העולם כולו, אפילו הנשיא ברק אובמה עצמו, הופתע מההכרזה המפתיעה של ועדת פרס נובל ביום שישי להעניק לנשיא האמריקני את פרס נובל לשלום. היום מנסה ועדת הפרס להצדיק את הבחירה שזכתה לגל של ביקורת, בעיקר לאור העובדה שאובמה לא הביא, לפחות עדיין, שום שלום.

"אנחנו לא מסכימים לטענות שאובמה לא עשה כלום למען קידום השלום בעולם", אומר יו"ר הוועדה הנורווגי טורביורן יגלנד. לדבריו, הפרס מסמל את פעולותיו של אובמה למען איחוי הקרע בין העולם המוסלמי לעולם המערבי. בנוסף, טוען יגלנד, פעל הנשיא האמריקני לביטול הצבת מערכות טילים על יבשת אירופה.

"כל הפעולות הללו גרמו לעולם פחות מתוח", הוסיף יו"ר הוועדה בריאיון טלפוני לסוכנות הידיעות AP. "יש לציין שרוב מנהיגי העולם ברכו את אובמה לרגל זכייתו, והביקורת הגיעה מהיריבים הפוליטיים שלו".

אלפרד אמר

וכאשר יש חילוקי דעות, אין כמו לפנות להיסטוריה על מנת ליישב אותם. "אלפרד נובל כתב שהפרס צריך ללכת לאדם שתרם הכי הרבה למען התפתחות השלום העולמי בשנה החולפת", טען יו"ר הוועדה וסיכם: "ומי תרם יותר מברק אובמה?"

רשימת המועמדים לפרס, אשר נשארת חסויה גם לאחר הזכייה, מנתה 205 אנשים, בהם ראשי מדינה ופליטים פוליטים, אך הוועדה בת חמשת החברים העניקה את מדליית הזהב לנשיא האמריקני. זכייתו המפתיעה של אובמה מוכיחה שלעתים התזמון חשוב יותר מהכל: אובמה נכנס לתפקיד שבועיים בלבד לפני מועד סיום העברת השמות לוועדה הנורווגית, ה-1 לפברואר.

"נדיר למצוא אדם בעל שיעור קומה כזה של הנשיא אובמה, אשר שובה את תשומת לבו של העולם ומעניק לאנשיו תקווה לעתיד טוב יותר", ציינו חברי הוועדה בהחלטתם. "הדיפלומטיה שלו מבוססת על התפיסה שטוענת כי אלו שמנהיגים את העולם צריכים לעשות את זה על בסיס ערכים וגישה שמקובלת על מרבית תושבי העולם".

נובל לאובמה - סיקור מיוחד

יונית לוי בטור מיוחד על זכייתו של אובמה

אודי סגל בטור מיוחד על הנובל

אסף יחזקאלי בטור מיוחד על בחירתו של אובמה

אובמה: "הופתעתי מהזכייה בפרס נובל לשלום"

הווידאופדיה: ברק אובמה

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק