האפפיור (צילום: רויטרס)
הכחשת השואה בלתי מתקבלת על הדעת | צילום: רויטרס

האפיפיור בנדיקטוס ה-16 אמר היום למנהיגי קהילות יהודיות מארצות הברית כי הכחשת השואה היא בלתי נסבלת - ובמיוחד אם ההכחשה מגיעה מאיש כנסייה. 

האפיפיור אמר את הדברים במהלך פגישה פנים מול פנים עם המנהיגים היהודים בוותיקן. זו הייתה הפגישה ראשונה של ראש הכנסיה הקתולית עם נציגים מהקהילה היהודית, מאז אימוצו מחדש של הבישוף מכחיש השואה ריצ'רד וויליאמסון לחיק הכנסיה.

האפיפיור תירץ את המהלך בכך שלדבריו שכאשר אימץ את וויליאמסון ועוד שלושה בישופים אחרים, הוא לא ידע שוויליאמסון הכחיש את קיומה של שואת יהודי אירופה ולא היה מודע לראיון של הבישוף הבריטי לטלוויזיה השוודית בו הוא אמר את הדברים מפורשות.

במהלך הפגישה הודיע האפיפיור כי "כל הכחשה או צמצום של מימדי פשעי הנאצים אינה מתקבלת על הדעת". האפיפיור הודיע למנהיגים היהודים האמריקנים שהוא מתכוון לבקר בישראל במהלך חודש מאי כפי שתוכנן ותואם עם הרשויות בישראל.

ביד ושם בירכו על ההחלטה. "אני רוצה להדגיש את חשיבות המסר החד-משמעי של האפיפיור", אמר היום יו"ר הנהלת יד ושם אבנר שלו. "זה מסר נחרץ שמגנה את הכחשת השואה וכל ניסיון למזער את מימדיה, ובמיוחד זה שמסר השולל כל סוג של אנטישמיות".

הבישוף וויליאמסון חבר (כמו שלושת הבישופים הנוספים שקיבלו חנינה) באגודה שנקראת סנט פיוס העשירי. האגודה הוחרמה ב-1988 על ידי הוותיקן אחרי שפעלה ללא רשותו של האפיפיור. עכשיו כאמור, הוחזרו וויליאמסון והבישופים הנוספים לחיק הכנסייה.