר שנים".

"בושה למשפחה"

חקירת FBI, חוטפי הנערות בקליבלנד (צילום: רויטרס)
חקירת ה-FBI נמשכת, קליבלנד | צילום: רויטרס

השכנים של קסטרו, אינם היחידים שמכים היום על חטא לאחר שהתעלמו ממעשיו של קסטרו. גם בנו של אריאל שניתק את הקשר עמו, ומתגורר היום בעיר אחרת, אמר למקומון של קליבלנד כי הוא בהלם ומתבייש בידיעות על אביו. "אני לא יכול להביע דבר מלבד צער בושה למשפחה. זה סיוט". בנו של קסטרו פרסם בעבר מאמר במקומון, בו הדגיש את החשש שהלם בו בנוגע לגורלה של אחת החטופות. למרבה האירוניה, במאמרו הביא את דברי אמה של אחת מהנערות ואף חתם בשמו של אביו "אריאל קסטרו".

הדיווחים אודות המקרה, החזירו את האמריקנים למאורעות דומים בעבר, כמו חטיפתה וההתעללות בג'יסי דוגארד שנחטפה מתחנת אוטובוס כשהייתה בת 11 והוחזקה במשך 18 שנים בשבי בו ספגה התעללות מסוגים שונים.  

פרשת החטופות בארה"ב - סיקור מיוחד:

העדויות נחשפות: "הנחטפת צעקה: 'הילד לא שלי, נאנסתי'"

הצעירה פרצה לבית השכן והתקשרה למשטרה: "הצילו"

ארה"ב: נעדרות נמצאו לאחר עשור