שוב תאונה אווירית קשה: מטוס נוסעים של חברת התעופה הטורקית הלאומית התרסק היום בשעות הצהריים בשדה התעופה הבינלאומי של אמסטרדם – סחיפהול. על מטוס הנוסעים מסוג בואינג 737 היו 134 נוסעים ועוד שבעה אנשי צוות.

מטוס הנוסעים ניסה לנחות בשדה התעופה בזמן שערפל כיסה את מסלול הנחיתה. על פי דיווחי הטלוויזיה ההולנדית, חמישה עד עשרה בני אדם נהרגו בהתרסקות.  "המטוס התרסק לשדה פתוח, מחוץ לשטח שדה התעופה", אמר גורם בשדה התעופה של אמסטרדם – אחד מחמשת שדות התעופה העמוסים באירופה. "כל אנשי ההצלה באזור מיהרו להגיש עזרה", הוא הוסיף.

המטוס הטורקי שהתרסק באמסטרדם (SKYNEWS) (צילום: SKYNEWS)
המטוס נשבר לשלושה חלקים | צילום: SKYNEWS

רשת הטלוויזיה ההולנדית מראה תמונות בהן נראות גופות, סמוך למטוס שהתפרק לשלושה חלקים. על פי התמונות, זנב המטוס נשבר בהתרסקות ושבר נוסף התגלה ליד תא הטייס. למרבה המזל לא פרצה שריפה במטוס בעת ההתרסקות - וכך כנראה ניצלו חיים רבים.

"אנחנו עכשיו באמצע השדה 5-6 קילומטרים משדה התעופה", אמר מוסטפא בצ'יקוגלו שניצל מההתרסקות לתחנת הטלוויזיה הטורקית ערוץ 24 , "ישנם פצועים רבים אבל יש גם רבים שהצליחו לצאת ללא פגע. לפחות שלושים אמבולנסים הגיעו לפנות את הפצועים".

טיסה 1951 יצאה הבוקר מאיסטנבול . מוקדם יותר אמר מנכ"ל טורקיש איירליינס טמל קוטיל לשר התחבורה הטורקי, כי לא היו הרוגים בהתרסקות, אבל מאוחר יותר התברר שהוא קיבל מידע מוטעה. דיווח על מספר נמוך של הרוגים הובן במשרדו כדיווח אופטימי מדי. 

מטוס התרסק בקונגו. ארכיון (צילום: רויטרס)
כך זה נראה היום בסחיפהול | צילום: רויטרס

פקח הטיסות בשדה התעופה ההולנדי אמר לתחנת הטלוויזיה ההולנדית שהמטוס פספס את מסלול הנחיתה בכמה מאות מטרים. בסחיפהול ביטלו בנתיים עשר טיסות, ועשר טיסות נוספות נדחו. אבל אחד הנוסעים שעבר הבוקר בסחיפהול אמר שאמנם הייתה בהלה, אבל מהר מאוד שדה התעופה חזר לפעול כרגיל.

לפני חודש: המטוס נחת על הנהר

שירותי ההצלה ההולנדיים חששו שהאירוע היום ייגמר באופן טרגי הרבה יותר, בדומה למה שאירע לפני כשבועיים בארצות הברית. מטוס נוסעים של חברת התעופה "קונטיננטל" התרסק על בית מגורים בעיר באפלו שבמדינת ניו יורק. כל 49 הנוסעים שהיו על סיפונו לא שרדו את ההתרסקות.

המטוס, שהיה בדרכו מניו ארק שבניו ג'רזי, התרסק לתוך בית וגרם למותו של דייר הבית. אשתו ובתו ששהו בקרבת מקום נפצעו. השכונה כולה פונתה מתושביה. שעות ארוכות עמלו צוותי הכיבוי כדי לכבות את חלקי המטוס שעלו באש.

לפני כחודש נחת מטוס נוסעים שיצא מניו יורק לעבר קרוליינה נחיתת אונס אל תוך נהר ההדסון, גם כן בניו יורק. אז, כל נוסעי המטוס חולצו בשלום לאחר שעמדו על כנפי המטוס והמתינו למעבורות החילוץ.

באוקטובר 1992 התרסק מטוס אל-על בקומפלס מגורים בביילמיר, פרבר של אמסטרדם. על סיפון המטוס היו ארבעה בני אדם - כולם נהרגו: הקברניט יצחק פוקס ז"ל, טייס המשנה אוהד ארנון ז"ל, מהנדס הטייס גדליה סופר ז"ל וענת סלומון ז"ל. על הקרקע נהרגו כתוצאה מההתרסקות 43 בני אדם, ו-37 נפצעו.